1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Проституција

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Sweetie.21, 30 јануари 2011.

 1. Sweetie.21

  Sweetie.21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво девојки..нова сум на форумов..
  ме интересира што мислите за девојките што го користат своето тело за да заработат.. дали ги осудувате и дали некогаш би се осмелиле да направите такво нешто за голема сума на пари.. јас живеам во странство и тоа овде е многу актуелно меѓу студентките.. се повеќе и повеќе ги има што водат двоен живот..
  позз
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.815
  Секој си е сам-свој-господар на сопственото тело и може да му прави што му душа сака. Може да го продава, ако сака и на пазар3 нека се стави. Сепак е тоа прашање на личен избор.

  Јас на вакво нешто никогаш не би се нафатила. Абе каква сака нека е сумата на пари.

  Факт е дека оние кои се нафаќаат на вакво нешто огромно значење придаваат на парите и за нив би исполниле секаков услов.
  Сите сакаме пари, нели? Но има попаметни начини да се заработат. Можеби сумата е примамлива, но сепак оваа работа е опасна. Не можеш да знаеш како човек ќе начекаш.

  Се‘ на се‘, не би го „работела“ ова никогаш. Можам и мозокот да го употребам.
   
  На SandraPink, Traveler91 и IndieGirl им се допаѓа ова.
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.490
  Допаѓања:
  64.083
  Пол:
  Женски
  Јас никогаш не би го правела ова. По никоја цена, ни леб да немам да јадам. Ќе одам по контејнери ќе копам што се вика, ама ова не. Познавам вакви, нажалост. Да, заработуваат големи пари, ама по која цена? Не сакала да работи негде за 10 000, па ова било најлесно. Што ќе дремела она негде 8 саати, вака за 15 мин оп парички во џепчето. Ееее со вакво размислување само ваква работа може да се работи.
   
  На Traveler91, poi и ludoto19 им се допаѓа ова.
 4. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  И јас бев некогаш студентка од страна, па ова никогаш не ми паднало на памет. Што па мора да имам многу пари, колку ми се нозете толку си ја пуштив чергата.Наместо да мислат на проституција и лесно заработување пари, не е лошо да се зафатат со учење, па да земат некоја стипендија и еве им пари за џепарлак.
   
 5. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Секој има право да прави што сака,проституцијата постои уште од антички времиња,ако некои се определиле да им биде професија немам ама баш ништо против.Подобро е да е легализирана,така се спречува развојот на сексуално-преносливи болести.
  Мене повеќе ми пречат ку*ви од двата пола,кои се‘ нешто подмукло прават и го загорчуваат постоењето на сите околу нив.
  На првите им посакувам успешна работа :) ,на вториве зивотот нив да ги силува секој ден,па да немаат сила да се занимаваат со други.
  Јас не си се наоѓам себеси во оваа професија,тоа е се‘што имам да казам.
   
  На okcenzi и Phyramide им се допаѓа ова.
 6. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.133
  Допаѓања:
  6.032
  Подобро чистачка, со плата 8илјади ни толку не мора, отколку такво нешто да правам,телото ти е дар од природата или Бог (кој како верува,научно или религиозно) не треба да го искористуваш и фрлаш кај стигнеш греота е луѓе умираат приморано од триста болести ти здрава права да го продаваш телото нон сенс! А уште па да не е здрава...тоа е проблем во општеството!
   
 7. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  Не ги осудувам доколку станува збор за сопствен избор. Сосем друго нешто е присила.
  На крај краишта, нивен живот, нивни проблем.
  Но гледајќи за себе, сто проценти сум сигурна дека никогаш нема да се нафатам на вакво нешто, па и последна работа на светот да е.
   
 8. Anely

  Anely Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  225
  Не дека ги осудувам, но има и друга работа која што можат да ја работат.
  Јас лично никогаш не би го продала моето тело...за каква било сума пари...
   
 9. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Ако тоа што ми се згорозува од самата помисла на девојки кои се проституираат, ако тоа што ми се гади од нивниот начин за егзистенција, ако тоа што ми се одвратни таквите работи е осуда тогаш ги осудувам! Ги осудувам заради неморалот, заради преносливите болести, заради лошиот пример што го даваат на нашите деца, заради тоа што не сакаат да заработат на ,,потежок начин,,!
  Сум преостра кон таквите луѓе, најмногу поради примерот на моја познаничка која си се занимава со проституција за да купи скапа облека, добар парфем, нов мобилен, за викенд на Халкидики, шопинг во Солун! Е од тоа ми се гади и осуда е најмалку што можам да почувствувам кон нив!

  Некаде имам слушнато дека проституцијата е најстариот занает на сите времиња и најлесен начин за да се заработи пари! Јас пак си велам ако човек сака ќе најде и некој друг начин на егзистенција, не е само проституцијата ,,професија,, за да се обезбеди опстанок во овој тежок живот!
   
 10. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.806
  Имам изгледано десетици потресни документарци за проститутки, и да ви кажам сосема ми го сменија погледот за овој најстар занает.

  Девојкиве ми беа за жалење, ама искрено. Проституција, не е тоа само некоја неморална краветина која решила дека ќе си заработи пари на најлесниот можен начин. И секако има разлика од проститутка до проститутка (тука мислам на оние ексклузивните).

  Оние првите, кои се на улица, кои повеќето ако не и сите до една се робови на своите макроа, верувајте многу малку добиваат од тие пари. Заробени во вечно перпетуум мобиле, никако да излезат од турбината. И многу тешко се излегува, им трае дури да се соземат, да одпочнат нов живот.

  Не би да ги осудувам, ама воопшто. Човече па барем ние што сме од Балканот знаеме многу добро колку девојки се киднапирани, прелажани, измамени, однесени илјадници километри далеку од нивните родители, пред се девојки од сиромашни земји и од сиромашни семејства, со желба да заработат некое евро вишок и да им го испратат на нивните родители и на крај - наспроти она што им било ветено, завршуваат на улица, продавајќи го своето тело под присила на макрото.

  Епа јас не би да плукам по овие девојки. Баталете морал и слични глупости, гледајте на тоа малку со поинакви очи и ќе видите дека тие девојки не се за осудување, туку пред се на нив навистина им треба помош :|

  А ова другово, сеедно дали стои на улица, или се дава на тип свесно за по некоја скапа вечера, скап подарок или вожња со неговото ново БМВ. Не по врат по шија, само што не се нарекува проститутка. И такви познавам односно имам видено.
   
  На JuLleE, Ashling, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566
  Од дома ме воспитувале дека не секој ја има работата од соништата,и дека НИКОГАШ не смеам да судам на прв поглед. Животот ја натерал да заработува на начин на којшто ни самата не е горда.

  Дали ја знам причината зошто таа го прави тоа? Не. Како што кажа Пирамидка,можеби потекнува од сиромажна земја или семејство,па ова е единствен начин да го издржува семејството. Ги жалам таквите девојки и жени. :(
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 12. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  8.663
  Пол:
  Женски
  не го оправдувам тоа !
  има и други начини за да заработи пари,немора најбизерниот и најлесниот начин да го одбере !!!
   
  На Traveler91 и MissCupcake им се допаѓа ова.
 13. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  Jaс не ја одобрувам проституцијата, има луѓе кои се сиромашни ама на секој човек и да остане со една скршена пара му останува гордоста,чесноста,а со ова без разлика дали им ги дава парите на своето сиромашно семејство или ги троши на себе ја губи чесноста,а и гордоста и достоинството ако воопшто ги имала. Жално е што на овој „начин“ на работа се привлекуваат младите, ви текнува за девојките од Велес? На телевизија даваа,мислам дека беа осмо одделение(не фаќајте ме за збор не сум сигурна ама таа возраст некаде беа) и кога ги обвинаа и притворија бизнисмените овие викаа дека не ги натерала туку сами сакале... Значи тие не се опаметиле се привикнале на ова и не се обиделе да кажат не. Тоа е жално... Јас лично не познавам некои вакви,но и да познавам еве ќе бидам искрена и ДА би ги осудувала бидејќи е нешто неморално, без разлика колку сиромашни се.

  Јас никогаш ова не би го направила без разлика на условите никогаш. :x И плус сексот треба да биде нешто свето, поврзување со личност која ја сакаш, која ти се допаѓа,а не да биде начин за заработка.
   
  На thelittle17 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.472
  Допаѓања:
  870
  за ниедни пари на светот не би си ја продала совеста а ни телото ........искрено и ги осудувам не ми се допага тој начин на егзистенција :?: :?: :?:
   
 15. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  911
  Темава малку ме потсети на книгата крив правец од Дитас која ја прочитав во прва година средно. Проституцијата од секогаш постоела и се смета за најстар занает, порано ги викале куртизанки кои биле доста учени жени и морале да знаат да танцуваат да свират на пијано да знаат како да го заведат мажот и доста читале во тоа време што писменоста била на многу ниско ниво тоа се случувало во богатите дворци и кралевства. Не ги осудувам жените кои пошле по тој пат може немале излез, но јас никогаш не би го направила тоа за ниту една цена. Има доста млади девојки кои своето тело го продаваат за парче скапа облека, за парче накит, за лаптоп итн... , а дома се им угодуваат не се гладни ни жедни ама ете сакаат престиж тие најмногу ги осудувам и презирам, тие за мене се безвредни и ништожни немаат никаков дигнитет ниту свое јас.
   
 16. JoxyTheFreak

  JoxyTheFreak Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2011
  Пораки:
  833
  Допаѓања:
  5.566

  Мислиш дека во ова наше посрано општество е лесно да најдеш работа? Можеби и не е нејзина желба. Мислам дека не постои човечко суштевство кое би било гордо со тоа што си го продава телото,но сепак би направиле се за нивни опстанок и егзистенција. СЕКОЈ има право да го избере својот животен правец,а за тоа може да му суди само Бога.
   
 17. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Леле луѓе, јас се згрозив :x

  Откриено дувло на проституција во Карпош

  Откриен нов случај на проституција во Скопје. Триесет и седумгодишна гостиварка е откриена во изнајмен стан во скопската населба Карпош, каде што подведувала две девојки на проституција. Целиот ќар од „бизнисот“ најпрво одел во џебот на макрото од Гостивар. Потоа дел од добиените пари таа им ги давала на двете девојки од Кичево и од Штип, кои работеле за неа. Според сознанијата на полицијата, низ станот во Карпош поминале од 100 до 150 клиенти во изминатиот период. За сексуалните задоволства со девојките тие плаќале од 1.500 до 3.000 денари.

  Полицијата поднесе кривична пријава до Обвинителството против гостиварката Е.Е. поради посредување при вршење проституција, а истражен судија и' одреди притвор од 15 дена.

  Според сознанијата од полициската истрага, станот што го изнајмила гостиварката на улицата „Бранислав Нушиќ“ повеќе од една година бил дувло на проституција, во кој постојано навраќале најразлични клиенти.

  Се' започнало уште во април минатата година кога жената-макро почнала да организира средби и во станот да носи луѓе што ги познавала. Двете девојки М.И. (31) од Кичево и Ј.С. (34) од Штип биле задолжени да ги задоволат страстите на посетителите, со кои спиеле за пари. Како што раскажале двете девојки во полиција, тие во изминатиот период спиеле со околу 150 клиенти, кои навраќале често и плаќале различна сума за сексуалните услуги.

  „Парите ги земала гостиварката, а двете девојки добивале половина од договорената цена“, велат во МВР. Сексот го нуделе во една од собите во станот, а понекогаш сето тоа се одвивало пред очите на макрото од Гостивар. (Д.Т.)

  Извор, Утрински весник.
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.728
  Никако не ги оправдувам, но не можам да кажам дека ги осудувам. Секој самиот си одлучува за своето тело, па кои сме ние за да осудуваме, сепак се работи за егзистенција. Не ми се допаѓа ваквиот начин на заработување и јас лично никогаш не би го правела ова.
   
 19. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.111
  Допаѓања:
  107.080
  Пол:
  Женски
  Баш пред некое време разговарав со луѓе, поборници на идејата за легализација на проституцијата. Разговорот беше во контекст на статусот што проститутките го уживаат во Холандија и колку е тоа позитивно за нашето општество, со оглед на тоа што е побезбедно, бидејќи девојките од бизнисот ќе се познати, ќе одат на редовни проверки и нема да има потреба од нелегална трговија со тела бла-бла.
  И се тоа е во ред, во однос на сигурниот секс и тип-топ здравствената состојба на девојките што ќе дилаат со своето тело. Но, јас се си мислам дека никој и никогаш нема да може да гарантира дека девојка која поради икс причини влегла во дувлото на проституцијата, била просто во бесконечно долна и безизлезна ситуација да нема како поинаку дека за истата таа девојка, во истиот момент во кој ќе посака да го напушти дувлото што ја хранело до тогаш, вратата ќе биде слободно отворена да замине.
  Тешко можам да верувам во поштеноста на луѓето кои ги водат ваквите бизниси, во нивната сочувствителност и разбирање дека девојката повеќе не сака да се занимава со трупање богатство за нив, а пак со легализацијата на нивните бизниси, се ми се чини дека од непоштењачини и обични макроа ќе направиме бизнисмени на нивоУ, до толку што дури и полицијата ќе биде оневозможена да им омета во бизнисот, бидејќи тие ќе си се законски тргувачи со нечии тела и нечија несреќна судбина. А, секој кој разговарал со луѓе дури и од една Холандија, со малку здрав разум во главата, ќе ви го каже истото, дека дури и тие самите не се многу убедени дека апсолутно сите девојки кои работат на улицата на црвените светулки се таму по своја воља.
   
 20. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  285
  Пред некое време имасе случај од кој сто зивотот ми се згрози гледајки и слусајки сто се се случува на оваа планета.Млади девојки туристки од европа а и америка се зртви на макроа кои чекаат плен на аеродромите,ги заведуваат залазуваат го делат таксито и изчезнуваат.ги носат во логори и ги дрогираат,ги наведуваат на проституција всусност ги продаваат.Девојките немаат веке излез нивниот зивот тука веке други го контролираат,страсно.Друг случај најчесто во западна Европа,агенции кои нудат работа ги лазат зените најчесто од Романија,Бугарија и незнам така кои други ама ги има многу,дека ке ги вработат на црно :fubar: во некои фирми за голема плата.Им ги земаат пасосите и тие како нелегални во дрзавата немаат избор ниту право на залба,принудени се да си го продаваат телото.
  Не ја оправдувам проституцијата! Ми се поврака од такви сто во тоа гледаат најлесна егзистенција,сто стојат по улиците безморално,има толку многу работи па ако треба ке одам да чистам по јавните тоалети ке се спустам само на тоа ниво во целата хиерархија,ама гордост секогас ке имам,а како сто спомна пирамитка опкрузени сме од ногу полоси и префригани девојки кои го прават истото но под друг епитет,од такви верувајте полосо ми станува :puke: има разлика од проституција до проституција
   
  На nikolika му/ѝ се допаѓа ова.