1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протекал

Дискусија во 'Диети' започната од Miss-HeLL, 18 јануари 2012.

 1. Miss-HeLL

  Miss-HeLL Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  20
  Дали некој ја има пробано оваа диета?
  Најефикасната диета на сите времиња. Врзо се слабее а килограмите никогаш не се враќаат, ама буквално никогаш не се враќаат.

  Еве ви сајт http://www.protekal.rs/ ги има и во Македонија.

  Е сега... за некои можда ќе е малку скапично, ама верувајте се исплати. Познавам многу луѓе кои биле на овој протеински режим на исхрана и никогаш повеќе не се здебелиле. Има и такви кои ослабеле до 40-50 кг. Не гладуваш, се што јадиш е протекал храната која е од високо биолошко потекло + салати. Тоа е само за во првата фаза. Во втора фаза јадеш протекал храна, салати, месо, риба и јајца. Неделно се губат 3кг. Месечно максимум 10.

  Проблемот со килограмите е решен засекогаш. Верувајте ми. Одете на сајтот и ќе видите слики од луѓе пред и потоа. Ги има во сите градови низ Македонија.


  И да, нема никаква врска со аткинсовата диета! Од неа колку што ќе ослабеш толку се дебелееш од како ќе ја прекинеш.
   
 2. Miss-HeLL

  Miss-HeLL Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  20
  Заборавив...

  Најдобро во цела диета е што тие имаат и благи и солени производи. Имаат палачинки, милкшејкови, слатки преливи, пудинзи и секакви чоколади. Плус кафето и чајот се неограничени во текот на целиот ден.
   
 3. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Ако некој ја држел оваа диета, нека сподели мислење и со нас
   
 4. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  еве ја македонската страна http://www.protekal.mk/
  јас сакав да ја држам но мн е скапо
   
  На l-a-d-y-di му/ѝ се допаѓа ова.
 5. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  ако знаеш те молам да ми кажиш, ми ја препорачаа, многу била добра
   
 6. feminium

  feminium Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2012
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  1.739
  една феминка ослабела 20кг од овие и ја прашав во лп како
  и таа ми даде инфо за цената
  и + пиша дека пак за околу 3 месеци мислем дека беше си ги вратила килограмите :!:
   
 7. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Фала за информацијата, но сепак ова е нешто преескапо, а и не било баш ефикасно
   
 8. TheEkaterina

  TheEkaterina Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2013
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  331
  Вака душо...
  Јас имам пробано се што содржи хемикалија за слабеење + имам одено кај цеце.... од се што имам пробано протекал беше најефикасен и најскап. Почетно имаат процедура.. мораш да одиш кај нивен доктор да ти земе крв, мокрача.. ти мерат висина, ширина, тежина и ти ја објаснуваат цела постапка со протекал. Мораш да го јадеш само нивното јадење + зеленчук + вода + ЗАДОЛЖИТЕЛНИ СЕ ВИТАМИНИ магнезиум, калциум, омега3 итн итн.... ти кажуваат тие се. Протекал има 4 нивоа да речам... секое ниво трае по месец дена.. после секој месец одиш на контрола со крвна слика, мокрача.. те мерат и гледаат колку си ослабена.. после ти ја даваат лиснатата на јадења од второ ниво .. во секое ниво имаш различни јадење.. различни витамини и со секое ниво смееше да јадеш .. пример ако во прво ниво си смеел да јадеш протекал + зеленчук во второ смееш да јадеш протекал + зеленчук + овошје, во трето ниво смееш да јадеш протекал + зеленчук + овошје + млечни производи.. ама сето тоа ти е ограничено со грама.. ти пишува кога во денот смееш да јадеш овошје, кога зеленчук итн... Јас во првото ниво/фаза ослабев 15кг.. докторктата која ме водеше.. бидејќи имав 30кг вишок.. ми рече дека сака да тераме уште со првото ниво бидејќи со него можеш да ослабиш најмногу... Јас не сакав бидејќи 30 дена да јадеш едно те исто секој ден едноставно.. ми се згади и не сакав да слушнам да продолжам со истата исхрана.... има и такви кои првото ниво го држат по 3-4 месеци и прекинуваат. Второто ниво го користев едно.. 2 недели максимум... и преникав.. финансиски бев уништена немав веќе средства за да продолжам со протекал.

  Вкупниот резултат беше -20кг :clap: ;) .

  Буквално се стопив... никој не можеше да поверува колку ослабев. Крвната слика ми беше ТОП! Холестеролот нормален, мастите и шеќерите во нормала...

  Килограмите си ги вратив после 8-9 месеци бидејќи воопшто не внимавав што јадам.. јадев што ќе ми текне.. како што правев порано..

  Ако мене ме прашувате.. ДА за протекал.. ако имате па скоро 30.000 денари вишок месечно да ги давате на храната од протекал. Како што ги поминувате нивоата така се намалува и износот.. во второ ниво ме кошташе некаде околу 20.000 и така износот што ќе треба да го давате месечно ќе се намалува со секое поминато ниво...

  Протекал вреди да се проба, само ако имате голема плата... или скоро сте правеле свадба. :D
   
  На VladeMila, pametnica и Miss-HeLL им се допаѓа ова.
 9. ANA303

  ANA303 Активен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Ова е единствениот начин на слабеење со 100% успех!
   
  На SimonaT29 и TrinityNeo им се допаѓа ова.
 10. padova

  padova Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Zdravo. Me interesira dali nekoj porano bil ili momentalno e na protekal dieta za da razmenuvame iskustva. Jas zapocnav pred 2 nedeli.
   
  На seldom му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Mira586

  Mira586 Нов член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2015
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  jas planiram da ja pocnam denes ili utre. Dali ja preporacuvate dietata protekal?? Ve molam da ki odgovorete dali vredi taa suma na pari da se dade?
   
 12. seldom

  seldom Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2015
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  70
  Пол:
  Женски
  Здраво на сите. Јас исто така ја држам протекал диетата веќе месец и недела дена :) задоволна сум ептен сега за сега. 10 кг немам ослабнато но 8 имам :) сепак и тие ми се доволно без никаква активност (а препорачано ми е 2х50 вежби ). Значи доколку сте во можност не се двоумете, протекал е вистинското нешто. Пред се бара многуу дисциплинираност , но храната им е cool . посебно благите оброци.. Би сакала да имам контакт со некои што сега ја држат,да си даваме подршка !!! :*
   
  На padova му/ѝ се допаѓа ова.
 13. padova

  padova Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Jas za cetiri nedeli oslabev 9kg. Isto bez fizicki vezbi. Solenite kesicki ne mi se dopagjaat no, izdrzuvam nekako so supite pretezno. Od blagite pudingot od cokolado,sladoled od jagoda,kapucino i kranc od brusnica i borovnica mi se najdobri. Najbitno e da se pridrzuvate so obrocite pet pati na den,na tri casa,maksimum cetiri. Ni pomalku ni poveke. Koga me faka kriza pijam caj ili kafe.
   
  На seldom му/ѝ се допаѓа ова.
 14. padova

  padova Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Vredi sek
  Vredi sekoj denar
   
 15. Bloom19

  Bloom19 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2015
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  1.603
  Пол:
  Женски
  Диетата е сон, стварно има луѓе што ослабеле, ама 850 евра за месец ипол за жал е далеку од мојот буџет ;(
   
  На macence4 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. bucimir

  bucimir Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  A dali e zdrava? So ogled na toa sto procitav losi iskustva of srpski korisnici koi kazyvaa deka soistojkite ne se napisani na paketcinjata I deka seto toia e vsusnost soja.....I zosto ja ima samo srbija I kaj nas? Zarem all bese tolku zdrava I efikasna pa zarem nemase da se prosiri niz cel svet?
  Dokolku sakate proteinska dieta .... Bez prasaci za koi be znaete sto ima vo NIV, drzete ja South Beach ili Atkinsova (no spored knigite, zosto po sajtovi ima nekoi bez vrska varijanti koi loso vlijaat vrz zdravjeto).
  Spored mene.... Protrekal ima efekt, drugarka moja oslabe, no ne znam sto se vnesyvase a bogami I se uste toa trae. Dokolku nekoj procita nesto poveke za dietite ke svati deka Mora da se drzi balans, teloto ne bara samo proteini ili samo jaglehidrati....za site onie koi drzat bilo kakvi proteinski dieti da bidete svesni deka ogromen teret se stava na crniot drob I na bubrezite.
  Sekoj saka brzi rezultati no toa za zal be postoi. Ili dokolku se sluci ke bide po cena na zdravjeto.
  All otidete kaj nutricionist , se somnevam deka ke vi ja preporacaat protekal... Osobeno denes, koga pazarot ni se trupa so sekakvi somnitelni proizvodi, caevi, piluli, I sto se uste ne.
  Duri I vestackire suplementi ne se preporacyvaat bidejki treba da se vnesyvaat vo priroden Pat preku svezo ovosje I zelencuk.
  Citajte pred da se vpustite vo avantura koja moze da ve kosta vaseto zdravje.
  I ne frlajte kamenja po mene za ova sto go napisav..... Rabotam so zdrava hrana I soprugot mi e nutritionist. Taka da se iznacitav se I sesto :) a najzdrava dieta e DASH, sto e nacin na zivot.
   
  На CrazyOne, Agatha и Sfera им се допаѓа ова.
 17. tarina

  tarina Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Dali protekalot e efektivna samo ako se drzi 1 mes i za da simnam samo 5 kg?
   
  На Sky-butterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 18. padova

  padova Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Za eden mesec mozes 10 da simnes
   
 19. padova

  padova Активен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Bidejki veke sum vo II faza,odnosno ne vnesuvam soleni obroci od kesicka,dokolku nekoj saka pp pola cena da mu gi prodadam tie sto mi ostanaa.6 pire,4 leb,6 pileski kroketi,3 supi, 4 omleti so sirenje. Se zaedno za 1900 den
   
 20. tarina

  tarina Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2015
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Kolu realno te cinese se za 1 mes?