1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Професионални шминкери

Дискусија во 'Лице' започната од Lizalka, 15 март 2010.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Тие што шминкаат со high end шминка за 2000 ден да знаеш дека е фејк козметиката кај нас.
    Реално, сите пазари ви се полни со фејк козметика. Голден роуз веќе не е пазарски бренд.
    Ако шминка со ефтина козметика до 1500, 2000 денари тоа е добра цена.
    Ама да очекувате за 2000 денари да ве шминкаат со Хјуда,Мек, Кајли ќе ви кажам да не се летате бидејќи една пудра на Хјуди чини 50 евра + -, а каде се другите работни материјали.
    Тогаш би требало да му плаќате вртоглава цена. Сакате малку да платите, а да носите бренд на себе, не оди тоа така.
     
    На Oxymoron, Animali, Alisa22 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Јас пак мислеше Вале Дема е во тој ранг со Фиторе и Арменд, во квалитет во цена
     
  3. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Е да си ми жива. :makeup:
     
    На Animali и buba4e89 им се допаѓа ова.
  4. dunika

    dunika Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    3.665
    Допаѓања:
    91.196
    Пол:
    Женски
    Доковски шминка со high end козметика за 2500ден.
    До лани работеше со пониски цени,1500 со трепки,но сега поседува многу повеќе шминки и студиото му е ново па ете и цената порасната.Во секој случај,препорачувам.
     
  5. ..barbie..

    ..barbie.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    673
    Допаѓања:
    657
    Пол:
    Женски
    Од Hiba_makeup од cut & cut како сте задоволни во однос на шминката?
     
  6. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    5.650
    Пол:
    Женски
    Здраво,

    Дали има некое студио окулу центар, Буњаковец, Дебар маало... Дури и почеток на аеродром за шминкање и фризура ама да не се цените високи.. зборам окулу 2000 за двете :sun:
    Фала многу!
     
  7. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.753
    Зорица Николова барај ја. Мене толку ме чинеше туто-комплето се.
    Плус иде до дома.
     
  8. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.648
    Допаѓања:
    6.152
    Сите вие таканаречените шминкери се вадите дека ако се поскапи шминките треба поскапо да наплаќате. Ко една палета од сенки да ја ставате само на еден човек. Дај признаате колку време и колку луѓе сте поминале со една палета, со истите четки, со истата пудра. И успат во Мк не ти требаат 10 нијанси ти требаат 6 кои лесно се прилагодуваат со мешање или со тонери. Ако се квалитетни пудрите боите многу лесно се добиваат за поднебје како нашето, во кое скоро и да немаме луѓе со црн тен или жолт. Всушност ти треба да го одредиш само подтонот... Ама ова е виша филозовија за луѓе со само еден курс.И Да, ако почниш од нула ќе ти требат 2000еур. за шминки ама тоа е ивестиција која е потребна во секој бизнис. Затоа вие сте названи таканаречени шминкери затоа што не сакате да инвестирате и никогаш нема да бидете професионалци. Тоа е факт и престанете да кревате фама околу самите себе.
     
    На Juicy, hristinss, mari_sa и 9 други им се допаѓа ова.
  9. Irreplaceablee

    Irreplaceablee Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2016
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    10.378
    Пол:
    Женски
    Сите вие сакате некој да ве шминка со ептен скапи шминки, да ве нашминка убаво, да има завршено 5 курсеви(демек вие истите 5 факултети имате завршено), и згора на се да платите минимална сума? Епа не иде тоа така.
    Идете работите у фирма и сакате со тоа што ќе седите на комјутер да зимате 500е плата, а ние 'названи таканаречени шминкери со 1курс' треба цела плата што ќе ја земеме да ја инвестираме повторно во шминки и ништо да не ни остане пошо нели ако не го правиме тоа никогаш нема да бидеме професионалци?

    Кога ќе бидете спремни да платите 150-200евра за шминка, како што наплаќаат во странство, ќе имате право да барате да ве нашминкаат со хај енд шминки, во спротивно, за цена до 1000ден нема никаква логика муабетов.

    Едит: и ако го напраи муабетов дека виша филозофија било мешањето на пудри за нас со 1курс, ради мојот коментар погоре, не ќе биде лошо да го прочиташ истиот уште еднаш. Освен боите на кожата, има и типови на кожа. Исто така има и различна покривност на пудрите, и различен ефект било тоа мат, шајни и слично. Ама да, ние со еден курс за греота, ништо не разбираме, никад нема да бидеме професипналци. Како може од 1 курс да научиме, глупости.
     
    Последна измена: 3 јуни 2019
    На mari_sa, Mermaid90, CrAzZyYy и 4 други им се допаѓа ова.
  10. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.109
    Пол:
    Женски
    За 1200 денари шминкаат со хај енд и тоа како. Барем мојата шминкерка. Вложува во квалитетна козметика, оди на мастер класови и таа и е цената. Не дека нема и драг стор шминки, но поголем дел и се хај енд.

    Оној кој шминка за 1200 палета од 50 евра ке ја извади од три клиенти. А со една палета ке тера кој знае колку. Исто се однесува и за другиот дел од шминките.

    Така да шминкерите заработуваат многу повеќе од она што ке вложат. Барем знаеме кои се цените на шминките, колку бргу се трошат и колку клиентки ке се нашминкаат со нив. Дека цената на шминката треба да е 50 евра за да те шминка со квалитетна козметика е нон сенс, тоа кажувајте на некој што нема појма од шминка.
     
    На @Zaljubena, crazylady, Leat и 5 други им се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    А времето потрошено за шминкање, работната рака? Тоа е бесплатно?

    Јас лично мразам кога некој ми кажува како да си ја работам работата од која живеам, и притоа ми се прави поголем стручњак од мене, а ни ден не работел во таа струка, ниту пак знае каква е ситуацијата во мојата бранша, да не зборам за тоа колку треба да наплатам без да има поим по која цена јас ги набавувам материјалите кои ги користам. Затоа ни јас не солам памет никому како да си ја работи работата. Ако мислам дека не го бива или е прескап, нема ни да одам кај него/неа, така?
     
    На crazylady, Kate Rina 93, crimson и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.699
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе за многу работи. Ама за секој бизнис е потребен и голем влог во почетокот. Да отвориш бутик на пр. ти треба да регистрираш фирма, да закупиш и опремиш простор, да купиш роба за да ја наполниш продавницата. Така и за шминкерите. Мора во почетокот многу да се инвестира. На кој начин ќе се обезбедат тие пари, (во двата случаеви) клиентот ниту прашува, ниту го интересира. И за да работиш во фирма на компјутер, треба некој “основачки влог”. Во овој случај тоа е 4 годишното трошење време и пари за завршување соодветно образование.
    Од друга страна, факт е дека некој што нема талент и знаење, па не знам какви шминки дај му, нема добро да те направи. А некој што е талентиран и ја владее техниката со било каква козметика ќе успее да направи убава шминка која ќе издржи цел ден.
    А добро кажaно погоре. Пазарот е толку голем, што има избор за секого. Денес барем е многу лесно да ги добиеш сите информации пред да закажеш термин. Ако не ти одговара, ќе си најдеш некој друг посоодветен за тебе и готово.
     
    Последна измена: 3 јуни 2019
    На Harper, sorbet, Elen4e_sonce и 8 други им се допаѓа ова.
  13. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    5.650
    Пол:
    Женски
    Дали може инстаграм или фб од неа?
    Фала многу!

     
  14. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.753
    Ќе ти пуштам во порака, не знам дали смеам овде да ставам линк од фејс и бројче :)
     
    На Speechless му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Пак истиот муабет ? Само ќе дадам коментар : Оние што мислат дека 1000+ за шминка е премногу не треба да бараат да имаат убава припрема на лицето и сето тоа убаво да легне и “зашто не ми стави и крема и серум и прајмер и два кила пудра ??”Прајмерите , пудрите поготово се се троши. Па една пудра ти иде за 5 клиентки со оглед на тоа кога се свадби матурски и милиом други свечености многумина од нив сакаат како и јас самата што барам пудра и на вратот и над градите па дури некад и до градите со хајлајтери да светам и све што иде со тоа. Реално- било која хај енд пудра има значителна покривност и трајност , а секако сите имаме различни тонови различни типови на кожа и се си бара свое, фиксатори и све тоа се наплаќа. Ќе ве замолам да пишувате со предумисла. Позз
     
    На lusii, Irreplaceablee и Amelie1708 им се допаѓа ова.
  16. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.341
    Допаѓања:
    8.109
    Пол:
    Женски
    Секако дека се се плаќа и име се плаќа. Нема ништо лошо и погрешно, напротив нормално е. За некој екстра повод може би платила и име.
    Муабетот беше дека за 1000 денари не треба да очекуваме шминкање со хај енд шминка. Не им се исплатило на шминкерите. Што не е точно. Кажав од искуство. А 1200 за убава шминка, со квалитетна декоратива не е скапо.
     
  17. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски

    Jas se sminkav kaj Makeup by Ritai kade sminkata bese 1000 denari kolku pamtam a site sminki i bea orginal.Bukvalno site.Duri mi pokazuvase paketi koi stotuku i stignaa od stranstvo kade imala semejstvo i od tamu naracuvala.
    Dl art.Ima poskapeno vo Debar maalo e sega,sminka mislam 1400 sminkite gi kupuva od Grcija Sephora ili naracuva preku drug,high end sminka sekako.
    Fitore,Dodona,Estetika,Armend se edni od najskapite vo gradot.Sminka od 3000nagore,no isto taka barem znaes deka toa sto ti go stavaat na lice vredi za site pari :)
     
    На ludamaja10 и buba4e89 им се допаѓа ова.
  18. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Makeupbyritai 100% оригинал , Dl.art незнам дали е дека одамна тука баш се ширеа муабети дека добри непрепознатливи копии земала и шминка и е 1800
     
  19. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Orginal 100 posto duri i nekoi proizvodi gi ima sto retko koj gi koristi.Primer farsali serumot site znaeme koja e cenata,a vo edno mnoogu poznato studio ti stavaat od wet n wild,i aj sega ko je ovde lud?Od bliski izvori znam i tvrdam.Ona koga nosese sminki od Sephora od grcija nekoi "poznati" iminja sminkaa so drogeriski proizvodi a nakacuvaa ceni plafon.
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. ludamaja10

    ludamaja10 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    1.165
    Допаѓања:
    892
    Мене тоа ме чудди.. многу девојчиња и мажи креваат цени по 3000 за шминка а користат и дрогеријска ..
    Точно така , Фарсали го нема секаде и мојава го користи и ТОПППП Е