1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Процедура за донирање јајце клетки

Дискусија во 'Бременост' започната од danichap, 29 декември 2018.

 1. tina2018

  tina2018 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.923
  Допаѓања:
  3.631
  Пол:
  Женски
  Мислиш твои или ти да купиш донирани?
   
 2. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  14.142
  Допаѓања:
  159.069
  Особата е заинтерсирана да дава нејзини јк за пари
   
  На GiVbebe, Proletno и tina2018 им се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.626
  Допаѓања:
  45.064
  Пол:
  Женски
  Болна ли е таа постапка? И дали е бесплатна?
  И ја би донирала некад.Може ќе помогнам некому :D
   
 4. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  17.687
  Допаѓања:
  169.620
  Мислам дека прво треба да имаш родено, мислам кај мене законот е таков.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.083
  Пол:
  Женски
  Тоа само за сурогатство, за донирање ј.к и сперматозоиди не
   
 6. Rtulka

  Rtulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2020
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  2.912
  Пол:
  Женски
  Грешка си и за донирање на јајце клетки треба да имаш едно барем здраво живородено дете и возраст до 35 години, за донори на сперма не знам.
   
  На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Melek 36

  Melek 36 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  390
  Допаѓања:
  1.045
  Пол:
  Женски
  Знам за Ремедика . Се плаќаше две просечни плати за донирање. Инаку треба да се направат генетски испитувања и особата која што сака да донира да не е постара од 30 години .
   
 8. tina2018

  tina2018 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.923
  Допаѓања:
  3.631
  Пол:
  Женски
  Може да најде некого овде, за пари, а во болнициве мислам нема, бар мене не ми беше понудено.
   
  На FAnn и viktorij им се допаѓа ова.
 9. viktorij

  viktorij Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  102
  Пол:
  Женски
  Postapkata se sodrzi od ispituvanja i so pregledi na eho so bockanje na inekcii vo stomak podkozno a tie se minimalni bolki zaradi stimulacija i potoa malku bolka na jajnicite zaradi rastot na folikuli i na kraj e punkcijata koja se pravi so anestezija pa toj den si kako pijana od anestezijata toa e se okolu donacijata za nekoja osoba ako bi sakala da donira i ako moze da go izdrzi toa togas slobodno neka donira pozdrav!
   
  На Rtulka и Feminka22 им се допаѓа ова.
 10. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.839
  Допаѓања:
  164.471
  Пол:
  Женски
  Нема такво нешто овде. Да продаваш јк не можеш. Можеш само да ги донираш на болницата. Па они понатаму кој знае што прават со нив
  "На црно" може да се продаваат . Т.е да донорорт да се договори за пари да и даде јк на оној кој бара , а во болницата да потпишат дека ги донира.
   
  Последна измена: 5 јули 2022
  На Rtulka и BelataMasai им се допаѓа ова.
 11. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.839
  Допаѓања:
  164.471
  Пол:
  Женски
  Кај нас може и без да имаш родено да донираш . Посекако е на "црно" тоа донирање.
  Затоа донациите се состојат само од давање на семенски материјал на блиски луѓе, т е на познати .
  Да е регулирано со закон дарителот ќе мора да подлежи на куп генетски и не знам какви не ти испитувања . Меѓудругото и тоа , мора да има бар едно живородено дете .

  @Feminka22 болно е , тешко е и би те коштало од 1.000- 2.000 евра , се разбира ако сакаш да ми ги донираш за џабе. Но можеме да се "договориме" јас да ги платам сите трошоци .
  Регулар да купиш 5-8 јк коштаат некои 5.000 евра , овде може за помалку да се договараат . Ама сето ова е на црно.

  Не е лошо малку да се стави ред на ова "донирање" на репродуктивен материјал.
   
  На BelataMasai, Rtulka и Feminka22 им се допаѓа ова.
 12. viktorij

  viktorij Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2020
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  102
  Пол:
  Женски
  Vaka znaci za doniranje e potrebno ispituvanja kako za invitro so pap test bris,hormoni na 3 den od ciklus, eho i infektiven skrining a pokraj tia ima samo 3 genetski toa se kariotip beta talasemij i cisticna fibroza tie se poskapi ama obicno evve mene mi doniraa pa jas si gi plakam toa sve e potoa ima na notar se odi za da se doniraat i da se odi regularno spored zakonot i toa si go plakam jas zatoa zenata sto saka da donira vo dogovor so parot nema nisto da si plaka od svoj geb duri ni za patot ako e od podaleku a ke bide plus platena eve po moe eden ubav odmor da iskoristi do kaj 1000 evra bi mozela da ne bide bez ic pa i da se fati rabotata neli treba da se dade nesto sepak i za trudot sto go vlozila zenata i od blagodarnost golema kon nea sepak za dete se raboti za roditelstvo da se ostvari na sekoj mu go posakuvam toa
   
  На Rtulka, manako1 и tina2018 им се допаѓа ова.
 13. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  10.839
  Допаѓања:
  164.471
  Пол:
  Женски
  Сите испитувања ( освен б.таласемијата и ц фиброза) нормално дека се прават , затоа што без нив не може ни да се изведе самата пункција на јк.
  Инаку законското донирање во банки за репродуктивен материјал иде вака :
  Жената оди во болницата каде што сака да донира и потпишуваат договор. Самата болница ги сноси сите испитувања ( само генетски има околу 21 што испитуваат ) понатаму има уште многу други состојби т.е болести кои не смее да ги има дарителката ( дијабет , канцерогени заболувања , хипертензија , било какви болести хронични заболувања на срце и бели дробови и да не набројувам )..Исто и трошоците околу хормонски стимулации и аспирацијата си е на товар на болницата .
  Понатаму болницата си стапува во контакт со Банката за р.материјал и таму ги продава .
  Исто , таа жена не може да биде дарител доколку има над 35 г и нема родено свое дете (кај нас донор може да ти биде мајка а може и сестра која нема деца ).
  Таа жена, законскиот дарител исто така добива забрана да дарува по втор пат доколку во наредните 5 год не ја известат дека од нејзините јк не се родило бебе.
  Кај нас еве прочитај во нотарскиот документ дека нема забрана на твојата донорка да донира и на друг
  Нотарскиот договор кај вие сте го потпишале е само за да се заштити болницата да не случајно утре ги тужикаш на пример дека твоето бебе нема твоја днк

  Затоа реков дека треба да се поведе сметка околу тоа донирање кај нас .
  Оти како е тргнало ова може да стане и бизнис па да на пример утре другиден не знаеш дека твоето дете има братче во комшии
  Оти нели,
  На некоја жена - девојка може да и се услади одморот па да донира на уште 5-6 пара во исти град.

  Можда грдо звучам но реалноста е таа.

  На тебе од срце ти посакувам да успееш да станеш мајка
   
  На fashion-addict, Rtulka, Stasija и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Marce1005

  Marce1005 Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Незнам дали сеуште е актуелна темава, а и првпат пишувам па ако има било кој информација би била ептен благодарна. Ме интересира дали сте правеле тестирање за генетски абнормалности кај близначка бременост со донирани јк.
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Rtulka

  Rtulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2020
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  2.912
  Пол:
  Женски
  Сите имаме правено генетски тестирања со тоа што ти имаш дупла среќа мами, нека ти е со среќа. Најчесто за близначка бременост го предлагаат Панорама тестот, барем мене така ми рекоа. Со лесно и те чекаме со убави вести!:inlove::hug:
   
  На tina2018 и Marce1005 им се допаѓа ова.
 16. Marce1005

  Marce1005 Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Фала :) Да се враќа кај сите убаво. Разговарав денес со Геномикс и кажаа дека испитуваат близначка бременост, меѓутоа не кога е со донор јк. Имало премногу смешана ДНК. Затоа барам искуства :)
   
 17. Rtulka

  Rtulka Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2020
  Пораки:
  1.502
  Допаѓања:
  2.912
  Пол:
  Женски
  Јас правев Нифти еве сега видов дека може да се испитува и близначка бременост и од донор јајце кл.
   

  Прикачени фајлови:

  На Marce1005 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Marce1005

  Marce1005 Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Фала многу. Ќе барам утре инфо, па ќе видиме :)
   
  На Rtulka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. tina2018

  tina2018 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.923
  Допаѓања:
  3.631
  Пол:
  Женски
  Јас се тестирав овде, јави се за близначка, не знам, јас сум задоволна. https://genea.mk/centogene/
   
  На Marce1005 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Marce1005

  Marce1005 Активен член

  Се зачлени на:
  3 септември 2022
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Корисна информација, обавезно ќе вртам во понеделник. Фала
   
  На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.