Процедура за донирање јајце клетки

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 29 декември 2018.

 1. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.820
  Допаѓања:
  235.580
  Во оваа тема може да се споделат информации и искуства или пак да се поставуваат прашања во врска со постапката за донирање јајце клетки.
   
  На WildMk, girl-miri, Milobebence и 4 други им се допаѓа ова.
 2. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  63.185
  Пол:
  Женски
  @tina2018 Ремедика ти било најевтино, ама и ,,најнепроверено,, со Димитров и се е можно. И сега кога ќе собереш 2+2 пак ќе си платиш колку што било во Систина.
  Сега и да идеш да се буниш џабе ти е се, знам како се функционира, џабе ќе ти е малтретирањето и стресот, мој совет тоа нека ти биде искуство плус, поука за утре.
  Појди пак Систина, Њуборн и збирај пари, дај боже во меѓувреме да најдеш донор кој и би ти подарил јк.

  И да легално е една жена да донира повеќе јк и да ги распределат на повеќе парови, легално е и во иста земја да е ,,тргувањето,, само нели не е секој спремен за донација и не секој размислува исто :)


  ^^ ајде сиктер на годинава, 2019та сите да се исчистите од овде, за жал нови ќе дојдат и пак нешто ќе се врти, ама ете Вие 10тина + што сте 2019та да е ваша, догодина ова време да сте со бебчиња во раце (fingers) :inlove: :hug:
   
  На thelittle17, Лаура82, podravka и 11 други им се допаѓа ова.
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.468
  Допаѓања:
  105.426
  Еми утре инцест?!
   
  На ane.bella, Ана на мама и Nane26 им се допаѓа ова.
 4. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  63.185
  Пол:
  Женски
  :wasntme: :wasntme:
   
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  22.468
  Допаѓања:
  105.426
  Мислам заради тоа носат од странство. Имаше и некои правила колку пати може да се донираат ј.клетки.
  Ако го знаеш примателот е ок, ама еве @A&Z не знае дали се во мк или странатво.
  Малку чудна политикава на ремедика.
   
 6. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  63.185
  Пол:
  Женски
  За Ремедика ова ми е новина, ич не знам како функционира.
  За Систина, Њуборн со сигурност знам дека ако донираш ги праќаат во други банки надвор од МК, а они повлекуваат од таму, како замена ќе му дојде.
  Секако ова доколку не донираш на Х особа, па потпишуваш согласност..
   
  На Milobebence и kukla21 им се допаѓа ова.
 7. Ана на мама

  Ана на мама Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  1.817
  Пол:
  Женски
  Таман работа ако од една жена на неколку ги распоредат јк во Мк. Зарем ќе ги бркаме децата и ќе бараме историја на зачнување и донори за да не дојде до вкрстување на ДНК ? ДНК е запишана во генетскиот код односно во самата јк која е носител на гени. Јас и затоа толку сум против и до последно се борам да не одам со донаторски јк.
   
  На Cka, Milobebence, Лаура82 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  63.185
  Пол:
  Женски
  Ќе успееш! 2019та ќе е твоја година (fingers) :hug:
   
  На Milobebence, Лаура82 и Ана на мама им се допаѓа ова.
 9. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  1.594
  Пол:
  Женски
  Димитров ми го препорача матичниот, па му верувам, а имаше и многу гужва кај него. Мислам дека направи све, ама процентот е минимален на успех од 3 јк, само се надевав на чудо.
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 10. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  1.594
  Пол:
  Женски
  Ај да пишам и тука: ако има некоја жена со вишок замрзнати јк и ако сака да ги донира, ке ја молам да ме бара, се разбира во договор со сопругот. Мене ми е малце незгодно, и прв пат барам, ама тоа ме советуваа од болница уште пред 2 год. На сите ви посакувам успех
   
  На Milobebence, Peperugamala, ocicka2014 и 2 други им се допаѓа ова.
 11. emkaemka

  emkaemka Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 јули 2013
  Пораки:
  6.136
  Допаѓања:
  63.185
  Пол:
  Женски
  Процентот на 3јк е огромна можност, оно и на 1јк е голема, најлошо е кога нема ниту една.

  ОК си отишла, видела, дала шанса, не биднало, можеби е добро да прошеташ по друга клиника, не е битно матичниот каде те праќа и што ти посочува, колку гужва има пред врата, најбитно е ти во што веруваш.
  На крајот од денот и каде сакаш иди, само да има успех, но немој слепо да веруваш :)
   
  На Milobebence, Ана на мама и tina2018 им се допаѓа ова.
 12. Ана на мама

  Ана на мама Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  1.817
  Пол:
  Женски
  Нема за што да ти е незгодно ќе се најде ваљда некоја со вишок јк. Јас ако нешто слушнам ќе ти пишам обавезно.
  А најмногу од се ќе ме радува ако ти се деси чудо па да си останеш природно. Имаме во форумов такви жени лавици. (fingers)
   
  На viktorij, thelittle17, Milobebence и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  53.717
  Пол:
  Женски
  И јас од петни жили се борам да дојдам до бременост со мои јк.
  Инаку уште во 2014 добив ваучер за со донирани јк.
  Но сакам прво сите можни опции да ги искористам па после да размислувам за со донирани јк.
  Добро што постојат банки за јк непознат донор за мене е најдобра опција.
  Сепак за инцест не ми се размислува валда има некаква заштита пр од иста донорка ј.клетките да не се донираат во иста држава барем се надевам дека е така.
   
  На Dust, viktorij, tina2018 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  12.043
  Допаѓања:
  159.371
  Пол:
  Женски
  Јас сум ЗА донирање јк и ми стои како план за во иднина откако ќе родам колку што мислам дека треба. Процедурата немам поим како иде а баш ме интересира. .
   
  На viktorij, srekice, Martka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.614
  Допаѓања:
  42.797
  Пол:
  Женски
  A шо треба една жена да направи за да донира јајце клетки?
   
  На viktorij му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  13.691
  Допаѓања:
  220.045
  Мислам дека е зезнато и една јајце клетка од непознат донор од Македонија да се оплоди во Македонија.
  Мала земја сме.


  Размена меѓу болници од различни земји е сосема ок.
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Milobebence

  Milobebence Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2016
  Пораки:
  1.893
  Допаѓања:
  53.717
  Пол:
  Женски
  Најпрво треба да направи генетски испитувања цистична фиброза и бета таласемија во ману.
  Хепатит в и с
  Хив ,пап,хормонален статус на 3 ддн од циклус,микробиолошки испитувања и ултразвуучен преглед.
  После донорката потпишува на нотар согласност исто и нејзиниот сопруг.
  Парот кој е примател оди исто на нотар,правник и психолог после документите се испраќаат во министерсвото за здраство за да се добие дозвола за процедурата.
  После следи стимулација следење на фолекули пункција .
   
  На viktorij, srekice и fana им се допаѓа ова.
 18. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.614
  Допаѓања:
  42.797
  Пол:
  Женски
  Охооооооо бајаги голема процедура било :|
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.000
  Допаѓања:
  12.940
  Пол:
  Женски
  Да, ама и многу се согласуваат на донирање бидејќи една ј.клетка вреди и до 500еур па сега види дали ти се исплаќа:)

  Иако кај нас не постојат банки за донори можеш да се договриш со некоја членка за некоја сума да не ти биде и тебе малтретирањето џабе :)
   
  На viktorij и Milobebence им се допаѓа ова.
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  7.614
  Допаѓања:
  42.797
  Пол:
  Женски
  A ако јас би донирала јакце клетки кој би ми ги дал тие пари? Жената која ги зема јајце клетките или некоја институција?