1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прочистувачи на воздух

Дискусија во 'Дом' започната од daylight, 23 декември 2011.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Да, тој е. Задоволна сум, ама не е за големи површини, јас во дневна го чувам оти најмногу време таму поминуваме, нема јонизатор, и се менуваат филтри. На прво купување имавме гратис хепа филтер (еден) плус 6 филтри со активен јаглен. Хепа филтерот се менува еднаш до двапати годишно ако го користиш цела година, а филтрите со активен јаглен почесто, на месец-два, зависи колку работи. Филтрите ги има да се купат, идат во пакет еден хепа и 6 со активен јаглен и тоа чини 3500 во нивната продавница.
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Земав посебно навлажнувач, посебно прочистувач, се надевам ќе бркаат работа. Фала за одговорот.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    И јас сакав да земам навлажнувач, мајка ми вика имате влага во спалната, не ти треба тоа. Земав xiaomi прочистувач и покажува 74% влажност на воздухот, 18 степени и 021 честички кои навечер кога затварам врата од спална се чистат и се намалуваат. Колку треба да бидат вредностите на влажност, знае некој? Од следната недела ќе приклучам панелка, па може воздухот ќе биде посув?
     
    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    4.933
    Пол:
    Женски
    Како си задоволна од Xiaomi, и кој поточно го имаш? А задругово не знам што да ти кажам, да ги пробам вечерва па ќе пишам дополнително, пошто немам до сега искуство.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Овој го земав од Сетек, супер е за сега. Сега ми е отворена вратата од спална, тука стои, па покажува 024 загаденост, а кога ќе ја затворам вратата да ја чисти само спалната честичките се намалуваат. Ама грееме на дрва. Не знам само тоа за влажноста и на колку време се чисти и се менува филтер. Земавме плус филтер.
     

    Прикачени фајлови:

    На Lady*Bug му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilijan7

    Lilijan7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2019
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    И јас го нарачав истиот прочистувач, ама уште не ми е стигнат. Кажи ми дали оди со филтер кога го купуваш зашто велиш дека сте купиле и филтер плус или тој филтер плус ви е купен како резерва? Да знам дали треба и јас да докупам филтер.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.941
    Допаѓања:
    3.635
    Пол:
    Женски
    Како резерва. Брзо стига, сега не знам со блек фрајдеј, ама за 1 недела во друг град.
     
    На Lilijan7 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Anya321

    Anya321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2021
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Da mi preporacate procistuvac/osvezuvac na poevtina strana za pomala povrsina?
     
  9. Marijahabs

    Marijahabs Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Lani go kupiv ovoj, Mi Air Purifier 3H, super e za vo dnevna no posle nekoj mesec koga ke go ostavev vo spalna povekje od 1 saat se osekjashe chuden miris, jak miris neshto slichno na alkohol, i bukvalno ne mozev da spijam povekje vo spalnata so ovoj prochistuvach, pa smenivme filter i nedela dena beshe super posle toa pak pochna da mirisa spalnata isto. Na internet barav, najverojatno toj miris e poradi aktivniot jaglen, vo dnevna ne se osekja tolku ama vo spalna mozebi deka e pomal prostor premnogu se osekja. Ako go ostavime saat-dva, vo spalnata bukvalno ne se dishe tezok miris ima. Ima li nekoj vakvo iskustvo?
     

    Прикачени фајлови:

  10. Marijahabs

    Marijahabs Активен член

    Се зачлени на:
    15 септември 2021
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Denovive sakam da kupam poseben prochistuvach samo za vo spalna i se mislam pomegju Blueair blue pure 411 i Winix Zero Compact. Za blueair prochitav nekade deka isto ispushtal nekoj takov miris poradi jaglenot, i zatoa se mislam, inaku blueair mislam deka se pokvalitetni. Ako ima nekoj iskustvo so nekoj od ovie neka mi kaze :)
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Имам позитивно искуство со прочистувач на Виникс, не мириса воопшто, еве веќе трета година. Филтрите се редовно менувани, нема никаков мирис. Не е тој што го сакаш, поголем е додуша, за поголем простор го користиме, ама мислам дека и малите се исто добри и нема никаков мирис.
     
    На Antebellum и Ne znam koj им се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.474
    Допаѓања:
    34.527
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Го има некој ова? Искуство? За во спална ми треба. Од ДМ е инаку.
     
  13. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    638
    Допаѓања:
    11.324
    Имаме Филипс класик го земавме околу 25 000.
    Претходно користевме Blueair помал. Тој ем што беше за помала површина 16м2, на најјако беше пуштен цела зима ама не вршеше никакво прочистување. Цена мислам беше 10 000ден.

    Препорака, секогаш земајте за поголема површина од таа што ви треба, така нема да мора да биде пуштен на макс, ќе штеди енергија.
    А за ефикасност во прочистувачи генерално, сумјам. Особено во Скопјево. Малце се лажеме со замислата дека дома со прочистувачите ни е чисто, ама ајде сите имаат па и ние.
     
  14. Doktor F

    Doktor F Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    2.397
    Допаѓања:
    7.116
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба совет за прочистувач на воздух.
    Ги исчитав мислењата и пак сум неодлучна.
    Имено ке се користи во дневна околу 40 квадрати.
    Ме интересира дали и го навлажнува воздухот или само прочистува?
    Ке имаме бебе затоа најмногу сакам да земам, а бидејки се грееме на клима не знам дали во однос на навлажнување на воздух би ни вршел работа.
    Од тоа што исчитав се мислам за Виникс, ама не знам кој модел, дали е бучен, односно дали ви смета кога работи?
    Thanks :inlove:
     
    На Puellapulchra му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.039
    Пол:
    Женски
    И на мене ми треба прочистувач на воздух. Пиши ако најдеш некој добар.
     
    На Doktor F му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Виникс не се бучни воопшто, бар нашиов не е. Прочистува воздух, не навлажнува, за тоа ќе ти треба навлажнувач. Врши работа солидно, јас сум задоволна. Еднаш годишно го менуваме хепа филтерот, еднаш месечно филтрите со активен јаглен. Ич не ми текнува кој модел го зедовме, мислам пред 4 години дека го зедовме, турбо работи од ноември до април, не го користиме цела година.
     
    На Ne znam koj и Doktor F им се допаѓа ова.
  17. lex

    lex Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
  18. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.624
    Пол:
    Женски
    Jaс имам друг ама за поголема соба на Winix,а од овие три последниов го има другарка ептен е задоволна
     
    На lex му/ѝ се допаѓа ова.
  19. lex

    lex Нов член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2022
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Сега се мислам за виникс зеро, како си задоволна ти со твојот?
     
  20. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.624
    Пол:
    Женски
    ептен сум задоволна
     
    На lex му/ѝ се допаѓа ова.