1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Просење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Offspring, 29 јули 2010.

  1. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Баш имаше во Дневник за луѓето што просат.. Ако еден питач "собира" по 10 денари од човек на ден, и во текот на истиот ден добие по 5-10 денари од уште 100 луѓе, заработил една дневница. Што значи, за еден месец може да земе до 30 000 денари, колку и една просечна плата во Македонија.
     
  2. parisheroinstars

    parisheroinstars Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    25
    Добро тоа со чистењето го кажав зошто мене порано една Зухра ми чистеше по дома :D
     
  3. butterfly22

    butterfly22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    1
    Јас не можам така да ги одминам, жам ми е. Секогаш носам во мене железни пари и кога некое ќе ми побара јас му давам. Еднаш му дадов на едно 10 ден. и тоа отиде купи си цигари запали едно и вика "јас сум рапер сакаш ли да ти испеам нешто" и почна да пее цигански песни. :D
     
  4. prettyButerfly

    prettyButerfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    E navistina ima mnogu takvi sto pitaat..ne si ni da dades koga znaes deka parite odat za alhohl i cigari ni da e dades grev ke te fati..:)Jas koga imam davam zal mi e...ama kako sto rece Trendafilka podobro da im dadam hrana koga veke doagaat po kuki i stanovi otkolku pari ..a stvarno mi e zal..
     
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    i mene me nerviraat , ednas vo TC edno cigance mi barase pari jas mu dadov 10 den i otide cigari na parce da si kupi. Znaci ne im e do hrana na niv :devil: i zatoa veke nikogas ne davam
     
  6. girl12

    girl12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    43
    Naci su se iznerviarala do daska :@
    Pominuvam jas niz pazar vcera i gledam cigan vo godini sednal i prosi so cigarat vo raka lele :@
    I duri gledam ljuge mu ostavaat pari .. mi idese da pocnam da mu se deram abe ti imas pari za cigari a nemas za leb a ? .. :devil: naci covekov ziv zdrav i prav sednal i prosi so cigara mesto da odi da najde nesto da raboti ovoj .. ke odi ke gi cisti zgradite ke mu davaat po 100 denari ... :@ :@
     
  7. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Си седиме еднаш со другарка ми во Египет (уште беше отворена тогаш слаткарницата во ГТЦ) и јадеме сладолед, пиеме сок, ово оно и доаѓа едно циганче. Ни побара пари, ние извадивме од новчаниците нешто ситно колку да ни се тргне од глава и откако ги преброја циганчево парите почна да ни вика: Дааај бе уште 10 денари да си купам слатка. Ние не му дадовме и тој со сиот памет прстот го бутна во сладоледот на другарка ми. И на двете ни се згади, а после тоа другарка ми почна да и вика на келнерката зошто не ги бркаат циганчињата кога им досаѓаат на гостите. Од тогаш не влеговме ни двете во таа слаткарница. На сестра ми и се има случено да ја плукаат кога не им давала пари, а на братучетка ми и го земале мобилниот од раце и истрчале.

    Инаку во однос на тоа колку заработуваат, имаше една интересна приказна. Некој вработен во социјално (не во Македонија, некаде во странство беше, во весник читав за ова) решил да ја испитува состојбата на просачите. Се облекол во парталави алишта и почнал да проси. За еден месец како просјак заработил повеќе отколку што добивал плата во социјалното. Па видете сега...
     
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Леле вакви ги имам во уличката позади мојата куќа.
    И знаат дека пари не им давам, па некогаш ми бараат бонбони или слични работи.
    И им давам СЕКОГАШ. И благодарни се.
    Џанам комшии :D
     
  9. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    98
    30 000 денари просечна плата во Македонија? :?:
     
  10. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Ахам, да |(
     
  11. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Баш сега кога си доаѓав накај дома, на патарината кај Гостивар имаше еден човек во количка. Беше застанат баш после рампата за да може секој кога ќе помине да му даде. Во рок од 10 мин.за кои што бев таму, можеби едно дестина коли застанаа и му дадоа по 10-20 денари. И тоа се беа странски регистрации , па можеби не биле само денари којзнае.
    Се кладам дека тој питач во количка, може да оди(како прво) и вади поголема дневница од мајка ми(како второ).

    Кај нас премногу ги има питачите, да сум странец ќе ми биде жал за народот, кај сиромашен народ, уште питачи парите ти ги собираат.
     
  12. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Давам кога ептен ќе ми падне жал . Ми се има десено да со дечко ми се шетаме и викам не му давај .. и збореше цело време како му е лошо што не дал . Го гледаме циганчево после некое време како плука жена зошто го одбила . Викам повели дај му , јас на страна те чекам и не му даде :^)
    Се шетав со мајка ми , ми побара циганче мало исто кока - кола што ја држев и пошо не му ја дадов ми ја зема и магла фати .
    Еднаш едно ќе ме плукнеше , од џеб ќе ми го земеше телефонот .. и да им давам ? :^)
    Не ги берам парите од дрво па да давам и на некои што не се добри со мене ..
    Инаку тоа горе за просечната плата така е , уште вистина да беше |(
     
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.983
    Пол:
    Женски

    Комшии де, ами што :D ама најјаки ми се кога ќе дојдат на 3 јануари и пеат на врата „Коледе леде“ - а сосем го утнале денот :rofl:

    Инаку, назад на тема - во принцип не давам пари. Да ми побара леб или вода или нешто такво, ќе му дадам. Ќе купам и ќе му дадам. Често се случило да ме следат и да ме молат за пари, ама не им давам затоа што знам дека ќе ги потрошат на цигари. Воопшто не им е срам од тоа што просат, а најчесто родителите ги тераат. Ама па и тие - што раѓаат толку деца ако немаат средства да ги чуваат? Никој од нив не сака да работи, најлесно им е да седнат на раскрсница и слични места со поголема фреквенција на луѓе, па да молат некој да им фрли паричка. А што е уште полошо, станале многу агресивни. Ете, братучетка ми ја нападнале неколку циганчиња кога не сакала да им даде пари. Сред бел ден. Во центарот на Скопје. И не само деца, имало и возрасни. Среќа, имало полиција во близина, инаку не знам како ќе завршело тоа.
     
  14. broken099

    broken099 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2010
    Пораки:
    566
    Допаѓања:
    434
    Па понекогаш ми е жал за оние кои просат.. кога гледам дека навистина им се потребни парите давам а така не.. најмногу ме нервира што сум слушнала што правеле мали циганчиња - мајката ќе го натера да легне негде и ќе помине некоја кола, он ќе си се намести да го потчукне или прегази и после бараат оштети и тоа дообра оштета. е ај на вакви ли да давам пари?!? неблагодарни се некои! или па една ми дојде пред 2 недели и ми вика дотка дај некои алишта и јас ајде викам имам некои што не ги носам и и ги дадов и тоа 3 - 4 комплети и и ги носам одозгора на тоа што и донесов некои понормални комплети ми вика имаш и некои штикли или папучи?! срамота. место едно фала да каже она уште толку бара ?!
    а има некои жал ми е да ги гледам па сум давала .. за оние кои лажат нека им е на душата а на тие што сум им помогнала со 10 денари или 5 или 20 денари ми е драго многу :)
     
  15. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    И јас го видов истиот,ама вчера :D Мене пак жал ме фати за него :(
     
  16. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    Па било кој да е, нормално е дека жал ќе ти падне.
    Работата е тоа што ние као наивен народ спремни сме да дадеме пари, да бидеме хумани....прашањто е дали тие пари се правилно искористени, дали воопшто одат на тој што му требаат. Зошто ете, дел од тие што питаат, не питаат за леб, туку за цигари и алкохол.
     
  17. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    И јас исто, еднаш им дадов цел куп алишта од кога сум била помала и утредента ги видов во контејнер, ако стварно немаат нема да ги фрлат а и плус солидни беа,ни искинати ни ништо, така да 1 денар да ми бара нема да им дадам :devil:
     
  18. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    RESPECT SummerGirl :clap:
     
  19. Iva-Mici

    Iva-Mici Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    237
    И мене едно проба да ме плуке ама кога му залепив еден шамар се утепа од плачење и иш ама ич не ми е жал,па и јас и сите мои дома да лежиме по цел ден и никој да не работи и ние ќе немаме пари леб да купиме,сами се прават неспособни
     
  20. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Thank you. :* Циганчињата со нивното просење се најактивни низ центарот на Скопје, а посебно на плоштадот и во ГТЦ. Колку се нервирам кога ќе ги видам. Ме нервираат и оние што ми доаѓаат на врата да просат. Среќа што многу ретко ги има.