1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Просење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Offspring, 29 јули 2010.

  1. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    тука се сложувам, не е дека не можат да најдат работа. Ете има многу што работат, една а пр.на баба ми и беше помошничка дома. Ќерките и одеа во школо, завршија, најдоа по некоја работа, живеат нормално. Самата таа ми има зборувано дека понекогаш се срами од тоа што циганите сами се прават неспособни и питаат. Жената имаше достоинство и воспитание, и никогаш не питала, ниту пак земала пари од некој.

    Најодвратни ми се мајките, што малите дечиња ги оставаат голи и боси , па ајде ќе се смилува некој да му даде пари на тоа дете што нема поим од животот.

    А да не кажам дека воопшто не се заинтересирани за образование. И книги бесплатни , и образовани бессплатно, па незнам све да е бесплатно, пак нема да одат во школо!!!
     
  2. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Кај нас пред школо има едно детенце наше е се вика стојанче и мнооогу е златно и ние од гимназијата си го одржуваме така слатко вели дај ми 5 денари ќе те изеде и секој ден е тука го чуваме ко наше дете си го пораснавме има многу тежок живот..и често пати и облека и се му носиме..и еднаш јас немав пари за да платамм во кафиќот а стојче беше тука и такво мало цело ми вели еве ти 30 денари за кафе нема да јадам лелеее колку ми паднба жал утредента му дадов 100 денари и секаде ме почитува не само мене туку сите... го обожаваме
     
  3. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70


    кај бе по фабрики... :worried: можат само скулптурите да ги бришат на плоштадот сега ако имдадат работа..нема државни фабрики срамота :worried::worried:
     
  4. Winter.Girl

    Winter.Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    750
    Допаѓања:
    177
    Жал ми е за Стојанче иако не го знам :(
     
  5. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    Кога бараат пари за да купат на пример млеко леб , поарно купете им го тоа оти кога им даваш пари ги трошат на цигари ..
     
  6. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    па сум пробала вака, ама се прават многу итри па ти виккат дека не сакале така, дека треба кај мама и тато да ги носат.
    Еднаш имам купено кифла за едно циганче, зошто ми вика гладно било, и јас му ја носам и зима еден гриз и си оди. Се враќам таму попладне и гледам во канта за ѓубре кифлата. и ај сеа...
     
  7. KejtiKaulitz

    KejtiKaulitz Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42

    лол .. епа нема друг пат . кај им даваш па и неблагодарни се ццц
     
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    мене што ми се деси пред 2 недели.. таму негде кај оваа билнава аптека, нешо се мотав уште беа затворени продавнициве, и здогледувам една баба ли да ја наречам, не беше мнг стара едно 55 години се глеаше дека е бездомник... и и се доближувам значи јас, и викам здраво, ме глеа ко некое теле, и викам еве ти 23 денари и даов :lol: и ѓи зима ни фала ни нишо, и ја ок, си идам, и само слушам као што идам, железни монети паѓаат, е у срце ме погоди :devil: 3 денари=ките ги фрли!! е спиздев значи! па 3 денари кој ми дава од улица на мене? освен моите друг не ми дал шо се вика, срам да и е сум ја колнела :lol: а еднаш поодамна беше едни албанки, т.е наши беа, ама од албансиов дел, дојдоа на врата, греотка, не побараа пари, и викаат на мајка ми може малце храна? и мајка ми дома ги внесе, и ручек им дае и ги најаде... многу ми падна жал, протерани од дома биле ;(
     
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.184
    Допаѓања:
    23.862
    бабата ја знам. Таа стално тамо седи позади билната, мене лично ми е многу страшна зошто е црна во лицето. Инаку, не се ни труди да и даваш нешто на жената. Она има фамилија, ама сама избрано да живее така. Незнам дали знаеш ама Црвен Крст е одма тамо, и од тамо неколку пати и имаат нудено да ја однесат во домот за бездомници, да ја избањаат и да и дадат облека и храна, ама не сака :^)

    Инаку на темава. Па.. им давам пари најчесто зошто сепак јас нема да осиромашам за 10 денари, ама не треба зошто ги трошат на алкохол или дуваат лепак. Ама не се бе ни они криви што немаат никакви права во државава. И викате зошто не работат. Реално, никој не сака да вработи циган заради разни стереотипи. :( Ама па и ова нивново не е начин
     
  10. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Кај нас бидејќи е помал градот нема многу питачи што шетаат по улиците и до сега им немам дадено пари. Идат по дома понекогаш, ама не сакаат храна или облека туку пари. Знам мајка ми и баба ми имаат им давано храна, ама секогаш бараат пари. Искрено, не ме фаќа многу жал за нив, зашто се способни за работа а како што велите ако 100 души денес им даваат по 10-20 денари еве ти една плата месечно ....... па јас дома немам толку пари како нив значи. Баш некни ни затропа на врата една Ромка и кога видов од вратата не отворив...... не ми се ни слушаат да ги слушам а знам оти лажат до небеса .......
    Инаку пред некоја недела бевме во Скопје со татко ми и баш пред ГТЦ, си купувавме сендвичи и таман татко ми извади пари за да плати и ни се залепи едно циганче и му вели чичо дај 5 ден .... и татко ми како што ги држеше парите му вели еве ти 10 и тргни ми се :D
     
  11. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :o :o ама ги зема парите бе ... ццц боже значи какви луѓе имаа :doh: ок, за друг пак ке знам :)
     
  12. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    fighter, провери си во правописниот речник штом толку сакаш да лекторираш хихихихи
    постојат и двата збора и просјак и питач, глаголите проси и пита и логички ќе си сфатиш дека од истото произлегува дека и просјачење и питачење се во употреба!!! Поздрав! :rock:
     
  13. chicka

    chicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 мај 2010
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    97
    Вчера едно циганче бараше пари и бидејќи никој не сакаше да му даде мене ме фати грев и му дадов 10 денари :)
     
  14. mishovska

    mishovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Еднаш додека бев на работа влегува во продавница една постара госпоѓа и бара од газдата да и даде 96 денари демек лекови да си купи, газдата сфати оти го лаже и и вели:Ајде да одиме да ги купиме тие лекови заедно од аптеката која е 50 метри подолу јас ке ти ги платам и ќе видам кои се.Жената се изненади од таквиот од таквиот одговор и почна да кажува дека не била сигурна кои се вика точно лекот и слични работи :D. Излезе од продавницата и никогаш повеке не се врати....
     
  15. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Vo KUmanovo gi ima dosta tie sto prosat i mn mn se bezobrazni koga ne im dades plukaat ili pocnat da pcujat i toa deca od 6-7 godini .No za toa najmnogu se krivi roditelite sto im davaat takov primer na decata.Zosto ne zemat da rabotat nesto kako i site ostanati lugje .Mn lugje rabotat od utro od utro do vecer za parce leb za familijata a tie cekaat drug da im dade. :!:
    A sto e najglupo molat za leb a drzat cigara vo usta .Imaat za cigari a za jadenje ne. :devil:
     
  16. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Се согласувам со тебе, и во скопје е така еднаш едно циганче за малце што не ме заплука убаво ке го згазев,и Еднаш едно вика дај 10 денари ми се јаде и му викам дојди ке ти купам кифла не мори ми вика сам ке си купам и му реков е нема сам да си купиш и си отидов зашто знаев цигари ке купи или па лепак.
     
  17. srculka

    srculka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2010
    Пораки:
    582
    Допаѓања:
    170
    Никогаш не им давајте пари на циганите или пак на оние што питаат. :!:
    Подобро е да му купите нешто за јадење отколку пари.Тие и онака со тие 20 денари ќе си купат цигари на парче или пак ќе се напијат чаше ракија.
     
  18. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Последно што ми се случи поврзано со темава:
    Шетаме со другарка ми низ ГТЦ во Скопје и гледаме еден човек(циган мислам дека беше) седнал на земја и проси. Мене многу грев ми падна, така жален, се пече на жешкото. Си помислив дека можеби е болен па не може да заработи сам. И предложив на другарка ми да му дадеме по 10 денари. Кога после нас некој му даде педесет денари и тој итро без никој да го види, ги зеде со се нашите десет денарки и од кутијата и стави во џеб. За да во кутијата му останат само 5-6 железни парички и повеќе да го сожалуваат. Е ми дојде да му отидам и да му ги побарам назад.
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.919
    Допаѓања:
    32.527
    Пол:
    Женски
    Во вторникот бев излезена со другарки. Седевме во кафич на кеј. Дојде едно дете и ни бараше пари, затоа што немало родители и немало кој да му помогне. Не му дадовме пари.
     
  20. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Da da bas taka pravat :swear: