Прослава на 1-от роденден во време на Ковид 19

Дискусија во 'Коронавирус' започната од Bebac, 14 април 2021.

 1. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  На 01.06. здравје Боже синко полни една година.
  Ситуацијата со вирусот е таква каква што е, и искрено ми одговара, кога станува збор за бебе, роденден и т.н.
  Таков тип на личност сум, што сакам само со најблиските да се одбележат нештата.
  За роденденот од синко ќе бидат поканети 10 гости, поделени во 3 групи.
  Дома, планираме балони, торта и сервирани неколку овални со мезе, месо, салати.
  Најмногу на што се радувам е фотосесија од нас тројца.
  Се надевам на убаво време и дека ќе испадне се по планот.
  Што мислите вие мајки? Кои се вашите размислувања и ставови на оваа тема?
   
  На Филотеа и KuklickaSk им се допаѓа ова.
 2. bela.m

  bela.m Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2015
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  7.021
  Пол:
  Женски
  Моите близначиња славеа прв роденден во октомври.
  Кај нас во двор, само моите и на мм. Никој друг. Сосема доволно.
  Тогаш ситуацијата беше далеку подобра од сега.
  Во овие услови, јас не би организирала ништо што вклучува гости. Сепак, секој си знае.
   
  На Ivanna23., mal.ecka, koritsaki и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Нас 4 гости нема да ни дојдат. Сега бројката ќе биде 6 во две групи.
  И, погоре напишав дека роденденот ќе е дома, но не се доискажав. Во дворот ќе славиме.
  Само да не послужи времето.
   
  На mal.ecka и Jana06 им се допаѓа ова.
 4. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.669
  Допаѓања:
  14.311
  И ние правевме фотосесија во парк за прв роденден и многу, многу убаво си поминавме.
  Дома беа само баба му, чичко му еден ден и другуот ден вујко му и вујна му.
  Имавме балони, торта, слатка маса... Многу убаво си поминавме :)
  Следен ден со кола свртевме да однесеме торта до пред зграда/куќа на старосватицата, кумовите и кумашините. Го видоа кратко пред зграда и си доби поклони.
   
  На JuLleE, Frosty!, mal.ecka и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Браво! Паметно сте направиле. :)
   
  На mal.ecka и WORRIED.BT им се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.822
  Допаѓања:
  83.300
  Пол:
  Женски
  Ние славевме на ќерка ми прв роденден во септември 2020. Иако ситуацијата беше ок за разлика од сега, тука кај нас во Грција со месеци не работат ни игротеки ни ресторани ама и да работеа немаше да се собираме. Славевме дома јас големата ќерка и дојдоа свекрва ми и свекор ми. Ние помеѓу нас не сме сигурни некогаш нешто дали имаме или немаме , а не па некој трет да викаме :D И така не разбираат ништо се уште на таа возраст нема потреба да се изложувате на ризик да се разболите. :)
   
  На bela.m, Celltica, Bebac и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  6.486
  Допаѓања:
  20.930
  Пол:
  Женски
  Пишував во една тема ама ајде ќе пишам и тука. Првиот роденден е за 20 дена :party: Ќе дојдат моите и неговите. Јас искрено периодов сум преплашена и немам контакт со никој, но моите прележаа и се сомневам дека свеки исто прележа, па само затоа ќе ги спојам. Инаку, ќе го прославевме само ние тројца. Ќе украсиме дома, роденденска торта и smach cake, ќе ангажирам кетеринг за храна и тоа е тоа. Ќе се сликаме дома.
   
  На Snowflake92, mal.ecka и Bebac им се допаѓа ова.
 8. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  И кај нас постои опција, само ние тројца, ако не се намали бројот на заразени. Бидејќи, никогаш не може да бидеме сигурни од каде и кого вирусот може да се закачи?
  Минатата година кога се породив, полицискиот час почнуваше во 16 часот.
  До јуни може сешто да се случи.
  Но, наше како родители е да планираме, како тој прв роденден да го направиме убав (иако нема да памтат ништо), а сепак безбеден за бебе.
   
  На kukla21 и Jana06 им се допаѓа ова.
 9. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  6.931
  Допаѓања:
  120.056
  Пол:
  Женски
  Славевме прв роденден во Август минатата година. Иако тоа време, овде се славеа детски родендени во кафулињата во парк, и иако состојбата беше далеку подобра од сега, сепак моментот на глобална пандемија ми беше одлучувачки да не славам со луѓе. Средив се како за гости, декорирав, нарачав торта, ама славевме само ние тројца, јас маж и бебла. Вечерта кратко наминаа свекор ми и свекрва ми, само и само оти со нив се гледавме и поради бебла беа екстра внимателни, а и ситуацијата беше далеку полабава од сега. Пријатели ни пратија подароци кој по курир, кој донесе до врата.

  Во ваква ситуација ни на крај памет не би ми паднало било кој да поканам. Овој Август како ми стои, пак ќе си бидеме само ние.
  Мене ми е битно да сме само здрави и живи и сите на број, па здравје ќе славиме понатака како сакаме.
   
  На eta, Bozica1980, Frosty! и 5 други им се допаѓа ова.
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.984
  Допаѓања:
  102.423
  Пол:
  Женски
  Прв роденден е роденден кој славеникот нема ни да го осети како некој значаен ден ни да се сеќава на него, па во услови на вакви бројки на заболени, не би славела со гости, ни со еден гостин воопшто. Ем стрес за детето кое цела година не видело никого, наеднаш толку луѓе, ем непотребно изложување на ризик. Моите се поголеми и разбираат па и лани и годинава, здравје и живот, родендени само со нас петмина дома, а баба дедо ќе честитаат преку видео повик.
   
  На eta, M.B., Frosty! и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Уф. Се согласувам со многу работи, погоре напишани.
  На крајот на краиштата ако остане вака како што е само ние тројца ќе си прославиме.
  Најважно е здравјето на синко.
   
  На cresa-jagoda и WildMk им се допаѓа ова.
 12. monik55

  monik55 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јуни 2015
  Пораки:
  6.504
  Допаѓања:
  54.933
  Пол:
  Женски
  Ако се гледате со бабите и дедовците со нив во две групи да не ги мешате можете слободно.
  Ако се гледам со нив зашто да не дојдат на роденденот на внучето.
   
  На Estella и Bebac им се допаѓа ова.
 13. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Ние се гледаме и со моите и со родителите од мм.
  Но, сепак стравот постои. Бидејќи, никогаш не се знае со кого може да дојдат во контакт?
  Еве мене вчера што ми се случи.
  Влегов во маркет и налетав на личност што пред неколку дена излезе од болница. Коските ми се стресоа. Здраво, здраво и да ме нема.
  Пред автомобилот му велам на мм дај средство за дезинфекција. Ја фрлив и маската и повторно средство за дезинфекција.
  Седнав назад до синко. :sweat::(
  На мм ништо не му кажав.:worried:
  Господ сите да не доварди. Ќе влезеш леб да купиш и триста чуда може да не снајдат. (facepalm)
   
 14. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  5.544
  Допаѓања:
  12.333
  Па тој човек е прележан и негативен сигурно што толку страв не си прави стрес нема лепроза
   
  На Estella, forumce, ForeverYoung и 16 други им се допаѓа ова.
 15. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Да,прележан. А, така може и некој да е со симптоми,а да се шета.
  Бидејќи, има многу луѓе што знаат дека се заразени, дека треба да се во изолација. Да се почитуваат правилата.
  Малку од малку нешто да научевме за една година од пандемијава, немаше сега да го правиме овој муабет.
  Туку, ќе уживавме во подготовките за првите родендени од бебушите.
   
  На Осе и kukla21 им се допаѓа ова.
 16. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  10.139
  Пол:
  Женски
  Па не излегувај воопшто тогаш, извини ама понекогаш навистина се претерува. Самите стрес безпотреба си правите.
   
  На Estella, forumce, Kitten и 6 други им се допаѓа ова.
 17. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.303
  Допаѓања:
  107.388
  Реално, многу позитивни шетаат.
  Ѕвонелњ на тел во полиција демек на преглед, лабораторија и они шетаат! Мајкава ги правда, млади биле, како само дома да седат!
   
  На cresa-jagoda и Bebac им се допаѓа ова.
 18. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Страшно. Свест, воопшто да се нема. :puke:
   
 19. Bebac

  Bebac Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Мајки,би ве замолила за рецепт, за торта.
  Бидејќи, белката ќе ја воведам 12+, вообичаено ставаат цело јајце па ми треба помош.
  Ако може, мајки да споделат искуство што го прославиле првиот роденден?
   
 20. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.724
  Допаѓања:
  86.531
  И децава во градинка што се во изолација ради учителка.
  Никој не седи дома. 3 ги имам во зграда , еден татко како го подбрав. Кажал на мајките , здраво не викаат. Гуски. Не можеле дома детето да го доседат, една недела. А решенија немаат. И ова сега, да го пријавам? Немаат решение , нема доказ.
  Детето си го носат на фудбал, на лулашки , а битно боловање земале ради дете во изолација .
  Многу сум бесна значи.