1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прочистувачи на воздух

Дискусија во 'Дом' започната од daylight, 23 декември 2011.

  1. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Mene mi donesea na poklon kumovite od VINIKS,,,ne sum zadovalna voopsto premnogu bucno i glomazno,strujata epten ni se pokaci,plus razbrav deka na 3 meseca treba da se menuva filter sto kosta 100 evra ,OVA NIKOJ NE TI GO KAZUVA NA POCETOK TUKU SAMO CENATA NA POPUST,minimum plus uste nekoi dodatoci.NEIISPLATLIVA INVESTICIJA,so tie pari ke odime na zimuvanje i na vozduh cist da se podisi,za dzabe si se lazeme so ova.Rodnini nasi imaat MIDEA ,i se epten zadovolni.
     
  2. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    winix-zero-pro-air-purifier-p290-1726_image.jpg овој го имам од техномарект го земав лани,Воопшто не бучи и не троши струја,цело време е пуштен..ама има различни видови нели
    и јас се двоумев за цената ама задоволна сум,ми рекоа филтер на 6 месеци
     
    На Ne znam koj му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ani23

    ani23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    597
    Пол:
    Женски
    Тоа на 6 месеци е максимум,оптимално е на 3 месеци ,за нешто да видиш добро,нема да чекам да ми дотрае до крај,како на правосмукалка вреќа што чистам,или пак да не го употребувам секој ден и да штедам на филтерот што е многу скап.
     
    На Bella* му/ѝ се допаѓа ова.
  4. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.444
    Пол:
    Женски
  5. Lima24

    Lima24 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    3.084
    Пол:
    Женски
    Нема некој искуство со одвлажнувачи?
     
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
  7. najjacha

    najjacha Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2018
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    582
    Пол:
    Женски
    Од кој прочистувач сте задоволни? Ми треба за стан од 100м2.
    Ќе имаме бебе, ми треба нешто поквалитетно без разлика на цената
     
  8. Geminigreen

    Geminigreen Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2021
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од вас има искуство со прочистувач Tesla Air6? Winix гледам дека скоро сите ги фалат. Имам опција да искористам бонус во Телеком, па од понудените гледам да изберам нешто поокеј и со цена. Овој на Winix e 18 000, а на Тесла 9600ден.
     
  9. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Здраво имам едно прашање детенцето ми е 1 година и 2 месеци па сакам да прашам дали знаете од кога смеам да почнам да користам освежувачи за мирис има во комодита мислам со ванила мирис како со стапчиња се.
    Знам дека за бебиња се забранети но од која возрас на дечиња може да се користат во дневна ?
     
  10. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.280
    Допаѓања:
    6.550
    Пол:
    Женски
    Јас имам во дневна, бебето ми е 6 месеци.
    Дневната е доста голема и тој мирис е тотално незабележителен.
    Конкретно ова што го имам е од Зара хоум, верувам има и некои на природна база доколку несакаш вакви.
     
  11. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Jas ne bi stavila osvezuvachi vo stan vo koj ima bebe poradi moznost za alergii I nadraznuvanje na mirisnite nervi vo nosot.
    Vo zapadnite drzavi vo bolnici,gradinki,shkoli se zabraneti parfemi da koristat lugjeto koi rabotat kako I upotreba na osvezuvachi, omekshuvachi so miris na oblekata I dr.Isto vazi za cvekinja so miris vo prostoriite.
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Gornn

    Gornn Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.440
    Отстранува ли некакво колочество на pm честички или тешко? Оти мислам дека филтрите на клима уредите делумно ја имаат истата функција.
     
  13. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.280
    Допаѓања:
    6.550
    Пол:
    Женски
    Не кажав дека така е правилно, само кажав дека имам дома.
    Во соба од 50 квадрата мирисот е незабележителен.
    Исто не ставам парфем, омекнувач за алишта, цвеќиња (освен потоси и зелени растенија без мирис).
    Мислам дека колку и да се трудиме не можеме од секое “зло” да ги заштитиме.
    Пред да се породам миризливи свеќи (фан сум на свеќи и имам колекции од секаде каде што одам) се исфрлив од стан, освежувачи и сл.
    Ова е само споделено искуство, не наметнувам ставови и идеи кој што да прави.
     
    На V.N. и mira.mira им се допаѓа ова.
  14. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.280
    Допаѓања:
    6.550
    Пол:
    Женски
    Не знам дали мислиш на истото, ама освежувачи на простории или парфеми за простории воопшто не се користат за таа намена, туку за “ да ја освежат” и “намирисаат” собата во која се користат.
    ПМ честички не отстрануваат.
     
  15. Gornn

    Gornn Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.440
    Тогаш мислам дека нема потреба ид толку високо ниво на хигиена, бидејќи добро е детето само да си создава имунитет кон овие глупости. Знам примери каде што родителите дома чистат само со хемиска правосмукалка, па после 3-4 години детето им е постојано по болници, со алергии, осипи, едно каснување од пчела му прави отоци низ цело тело и сл. Мислам дека е добро детето да се челичи, АМА до одресени граници, да не се претерува.
     
  16. Iphone7

    Iphone7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2017
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    Ok fala vi na mislenjeto zenski mi znaci mnogu sekoe mislenje imajte ubav den
     
  17. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.088
    Пол:
    Женски
    Не знам што му стана на прочистувачот, одеднаш почна чудно да мириса. Значи го исчистив, средив како што си пишува на две недели и вечерта кога го вклучив почна да мириса како на пластика, не на изгорено туку баш на апарат, а претходно сѐ океј. Филтерот не е ни цели четири месеци користен, а нели на шест месеци се менува. Што може да биде?
     
  18. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.503
    Допаѓања:
    3.336
    Пол:
    Женски
    Почна загадувањето, сакам да купам ама немам никакво разбирање, некој да сподели да пофали да посочи кој е добар?
     
    На Ne znam koj му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Belinda Carlisle

    Belinda Carlisle Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2022
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ве молам искуство со прочистувачи за воздух, од кој модел сте задоволни и навистина да е ефикасен.
     
  20. Mayaasa

    Mayaasa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Здраво, препорака за прочистувач на воздух? Дали се покажале подобри xiaomi ili blueair?
     
    На Ne znam koj му/ѝ се допаѓа ова.