Прошетка за паметење (A Walk to Remember) [2002]

Дискусија во 'Филмови' започната од tweetygirl, 1 март 2011.

 1. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.864
  Пол:
  Женски
  Прошетка за паметње(A walk to remember)2002

  што да прокомантирам :?: нешто најубаво,сум се убила од плачење... и уште 100 пати да го гледам пак ке ме воодушеви филмот :)
   
  На mona.s му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  144
  Прошетка за паметње(A walk to remember)2002

  Кажи нема нешто поромантично и јас го имам мнооогу мати гледано и просто го обожавам филмот ама многу е тажен,нема нешто поубаво да се собереш женско друштво и да го гледаш кажи??? :)
   
 3. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.770
  Допаѓања:
  107.556
  Прошетка за паметње(A walk to remember)2002

  Леле дааа...навистина!Јас и моите другарки такалетото когаи злезе,се собравмек ај мене и го гледавме.многу плачевмесите.Сите бевме заљубениво Шајн Вест,колку беше прекрасен. :inlove:
  Ама и Ноутбук е добар,незнам дали стего гледале?!
  Уште сто пати да ги гледам,нема дами биде доста.
  :*
   
  На Ema.Sk, Strumfeta93 и Sephora им се допаѓа ова.
 4. mona.s

  mona.s Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2011
  Пораки:
  579
  Допаѓања:
  144
  Прошетка за паметње(A walk to remember)2002

  Дааааа го имам гледано и Notebook не знам дали постој женско шо го нема тој филм гледано,многу го сакам и овај филм и ми беше чудно како нема за него тема напраено некој.ако си романтичарка треба да го гледаш порака во шише :* :* :* :*
   
 5. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.469
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  ^ :rofl:
  Постој, да. :)

  Мене глупи ми се и двата.
  Не знам дали го замрзев филмот од старт затоа што тогашниот дечко го имал гледано со бившата додека она била болна (настината де) и демек така си си плачеле. Девојката ја мразев. :$

  Без некоја посебна поента.
  Она направен да седнат куп жени и да плачат.
  Ај книгата, ама филмов? Не.
   
  На eutixismena му/ѝ се допаѓа ова.
 6. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.536
  Пол:
  Женски
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Го гледав вчера филмов, преубав е, премн тажен, сепак мн нтересно ми беше шѕо успеа девојтакката да го промени фраерот и да го спушти на земја.
   
 7. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.688
  Пол:
  Женски
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Преубав е филмот, се изнаплакав кога го гледав. ;(
  Shane West :inlove:
   
 8. milky-candy

  milky-candy Нов член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  703
  Допаѓања:
  713
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Нереален и по малку глупав филм според мене...Приказна за мали деца...
  Направен е да те растажи и толку...Таква љубов како што е прикажана во филмот не постои (18 годишник, кој се нема себеси дефинирано во животот, да засака негова врсничка која е тотална спротивност од него и за толку кратко време да се промени за 180 степени заради неа, па уште и да се венчаат...) - на шпанскине серии ме потсеќа главната тематика...

  Единствено што ми се допадна во филмот е Шајн Вест :$ - пресладок е...
  И ми оставија впечаток две работи кои беа кажани - љубовта е како ветрот, не можеш да ја видиш,а ја чувствуваш и втората - јас и Џејми поминавме прекрасно лето заедно, со толку љубов што некои целиот живот не можат да ја доживеат...
  Ме потсети на она што го кажа Ештон Качер во Самоубиството на девиците, за едната од сестрите - повеќето луѓе никогаш не почувствувале ваква љубов - јас ја почуствував барем еднаш и сум среќен

  Иначе овој филм не би го споредувала со The Notebook, во ништо...Многу плитка приказна се обработува и нереална..
   
 9. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.024
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Го имам еднаш гледано филмов ама не би сакал уште еднаш....убав ми е ама не сакам јас романтични филмови оти не сум по љубохта и ич не ми се реални романтичните филмови...чисто сумљам дека постои таква љубов како на филмовите посебно кај толку млади луѓе како што кажа milky-candy над мене ;)
   
 10. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.729
  Допаѓања:
  7.635
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Филмот е навистина прекрасен. Се изнаплакав. Сето тоа што тој го направи за неа , ме натера да помислам дека има некои момчиња кои се слични на Шајн. :inlove:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 11. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.233
  Допаѓања:
  74.850
  Пол:
  Женски
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Го изгледав фамозниот филм.
  На почетокот ми беше ужасно досаден, на моменти имав чувство дека е ко исецкан - т.е. дека фалат некои делови, по се' изгледа дека треба да се прочита книгата за да се долови сето она што е испуштено.
  Е веќе кон средината ме фати плачливата жичка си се изнаплакав за ништо. :D
  Кога подобро ќе размислам, филмот е утка - воопшто не е реален - па кое машко би останало во врска, дури и би стапило во брак со болна девојка, побогу !?
  Сличен ми е со Love and Other Drugs по тематиката, ама не е возможен - фала богу, или за жал. :)
   
 12. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.706
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Се согласувам дека е нереална приказната, на моменти сето тоа дури и патетично ми изгледа.
  Го гледав филмов, не беше лош, ама не беше ни нешто посебно.
   
  На eutixismena му/ѝ се допаѓа ова.
 13. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Го гледав за прв пат летово, а од кога се наканувам и еве дури сега, не обожавам драма, но овој ептен ме заинтересира особено глумецот :inlove: и така воодушевена сум од филмов и секако на крај заплакав. ;(
   
 14. vlubena

  vlubena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  624
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Мене многу ми се допадна филмот и не се согласувам дека е нереална приказната ;) многу е реална и секој кој вистнски сака некого ќе биди со него што и да се случи макар и да биди болен (како на филмов).Но повторно ќе кажам дека мразам филмови со тажен крај :@ но сепак филмов беше прекрасен и добро се изнаплачив. :lol: На сите што го немате гледано ви го препорачувам да го гледате. :)
   
 15. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.672
  Допаѓања:
  37.076
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Ова беше Филмот на кој најмногу плачев лол ... исто како вас малце на почетокот ми изгледасе досаден и после глумецот ми беше убав и на крајот се изнаплакав ! :D
   
 16. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Тажна тажна приказна преполна со емоции и за мене неочекуван крај! Не знам зашто ама кога го гледав првпат си мислев дека среќно ќе заврши,имав такво претчувство,и секако шокот беше уште поголем и плачките..не знам зашто некои од вас викаат дека е нереална приказната,не гледам тука ништо нереално..
   
 17. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Да, дури сега го гледав. :D
  И не, не успеав да се воздржам... ;(
   
 18. Fallin-ForHisSmile

  Fallin-ForHisSmile Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  179
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  И јас еве само што го завршив и трчам овде одма да си пишам импресии :D
  Некако ми фалеа некои делови кои што ги имаше во книгата но сепак преубаво сликовито прикажано.
  Плачка јас, неможев да се воздржам. Се убивам од плачење на филмови :tmi:
  Ќе се согласам дека е не реално, ни дава многу различна слика за љубовта и мажите..
  Сепак уживав додека го гледав. Со очи полни солзи да.

  Моментално ја слушам Only Hope изведена од Mandy Moore и коментарот под видеото ме уби :D

  To all you young girls out there! Jamie's self confidence, virtue, self worth and goals and belief in Landon is what ultimately attracted Landon to her. She was different and her faith in God was the undercurrent that brought the other qualities to life. Landon was a bad boy who was made to want to grow up. The message? You don't have to cheapen yourselves to attract boys. You are all valuable and when boys see you believe that, you will attract quality guys or make the idiots grow up.

  Морав да го копирам, се пронајдов во последниот дел од реченицата.. "..or make the idiots grow up". Си имам работа со таков :D Или си имав :) .
   
 19. LinaMcCalebb

  LinaMcCalebb Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2011
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  5
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  И на книгата и на филмот ми беа потребни 2-3 дена да можам да си дојдам на себе си... Прекрасно дело :sweat:
   
 20. Vikica.cuci

  Vikica.cuci Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  1.520
  Допаѓања:
  3.283
  Пол:
  Женски
  Чекори за паметење (A Walk to Remember) [2002]

  Филмов некако многу ме разочара :worried: премногу е досаден и банален и не е ич сличен со книгата(која инаку е предобра)