1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Протести/бојкоти против ковид мерки (за невакцинирани) кај нас и светот

Дискусија во 'Коронавирус' започната од INNERBEAUTY, 21 август 2021.

 1. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  3.528
  Пол:
  Женски
  Пошто веќе и кај нас ја живееме веќе оваа реалност како и ваков тип на протести(во различни градови) кај нас,темата е повеќе од јасна по насловот во кој правец е наменета.Пошто со овие мерки се засегнати (делумно) и прележаните а и работниот статус,темата ги опфаќа и нив,односно-отказ/ условување со исти доколку се одбие вакцинација и начини за справување (како и права на работникот во тој случај) протести(а и бојкоти што веќе се одржуваат од страна на вработени во болници и др. установи) каде што се бара задолжителна вакцинација.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 2. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  4.149
  Допаѓања:
  7.736
  Пол:
  Женски
  Искрено не ми е за мерките што нема да влезам во кафич, откако почна ова дали 2,3 пати седнав во кафич и ресторан со носење на сите реквизити сламка, лажичка :$
  Мене ме нервира што упорно ни се нарушуваат слободата и правата, замислете колку вработени од угостителство се приморани да ја примаат. Многумина имаат ризик за примање ама и без леб не се живее нели.
  Не сум примила и нема да примам вакцина, со мерките отидоа во неповрат, свадби на затворено и сега наеднаш нема влез за не вакцинирани.
  Ме нервира што фирми кај нас им кажаа ако до крај на месец не се вакцинираат да не доагаат на работа веќе.
  И ова ли е некаква држава, се повеќе се згрозувам од политиката која ни владее овде. Дно дна. :@
   
  На Astrum.Obtutus, Grimlinko, MissAlena и 18 други им се допаѓа ова.
 3. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.296
  Пол:
  Женски
  Најавен ли е третиот протест?
   
 4. ¯\_(ツ)_/¯

  ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2021
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  1.393
  Можам се да разберам, ама на протест меѓу себе да се тепате и да се навредувате е тоа не можам. Еве да ја видите нашата македонска култура. Инаку во недела колку што знам е наредниот протест.

   
  На Orthophill, Cookie21 и anggell им се допаѓа ова.
 5. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  3.528
  Пол:
  Женски
  Еден човек не претставува илјадници. Вакво понашање е за секоја осуда и ко што се гледа осудено е.
  И да, за утре е најавен протест.
   
  Последна измена: 21 август 2021
  На Astrum.Obtutus и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.031
  Пол:
  Женски
  :rofl:
  Веќе видено
   
 7. ¯\_(ツ)_/¯

  ¯\_(ツ)_/¯ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2021
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  1.393
  Никаде не реков такво нешто. Не реков дека сите таму се исти како овие што се избламираа. И нормално секој има право на протест и мило ми е што го изразуваат своето незадоволство. Само потенцирав дека може и нормално да помине еден протест и не мора да има вакви испади.


  Ќе ме чудеше да помине барем еден протест без пцовки и без инциденти.
   
  На Guns N` Roses и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.
 8. venus♡

  venus♡ Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јули 2021
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Протестов нема смисла.
  90% се Стојанки и бабуши.
  Другите 10% се некои со поголемо знаење и разбирање кои се залажале дека протестов ќе биде како што сите очекувавме.

  И одлично организирани протести со поента и добра програма немале корист ниту предизвикале некакви промени, а може да замислиме колку ќе има овој.

  Искрено, штета.
   
  На Justicija, spacegirl92 и темјанушка им се допаѓа ова.
 9. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  7.117
  Допаѓања:
  18.565
  Не знам протестиве дали се против мерките или постоењето на вирусот? Зошто не се оддржува дистанца од 2м на отворено? Ете не мора маски надвор ама што е со палењето маски? Некои немаат пари да си купат а им се потребни подобро да ги донираат на клиника за детски болести на пример...

  Се невакцинирани си дишат во врат. Повеќе ми изгледа дека е за да се докаже дека е лага вирусот. Мое мислење...
   
  На staycalm, theBride, Orthophill и 10 други им се допаѓа ова.
 10. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  8.831
  Пол:
  Женски
  Штета што во мојот град нема протест, иначе ќе излезев и тоа во прв ред.
  Не осудувам кој сака нека се вакцинира секој за себе си одлучува, ама јас уште од старт сум одлучна дека нема шанси да се вакцинирам, едноставно не верувам во овие вакцини, на страна сите глупости како чипови, 5г мрежа и не знам уште какви не дезинформации се ширеа.


  Друго со оваа присила и уцена се нарушуваат човечките права на слобода и избор, а знам дека сите вработени ги уценуваат со работното место дека ќе ги избркаат од работа доколку не се вакцинираат, ПРЕТЕРАНО Е!
  До кога некој што има власт ќе го угнетува и притиска тој што нема избор, ама народот е глуп и наивен така пример во фабрика ако има околу 100-200 души што не се вакцинирани сите се собираат и веќе не одат на работа и нека бојкотираат, па после да видам дали работодавачот е посилен, кога работата ќе стагнира, а работна сила ќе нема, народот(мнозинството) има многу моќ ама не знае да ја користи од страв.

  Ама тоа е, вакцините се произведени, нарачани, продадени и платени па мора да се потрошат, е сега нема како да се потрошат и ајде со уцена. Па дури и тие што имале две дози и трета требало да примаат, офф мори мајко. (facepalm) (facepalm) (facepalm)
   
  На Astrum.Obtutus, marlonbrando69, IRBBB и 7 други им се допаѓа ова.
 11. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  3.528
  Пол:
  Женски
  Не знам каде гледаш,освен ако мислиш на овој инцидентов на видеово што е поставено,иначе на протести се држи до социјална дистанца секаде како кај нас така и секаде во светот.Ова за маскиве, имаш и протестанти што идат со маски на пример така да сулудна е генерализација , за широк спектар се работи дури и ваксани има 1000 људи,1000 чуди секој со своја сторија али заедничко на сите е - несогласување со вакви мерки за невакцинирани што се користат за присилна/ задолжителна вакцинација со условувања.
   
  Последна измена: 22 август 2021
 12. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.296
  Пол:
  Женски
  Го барам евентот на фб али не можам да го најдам. Некој нека стави линк за да ги видам деталите.
  Фала
   
 13. Glowy

  Glowy Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  2.691
  Допаѓања:
  6.064
  Пол:
  Женски
  И двата протести што се одржаја се тотален промашај. Тотално е промашена поентата. Ако продолжат во оваа насока ќе бидат само резил и мета на потсмев.
  И тие што се дојдени и што се против мерките ќе си заминат, поради општата слика што ја оставаат „говорниците“. „Говорнициве“ како да не знаат за што се дојдени, ептен неспремни, се караат и тепаат кој што да зборува и наместо за лошите мерки да зборуваат, тие сосема се забегани во погрешна насока.
  И се ова остава лоша слика и така никој не ги сфаќа сериозно.
  Не знам кои се организатори, ама мора да поработат на ова, зашто ќе ги изгубат и тие кои знаат зошто се дојдени.
   
  На IRBBB, Jana06, Angie1432 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Milkiway

  Milkiway Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2020
  Пораки:
  7.117
  Допаѓања:
  18.565
  На протестот се скандираше дека докторите се убијци. Значи ако се скандира на протест сите кои се таму поддржуваат такво нешто.

  Мене тоа ми дава до знаење дека докторите намерно ги ставаат на респиратор да умираат луѓе, па затоа се убијци.

  Која е поента на протест на кој невакцинирани бараат слободно движење да скандираш дека се убијци докторите, да палиш маски.
  И не е сулудна генерализацијата, затоа што сите се на тој протест единство. Не може сте отишле на протест ама едни мислат вака други така, да не генерализираме. Протестот е група истомисленици.
   
  На staycalm, Leat, Pixi5 и 5 други им се допаѓа ова.
 15. mKdevojce

  mKdevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.853
  Допаѓања:
  13.458
  Замисли колку Стојанки се собрале минатиот викенд во Франција, дури 250 000 а ја мислевме Франција дека е модерна и напредна држава. :o


  Кај нас можеби не постигнале протестите многу ама на запад и те како народот се бори и има добивано доста со јавно искажување на незадоволство.
   
  На Snowflake97 и g8lQQk им се допаѓа ова.
 16. g8lQQk

  g8lQQk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2018
  Пораки:
  2.179
  Допаѓања:
  14.257
  Пол:
  Женски
  Секој може да протестира во една демократска земја.
  Е сега, за тоа како се однесуваат и начинот на кој што протестираат, многу кажува и за самите протестанти. Ама, и тоа е добро, па можеме да видиме какви сѐ луѓе протестираат и колку е причината за која протестираат важна или не, дали нас не засега или нѐ.
   
  На staycalm, Amellie13, ElenaOfRivendell и 3 други им се допаѓа ова.
 17. INNERBEAUTY

  INNERBEAUTY Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2017
  Пораки:
  1.789
  Допаѓања:
  3.528
  Пол:
  Женски
  Тоа и јас го велам, ова им е заедничко,затоа се собрани, додека што се однесува за маски/вакцина и ред др. работи имаш разномисленици.

  Ова за докторите
  https://faktor.mk/gordana-godzo-pre...orite-na-merkite-im-se-izvinuvam-na-doktorite
   
  На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Snowflake97

  Snowflake97 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2018
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  8.831
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам тоа убијци за Филипче го викаа, а не за сите доктори.
   
  На Traveler91 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Glowy

  Glowy Популарен член

  Се зачлени на:
  4 септември 2019
  Пораки:
  2.691
  Допаѓања:
  6.064
  Пол:
  Женски
  Премногу лошо излезе.
  Говорничката рече „А каде се докторите?“
  И сите почнаа да скандираат „убијци, убијци“.
  Без разлика на кого мислеле поинаку излезе во реалноста.
  Треба да се внимава кога и што да се зборува.
   
  На staycalm, daylight, Pixi5 и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  7.296
  Пол:
  Женски
  А, дали го видовте пресмешниот викенд наслов на ‘слободен’ печат?
  Б р у к а.
   
  На Cookie21, g8lQQk и INNERBEAUTY им се допаѓа ова.