1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прочистувачка диета

Дискусија во 'Диети' започната од anabel-a, 9 мај 2012.

 1. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Оваа диета трае само еден ден во месецот, а целта и е да го прочисти телото од вишокот на течности и токсини.

  ПОСЛЕ БУДЕЊЕ: олигоминерална вода.
  ПОЈАДОК: чај од магдонос.
  УЖИНА: 1 овошен сок или свежо овошје со малку шеќер со чаша олигоминерална вода.
  РУЧЕК: супа од зеленчук, сезонско овошје.
  УЖИНА: морков, јаболка и друго овошје по желба.
  ВЕЧЕРА: супа од зеленчук, сиров зеленчук, зачинет со маслиново масло, сок од лимони, чаша јогурт, чај..

  Треба да се испие дневно најмалку 1,5-2 л. олигоминерална вода, а треба да се пијат и растителни чаеви.
   
 2. SanjaKirchner

  SanjaKirchner Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  760
  Звуче добро, и тоа само еден ден во МЕСЕЦ не е лошо да се проба, само не ми е јасен зборот олигоминерална вода :?:
   
  На meruska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497

  Со минимално количество на минерали е. Ептен е здрава, во секој случај.
   
  На SanjaKirchner му/ѝ се допаѓа ова.
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  15.966
  Допаѓања:
  89.042
  Пол:
  Женски
  И кај се наоѓа водава во градот? Или да им верувам на Добра вода дека нивната е баш таа, некаде прочитав дека онаа медиум им е олигоминерална :D
   
 5. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  2.072
  Пол:
  Женски
  А дали и колку се слабее со оваа диета? Или е онака само за прочистување на организмот?
   
 6. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  2.012
  Допаѓања:
  4.469
  Пол:
  Женски
  Девојки сакам да почнам со диета за детоксикација. Значи не е важно дали се слабее туку ме интересира дали некоја од вас се придржувала до режимот за детоксикација и што смее што не смее да се јаде. Барав по нет ама многу работи ми се спорни. На пример неко велат смее варен компир да се јаде а баш компирот е полн со токсини. Може ли некој да ми каже што се јаде во ваквите диети?
   
 7. vesna31

  vesna31 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2010
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  10