1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протеински шејк

Дискусија во 'Диети' започната од natasatrgacevska, 1 јули 2011.

 1. natasatrgacevska

  natasatrgacevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Znae li nekoj da mi kaze sto e proteinski seik, go citam po dietite na slavnive ribi ,,ama ne mi e bas jasno sto e toa???
  [mod-kirilica:3pi5f2dp][/mod-kirilica:3pi5f2dp]
   
 2. aleksandrappo

  aleksandrappo Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  12
  proteinski seik

  Колку калории има едно чоколато за готвејне?
   
 3. gaga.rocks

  gaga.rocks Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  254
  Допаѓања:
  35
  proteinski seik

  @Natasha,
  тоа е нешто ко протеини во прав и сеа незнам во што се раствора. Мислам дека една лажичка е 80 калории и ја користат активници на фитнес ;)
  @Aleksandra,
  има околу 500 и повеќе сигурно, ама е поздраво од млечното.
   
 4. She

  She Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  54
  proteinski seik

  Протеински шејк може да биде направен од протеини во прав, или пак да најдеш рецепт - обично се става мед, млеко, јајца итн.
  Боље е да купиш протеини (мислам дека е околу 1200ден. за 30 дена) кои може да се раствораат во вода, млеко или сок и има различни вкусови (со јагода, чоколадо или ванила). Во едно лажиче има околу 24гр протеини и само 2гр јаглехидрати што е одлично за после вежбање.
   
  На natasatrgacevska му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ansimansi

  ansimansi Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  2
  jas pijam proteinski sejk i e prekrasen zamenuva obrok nautro i navecer i ima rezultati se slabee :)
   
  На natasatrgacevska и gaga.rocks им се допаѓа ова.
 6. natasatrgacevska

  natasatrgacevska Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  каде се набавува???во аптека или???
   
 7. Feminkaa

  Feminkaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  62
  Протеинските шејкови добро е да ги користите доколку вежбате. Ако не вежбате а ги земате сигурно е дека ќе ја покачите масата наместо да ја намалите.
   
 8. Daddy.girl

  Daddy.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  81
  Протеински шејк мислам дека има и во аптека, но доколку сакаш еден од подобрите и најздравите, пиши ми во инбокс и може подетално да ти објаснам. за слабеење е екстра, а башка што е здрав и корисен и за многу други работи и проблеми. поздрав
   
 9. vendiii

  vendiii Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2011
  Пораки:
  1.368
  Допаѓања:
  2.464
  Луѓе јас колку што знаам овие протеини служат за зголемување на масата :^) а не за намалување . Во еден ваков шејк значи прашок кој се раствора во млеко или вода има и до 800-1000 калории и како може од тоа да слабее :^)
  Го користат за накачување, додаток во исхрана .
   
  На Victorya и JuLleE им се допаѓа ова.
 10. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  15.565
  Допаѓања:
  218.173
  Доколку го пиеш после вежбање, ќе качеш на маса, а ако го користеш заменувајќи оброк, се слабее.
   
 11. AnoreXic

  AnoreXic Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  7
  Најголем избор на протеински шејк имате во теретаните, или во специјализирани продавници за фитнес опрема. Јас знам една добро снабдена- W. I. N. G. fitnes наспротив владата. Е сега ги има со најразличен состав (од сурутка, од белки...) и исто така калориите се различно застапени. Има 90%, 80%... Колку почист протеин, толку помалку калории. И нема никаква смисла да се пијат, ако не вежбате...
   
 12. swcu6kaaubavka

  swcu6kaaubavka Активен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2012
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  0
  девојки дали може некоја да ми даде по детални информации за "протеински шејк" ... дали го користат за диета и да ми дадат линк од туби4ето или шишенцето како изгледа... ви благодарам мн !!
   
 13. sofijacasas

  sofijacasas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  тетка ми прави [има фирма пото4но] специјални протеински шејкови има од ванила .јагода и чоколадо тие се во прав со некој така мн ситни зрнца незнам точно колку грама е .али чини 1200 ден
   
 14. sofijacasas

  sofijacasas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  Eве како изгледа пакетче шејк [ова е тетка ми на презентација за протеински шејк] .и да со овој шејк се слабее а не се зголемува тежината ;)
   

  Прикачени фајлови:

 15. sofijacasas

  sofijacasas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  или пак ваков
   

  Прикачени фајлови:

 16. sofijacasas

  sofijacasas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  Belite HerbaLife sto se vo pomala gramaza se 1200 ..i ako sakas specijalna caska toa cini 300 samo caskata ..a tie sho se Crnite se vo pogolema gramaza i mislam deka cinat 1800 ili 2200

  се надевам помогнав
   
 17. sofijacasas

  sofijacasas Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2011
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  4
  GRESKA NE SportLife Tuku Herba Life
   
 18. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  1.559
  Пол:
  Женски
  Кој протеински шејк би го препорачале за зголемување на мусклулна маса?
   
 19. lepa.milena

  lepa.milena Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2011
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  161
  Дали некој има искуство со шејковите на Херба Лајф? И која цена?
   
 20. Igrata

  Igrata Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2013
  Пораки:
  207
  Допаѓања:
  304
  Пол:
  Машки
  Не се заебавајте со Herbal Life, имате милион фирми специјализирани за Whey Protein прашоци во сите дуќани за билдинг. Најоптимални (евтини * протеин/г) ви се од Olimp Nutrition, 1000-1100 за големо пакување и пање више е само протеин внатре (без масти и минимум јаглехидрати). А имате попознати фирми како Optimum Nutrition или Dymatize што се најверојатно подобри, иако мислам дека и поевтините помали брендови се ок.

  И нормално неможеш да се здебелиш со протеин шеик - се здебелуваш со масти и јаглехидрати, ама тоа е сосем друга и подолга тема... Трета работа, сите протеини би влијалеле на мускулната маса (ако тоа сакате да ставите) со тоа што тогаш тоа се комбинира со вежбање, и треба да видиш што друго јадеш преку денот.
   
  На Madalina му/ѝ се допаѓа ова.