1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Професионални шминкери

Дискусија во 'Лице' започната од Lizalka, 15 март 2010.

  1. Chivas

    Chivas Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 март 2012
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    132
    Во Прилеп , се имам шминкано кај Златко и бев задоволна , и покрај тоа што свадбата за која шо тој ме шминкаше беше во лето па до вечерта и не остана баш многу на мене од топлото... :lol:

    А сега за таблото ме шминкаше Алек Палада и сум презадоволна , се гледа дека е професионалец .Исто тој ги шминка за многу спотови македонскиве пејачки :)
     
  2. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.164
    Допаѓања:
    23.019
    Пол:
    Женски
    Јас сакав кај Зоран да се шминкам за матура, ама се беше зафатено уште од фебруари, една другарка се шминкаше за матура кај него лани и беше презадоволна, Другарките мој за матура се закажани во 10 сабајле за шминка, му гарантирал дека шминката нема да му се избриши до вечер, оти така и невестите ги шминкал отсабајле, Инаку чоекот работи супер и премногу е зафатен.
     
  3. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Девојки сега брзо бев на свадба и невестата си имаше закажано фризер и шминкер на едно место. Арно ама луѓето задолжени за фризура и шминка имале смртен случај на 12 саати пред свадба :(
    Невестата веќе си имаше викнато жена за шминкање на домашните и немаше шо да праи откако и откажаа па ја нашминка таа шминкерка. Жената не е многу позната, а шминка за смешна цена со убави, квалитетни и шо е најважно долготрајни шминки. На невестата и на останатите им зема по 250 денари, а што е најважно оди по дома за шминкање. Шминката на невестата не мрдна цел ден, дури и карминчето што го имаше ставено не мрдна.
    Ако сакате да ја прашам невестата за број, па да ви кажам, бидејќи звучните професионални шминкери не се нормални околу цената за шминкање.
    Јас искрено се шминкав пред некоја година за матура кај Дадар, ми зема 1500 денари а шминката на сред матура ми се растече :(
    После тоа кога требаше да правам прослава со домашни која траеше исто колку и школската матура, јас сама што се нашминкав не ми мрдна шминката.
    Мој совет е да не се залажувате по звучни шминкери, кои ќе ве малтретираат да одите 48 саати пред матура да ве шминкаат (со образложение дека сите термини им се "зафатени" ), затоа што не секогаш скапото е квалитетно.
     
    На eleni23 и sunfemina им се допаѓа ова.
  4. Bel-Golub

    Bel-Golub Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    48
    Ајде miss.sweet брзо кажувај број и дали ќе оди на подалечно место???
     
  5. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    56.315
    Пол:
    Женски
    За квалитетна шминка треба пред се’ квалитетен крем (кој е релативно скап), а шминкерот треба да има барем три видови - за сува, мрсна и чувствителна кожа. Треба подлога за шминка, па течна основа, коректор, пудра во прав, фиксатор. Многу сенки, руменила, кармини - и ако станува збор за квалитетна козметика секој производ е над 1000 денари. Па сега ти пресметај дали некому му се исплаќа да шминка за 250 денари. Доколку користи козметика од средна класа како Лореал, Буржоа, Дебора и слично, можеби и би се исплаќало, но ако некој сака да шминка со навистина квалитетен производ треба прво да вложи некои 2000 евра во материјал (четки, палети и слични тракатанци) па се сомневам дека би шминкал за 250 денари. А тоа дека има преценети шминкери што не ни користат квалитетна козметика а наплаќаат несоодветно, тоа не го спорам, само оваа цена од 250 денари е навистина смешна и нереална за невестинска шминка.
     
  6. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    И нека ја чини 2000 евра материјалот. Кога ќе отиде да шминка невеста/гости без 1000 денари нема да излезе, така? А не оди само на едно место :) Таа за месец дена ги вади шминките, после тоа се и е чиста заработка. Ко ќе ти наплати Дадар или Георгиев 2000 за шминкање не ти ја остава козметиката да ја дотрошиш, зар не? Му останува за следни потрошувачки :rofl:
    Кога Дадар и Георгиев можат да шминкаат со несоодветна козметика, зошто не би и оваа? Едноставно си има математика. И јас се зачудив дека за 250 денари ја нашминка невестата, ама толку и е.
    Ќе ви го пишам брочјето подоцна :)
     
  7. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    познавам козметичарка која во едно и шминка(и за свечени пригоди)
    обично шминкање е 300 денари, а за невести мислам дека беше 1300денари
    користи Авон(со тоа работи) , некои производи од Орифлејм и други марки
     
  8. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Да не излезе реклама, ако е некоја феминка заинтересирана за шминка нека ми пише ЛП да и пишам број.
     
  9. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.352
    Мене за мојата свадба ме шминкаше Дадар, исто така и за други свечености ме има шминкано и сум препрезадоволна.
     
  10. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.897
    Пол:
    Женски
    Е аман бе 250 денари шминка?Јас шминкам дома па земам 400-500,што вика Ливинг со лореал,ревлон...ама добро на кој како му се исплати,инаку имаш право дека малку и претеруваат,а некои од нив шминкаат како шаблон,ете тоа не ми се допаѓа.
     
  11. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    И мене не ми беше веројатно, ама изгледа и се исплати...додека да ја разберат по градов. Е после тоа сигурно ќе покачи цена или ќе остане на истата. Иначе за истата свадба, сосема случајно си пронајдов и добра фризерка за свечени фризури. Бидејќи свадбата беше во недела, а она недела не работи дојде специјално и само за мене. За свечена фризура која ми траеше три дена ми наплати цели 250 денари, а и ми кажа дека толку и се свечените.
     
  12. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.071
    Допаѓања:
    17.212
    Пол:
    Женски
    девојки ај дајте некој што добро шминка од велес,некои предлози ама да сте сигурни дека добро работат и со добар квалитет :lol:
     
  13. macole

    macole Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    14
    а што мислите за небојша пешевски и за елена антовска - ека кај војкан андреевски што работи, како шминкаат бил ли некој кај нив ?
     
  14. Elenaaaaaaaa

    Elenaaaaaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    31
    За Небојша ти гарантирам дека е цар, една моја другарка ја шминкаше, нема утка кај тој човек, мислам дека е 1500 денари...
     
  15. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    И мене ме интересира за Пешевски, многу убави зборови се изнаслушав за него. Знма дека многу шминка по ревии па од таму ми дојдоа и пофалбите. Исконтактирав со него шминка му е 1500 денари..мене изборот ми се стесни помеѓу него и перчинкова. Девојки што мислите вие?
     
  16. Fantasy

    Fantasy Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Шминкер во Битола

    Здраво на сите.Преопрачајте ми некој добар шминкер во Битола ми треба за Матура ако можи постирајте слики од нивната работа.Позз
     
  17. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Пешевски не го познавам и не сум видела негова шминка досега, затоа неможам да зборам, меѓутоа имам искуство со Перчинкова и воопшто не бев задоволна.
    Сама да се шминкав подобро ќе беше, бледо тенко - ништо посебно.
    После 2 часа шминка, иста како да ја немав.
    Многу брзо ме заврши за тие пари не сум задоволна воопшто.
     
  18. Ema.Sk

    Ema.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    1.311
    Допаѓања:
    4.758
    Бројче на Влатко од Лептокарија ми треба.Се одлучив да идам кај него сеа за матурава. Нека ми го прати некоја феминка преку лп. :)
     
  19. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Феминки..ВЕ МОЛААААМММММ кажете ми која козметика ја користи Владимир Трајковски? И дали некоја од вас ќе се смилува да ми прати слика да видам како ја нашминкал..
     
  20. passion.for.fashion

    passion.for.fashion Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    396
    Допаѓања:
    87
    И мене ми треба бројче од Влатко од лептокарија... а колку што разбрав од претходните постови 1200ден е цената така? и дали прави и фризури?? :^)