babylove овошни кашички

Прочитај вторпат...

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Val-Dim, 9 август 2014.

 1. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  55.968
  Феминки забележав дека голем број од нас со уживање се дружи со книгите. Сигурно барем еднаш на сите Вас Ви се случило да се приврзете кон некоја книга, па долго да размислувате и дискутирате со пријателките за нејзината содржина! Сигурно има некоја книга што сте ја прочитале многу оддамна, а сте посакале повторно да ја земете во рака и да уживате во неа!!! После многу години таа книга ќе Ви биде како новопрочитана и повторно ќе уживате во нејзината содржина.
  Јас си правам листа на книги кои што сум ги прочитала, а до оние што ми оставиле силен впечаток ставам ѕвездичка - да ми покаже дека книгата вреди да ја прочитам по ВТОР ПАТ!!!
  Мои топ 10 прочитани книги кои што секако ќе ги прочитам по втор пат после многу години
  1. Анџелика
  Ја имам прочитано два пати, но би ја прочитала повторно
  2. Гричка вештерка
  3. Клетници
  4. Ловец на змејови
  5. Мемоарите на една гејша
  6. Ангели и демони
  7. Загубената ќерка
  8. Јас те сакам повеќе
  9. Дваесетата сопруга
  10. Подарок за роденден
  Најдобрата книга за релаксација што сум ја прочитала, се смеев додека читав! :)
  И уште многу други ...
  Кои се Вашите книги за листата Прочитај по втор пат???

  Со преглед на листите на омилените книги кои Феминките би ги прочитале по втор пат ќе добиваме идеи кои книги да ги бираме следни за читање!!!
  Доколку темава е дупла - канта!!!
   
  На Tatjana95 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Umbrella22

  Umbrella22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  3.951
  Допаѓања:
  33.897
  Пол:
  Женски
  Дефинитивно
  Мемоарите на една гејша
   
 3. Heartbeat

  Heartbeat Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2013
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  269
  Пол:
  Женски
  Имам многу книги читано по втор пат, од сите нив ја препорачувам Марина-Карлос Руиз Зафон.
  Нема шанси да ми стане досадна оваа книга и да ја прочитам и по трет пат.
   
 4. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.623
  Допаѓања:
  53.104
  Јас не се сеќавам дали имам нешто прочитано два пати, ама знам деда би сакала повторно да ја прочитам Ана Каренина, многу години помина откога ја прочитав. Знам дека дека ми беше омилена книга. Занима ме како ќе ја доживеам сега, бидејќи ја веќе прилично заборавив.
   
 5. Angel.m49

  Angel.m49 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2014
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Машки
  Има вредни книги кои вреди да се прочитаат по вторпат, но (освен ако не е задолжително), не треба повторно време да трошиме за нив зашто има мноооогу вредни книги кои не се прочитани а вреди да се прочитаат.
   
 6. skygirl

  skygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  153
  Има книги кои сум ги читала повеќе пати како на пример “Кодот на Давинчи“, “Што би правел јас без тебе“... а има и такви што сакам да ги прочитам повторно “Сто години самотија“, "Ана Каренина“, “Одвеано од виорот“... класици од типот на дела кои ги изучувавме во средно.
   
 7. tirkenbal

  tirkenbal Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2013
  Пораки:
  1.391
  Допаѓања:
  10.481
  Пол:
  Женски
  Три метра над небото-Федерико Моча
  Никаде без ќерка ми-Бети Мехмуди и Вилијам Хофер
  Светот не е фабрика за исполнување на желби-Џон Грин
   
 8. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.622
  Допаѓања:
  31.163
  Пол:
  Женски
  Не практикувам да препрочитувам книги.
  Единствена книга што сум ја прочитала неколкупати е Малиот принц од Атоан де Сент Егзипери.
  И повторно би ја читала како книжевно дело со непозната содржина затоа што откривам нешто ново на планетата.
  Ме остава без здив...
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 9. fatamorgana123

  fatamorgana123 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2013
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  1.517
  Дефинитивно ,,Колекционер'' од Џон Фаулс.
  :wasntme:
   
  На Novecento и Lazy Sunday им се допаѓа ова.
 10. nati44

  nati44 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 декември 2012
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  543
  Малиот принц
  Ја имам читано три пати :$
  Надарени сите делови ги имам читано два пати
  Гордост и Предрасуда
  Ана Каренина
  На другите им е доста еднаш :lol:
   
 11. YourBoddy

  YourBoddy Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 мај 2014
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  70
  Не обожувам да препрочитувам некоја книга ... колку и да е убава :) Сакам еднаш да го доживеам чувството и да остане оригинално ... а ако ја прочитам двапати... нема да биде оригинално :) :)
   
 12. ariela09

  ariela09 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2012
  Пораки:
  945
  Допаѓања:
  1.765
  Јас би ги препрочитувала само оние книги кои за мене биле совршенство и пробудиле нешто длабоко во мене. Инаку... не.
   
 13. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.346
  Допаѓања:
  18.388
  Пол:
  Женски
  Јас по вторпат искрено би ги прочитала сите книги коишто во средно ми се допаднале содржински, ама сум прелетувала преку нив поради брзање за писмена, замарање со други предмети и слично. Особено оние содржински што ми се допаѓаат а се подолги... со мерак во секој еден опис да си се задлабочиш.
   
  На crazylady и crimson им се допаѓа ова.
 14. Joi

  Joi Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2014
  Пораки:
  605
  Допаѓања:
  1.987
  Дефинитивно некои од поомилените лектири до основно и првата серија од слатки мали лажливки ^_^
   
 15. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  55.968
  Да си ја дополнам листата „прочитај по втор пат“
  *** Тајните писма на калуѓерот што го продаде своето ферари - толку мудри мисли и совети заслужуваат да се препрочитаат по извесно време - колку да не се заборават!!!
   
 16. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.438
  Допаѓања:
  49.141
  Пол:
  Женски
  Исто.

  Клетници ми е прва на листата. Ја читав како многу мала, уште во периодот до четврто одделение, па после уште еднаш во средно. Цел живот ми е омилена книга, а никако да ја препрочитам пак.
  Исто така Пиреј, сакам да најдам убаво издание и да си ја купам.
   
  На Lady Phoenix, Someonespecial, crazylady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Eli23

  Eli23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  1.936
  Допаѓања:
  23.593
  Пол:
  Женски
  Вештица,
  Папата Јована,
  Алхемичарот,
  Дваесеттата сопруга
  Празникот на розите
  Љубов во време на колера
  Гордост и предрасуди
  Јади моли се и уживај
  Ана Каренина
  Пустина - Ѓорѓи Абаџиев
   
  На Val-Dim му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.681
  Пол:
  Женски
  Не знам зошто, ама баш денес на памет ми падна книгата Пиреј од Петре М. Андреевски. Ја читав во средно бидејќи ни беше предвидена од програмата за обработка, па сега кога ми се уврте во глава мислам дека ќе ја земам повторно да ја прочитам и ми се чини дека овојпат поинаку ќе ја доживеам и ќе сфатам нешта кои при првото читање не сум ги сфатила.
   
 19. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  45.754
  Пол:
  Женски
  Јас сега по вторпат ги читам лектирите од основно на децата,од мерак,посебно оние кои ми оставиле впечаток.Многу сакам пак да ја читам и Мостот на Дрина.

  По втор пат би ги читала:
  Белата светлина во Париз
  Сите соништа на светот
  Катедрала на морето
  Под мермерно небо
  Златното лале
  Клетници
  Другата ќерка на Боленови

  Прочитани ми се по втор пат:
  Клуч за Ребека-Кен Фолет
  Ангели и Демони
  Фамилија-Марио Пузо
  Кодот на Да Винчи

  Не ми текнува во моментот на други.
   
  Последна измена: 5 мај 2016
  На toogood и Val-Dim им се допаѓа ова.
 20. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.406
  Допаѓања:
  55.968
  Морам... да ја дополнам листата за читање книга по втор пат :tmi:
  Овие две книги се навистина прекрасни... Имаат и душа и дух!!!

  Куќа на духовите - Изабел Аљенде
  Длабоко во душата - Јасмина Кадра
   
  На mal.ecka, Petar80 и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.