Професионални шминкери

Дискусија во 'Лице' започната од Lizalka, 15 март 2010.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  13.983
  Допаѓања:
  83.057
  Пол:
  Женски
  Тие што шминкаат со high end шминка за 2000 ден да знаеш дека е фејк козметиката кај нас.
  Реално, сите пазари ви се полни со фејк козметика. Голден роуз веќе не е пазарски бренд.
  Ако шминка со ефтина козметика до 1500, 2000 денари тоа е добра цена.
  Ама да очекувате за 2000 денари да ве шминкаат со Хјуда,Мек, Кајли ќе ви кажам да не се летате бидејќи една пудра на Хјуди чини 50 евра + -, а каде се другите работни материјали.
  Тогаш би требало да му плаќате вртоглава цена. Сакате малку да платите, а да носите бренд на себе, не оди тоа така.
   
  На Oxymoron, Animali, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  900
  Допаѓања:
  542
  Јас пак мислеше Вале Дема е во тој ранг со Фиторе и Арменд, во квалитет во цена
   
 3. Irreplaceablee

  Irreplaceablee Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2016
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  9.681
  Пол:
  Женски
  Е да си ми жива. :makeup:
   
  На Animali и buba4e89 им се допаѓа ова.
 4. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.481
  Допаѓања:
  49.584
  Пол:
  Женски
  Доковски шминка со high end козметика за 2500ден.
  До лани работеше со пониски цени,1500 со трепки,но сега поседува многу повеќе шминки и студиото му е ново па ете и цената порасната.Во секој случај,препорачувам.
   
 5. ..barbie..

  ..barbie.. Активен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  28
  Пол:
  Женски
  Од Hiba_makeup од cut & cut како сте задоволни во однос на шминката?
   
 6. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.285
  Допаѓања:
  1.809
  Пол:
  Женски
  Здраво,

  Дали има некое студио окулу центар, Буњаковец, Дебар маало... Дури и почеток на аеродром за шминкање и фризура ама да не се цените високи.. зборам окулу 2000 за двете :sun:
  Фала многу!
   
 7. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.503
  Допаѓања:
  13.025
  Зорица Николова барај ја. Мене толку ме чинеше туто-комплето се.
  Плус иде до дома.
   
 8. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.007
  Допаѓања:
  2.953
  Сите вие таканаречените шминкери се вадите дека ако се поскапи шминките треба поскапо да наплаќате. Ко една палета од сенки да ја ставате само на еден човек. Дај признаате колку време и колку луѓе сте поминале со една палета, со истите четки, со истата пудра. И успат во Мк не ти требаат 10 нијанси ти требаат 6 кои лесно се прилагодуваат со мешање или со тонери. Ако се квалитетни пудрите боите многу лесно се добиваат за поднебје како нашето, во кое скоро и да немаме луѓе со црн тен или жолт. Всушност ти треба да го одредиш само подтонот... Ама ова е виша филозовија за луѓе со само еден курс.И Да, ако почниш од нула ќе ти требат 2000еур. за шминки ама тоа е ивестиција која е потребна во секој бизнис. Затоа вие сте названи таканаречени шминкери затоа што не сакате да инвестирате и никогаш нема да бидете професионалци. Тоа е факт и престанете да кревате фама околу самите себе.
   
  На Juicy, hristinss, mari_sa и 9 други им се допаѓа ова.
 9. Irreplaceablee

  Irreplaceablee Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2016
  Пораки:
  555
  Допаѓања:
  9.681
  Пол:
  Женски
  Сите вие сакате некој да ве шминка со ептен скапи шминки, да ве нашминка убаво, да има завршено 5 курсеви(демек вие истите 5 факултети имате завршено), и згора на се да платите минимална сума? Епа не иде тоа така.
  Идете работите у фирма и сакате со тоа што ќе седите на комјутер да зимате 500е плата, а ние 'названи таканаречени шминкери со 1курс' треба цела плата што ќе ја земеме да ја инвестираме повторно во шминки и ништо да не ни остане пошо нели ако не го правиме тоа никогаш нема да бидеме професионалци?

  Кога ќе бидете спремни да платите 150-200евра за шминка, како што наплаќаат во странство, ќе имате право да барате да ве нашминкаат со хај енд шминки, во спротивно, за цена до 1000ден нема никаква логика муабетов.

  Едит: и ако го напраи муабетов дека виша филозофија било мешањето на пудри за нас со 1курс, ради мојот коментар погоре, не ќе биде лошо да го прочиташ истиот уште еднаш. Освен боите на кожата, има и типови на кожа. Исто така има и различна покривност на пудрите, и различен ефект било тоа мат, шајни и слично. Ама да, ние со еден курс за греота, ништо не разбираме, никад нема да бидеме професипналци. Како може од 1 курс да научиме, глупости.
   
  Последна измена: 3 јуни 2019
  На mari_sa, Mermaid90, CrAzZyYy и 4 други им се допаѓа ова.
 10. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.244
  Допаѓања:
  5.676
  Пол:
  Женски
  За 1200 денари шминкаат со хај енд и тоа како. Барем мојата шминкерка. Вложува во квалитетна козметика, оди на мастер класови и таа и е цената. Не дека нема и драг стор шминки, но поголем дел и се хај енд.

  Оној кој шминка за 1200 палета од 50 евра ке ја извади од три клиенти. А со една палета ке тера кој знае колку. Исто се однесува и за другиот дел од шминките.

  Така да шминкерите заработуваат многу повеќе од она што ке вложат. Барем знаеме кои се цените на шминките, колку бргу се трошат и колку клиентки ке се нашминкаат со нив. Дека цената на шминката треба да е 50 евра за да те шминка со квалитетна козметика е нон сенс, тоа кажувајте на некој што нема појма од шминка.
   
  На crazylady, Leat, poppie и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.321
  Допаѓања:
  108.309
  Пол:
  Женски
  А времето потрошено за шминкање, работната рака? Тоа е бесплатно?

  Јас лично мразам кога некој ми кажува како да си ја работам работата од која живеам, и притоа ми се прави поголем стручњак од мене, а ни ден не работел во таа струка, ниту пак знае каква е ситуацијата во мојата бранша, да не зборам за тоа колку треба да наплатам без да има поим по која цена јас ги набавувам материјалите кои ги користам. Затоа ни јас не солам памет никому како да си ја работи работата. Ако мислам дека не го бива или е прескап, нема ни да одам кај него/неа, така?
   
  На crazylady, Kate Rina 93, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
 12. Avery

  Avery Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2014
  Пораки:
  1.741
  Допаѓања:
  10.660
  Пол:
  Женски
  Се согласувам со тебе за многу работи. Ама за секој бизнис е потребен и голем влог во почетокот. Да отвориш бутик на пр. ти треба да регистрираш фирма, да закупиш и опремиш простор, да купиш роба за да ја наполниш продавницата. Така и за шминкерите. Мора во почетокот многу да се инвестира. На кој начин ќе се обезбедат тие пари, (во двата случаеви) клиентот ниту прашува, ниту го интересира. И за да работиш во фирма на компјутер, треба некој “основачки влог”. Во овој случај тоа е 4 годишното трошење време и пари за завршување соодветно образование.
  Од друга страна, факт е дека некој што нема талент и знаење, па не знам какви шминки дај му, нема добро да те направи. А некој што е талентиран и ја владее техниката со било каква козметика ќе успее да направи убава шминка која ќе издржи цел ден.
  А добро кажaно погоре. Пазарот е толку голем, што има избор за секого. Денес барем е многу лесно да ги добиеш сите информации пред да закажеш термин. Ако не ти одговара, ќе си најдеш некој друг посоодветен за тебе и готово.
   
  Последна измена: 3 јуни 2019
  На Harper, sorbet, Elen4e_sonce и 8 други им се допаѓа ова.
 13. Speechless

  Speechless Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2010
  Пораки:
  3.285
  Допаѓања:
  1.809
  Пол:
  Женски
  Дали може инстаграм или фб од неа?
  Фала многу!

   
 14. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  1.503
  Допаѓања:
  13.025
  Ќе ти пуштам во порака, не знам дали смеам овде да ставам линк од фејс и бројче :)
   
  На Speechless му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Пак истиот муабет ? Само ќе дадам коментар : Оние што мислат дека 1000+ за шминка е премногу не треба да бараат да имаат убава припрема на лицето и сето тоа убаво да легне и “зашто не ми стави и крема и серум и прајмер и два кила пудра ??”Прајмерите , пудрите поготово се се троши. Па една пудра ти иде за 5 клиентки со оглед на тоа кога се свадби матурски и милиом други свечености многумина од нив сакаат како и јас самата што барам пудра и на вратот и над градите па дури некад и до градите со хајлајтери да светам и све што иде со тоа. Реално- било која хај енд пудра има значителна покривност и трајност , а секако сите имаме различни тонови различни типови на кожа и се си бара свое, фиксатори и све тоа се наплаќа. Ќе ве замолам да пишувате со предумисла. Позз
   
  На lusii, Irreplaceablee и Amelie1708 им се допаѓа ова.
 16. oblace1

  oblace1 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2013
  Пораки:
  1.244
  Допаѓања:
  5.676
  Пол:
  Женски
  Секако дека се се плаќа и име се плаќа. Нема ништо лошо и погрешно, напротив нормално е. За некој екстра повод може би платила и име.
  Муабетот беше дека за 1000 денари не треба да очекуваме шминкање со хај енд шминка. Не им се исплатило на шминкерите. Што не е точно. Кажав од искуство. А 1200 за убава шминка, со квалитетна декоратива не е скапо.
   
 17. Minci13

  Minci13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  1.613
  Пол:
  Женски

  Jas se sminkav kaj Makeup by Ritai kade sminkata bese 1000 denari kolku pamtam a site sminki i bea orginal.Bukvalno site.Duri mi pokazuvase paketi koi stotuku i stignaa od stranstvo kade imala semejstvo i od tamu naracuvala.
  Dl art.Ima poskapeno vo Debar maalo e sega,sminka mislam 1400 sminkite gi kupuva od Grcija Sephora ili naracuva preku drug,high end sminka sekako.
  Fitore,Dodona,Estetika,Armend se edni od najskapite vo gradot.Sminka od 3000nagore,no isto taka barem znaes deka toa sto ti go stavaat na lice vredi za site pari :)
   
  На ludamaja10 и buba4e89 им се допаѓа ова.
 18. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Makeupbyritai 100% оригинал , Dl.art незнам дали е дека одамна тука баш се ширеа муабети дека добри непрепознатливи копии земала и шминка и е 1800
   
 19. Minci13

  Minci13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  452
  Допаѓања:
  1.613
  Пол:
  Женски
  Orginal 100 posto duri i nekoi proizvodi gi ima sto retko koj gi koristi.Primer farsali serumot site znaeme koja e cenata,a vo edno mnoogu poznato studio ti stavaat od wet n wild,i aj sega ko je ovde lud?Od bliski izvori znam i tvrdam.Ona koga nosese sminki od Sephora od grcija nekoi "poznati" iminja sminkaa so drogeriski proizvodi a nakacuvaa ceni plafon.
   
  На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. ludamaja10

  ludamaja10 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2017
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  408
  Мене тоа ме чудди.. многу девојчиња и мажи креваат цени по 3000 за шминка а користат и дрогеријска ..
  Точно така , Фарсали го нема секаде и мојава го користи и ТОПППП Е