1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Прошетка за сеќавање (Николас Спаркс)

Дискусија во 'Книги' започната од L0ve, 23 мај 2011.

 1. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  За мене дефинитивно најубава, од незаменливиот романтичар Спаркс.. уживав додека ја читам, на крајот малку фалеше да се расплакам, но самата се воздржав... и како што се вели и на почетокот "ќе се смеете, па потоа ќе плачете"... ја прочитал ли некој и какви се вашите впечатоци??
   
 2. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.106
  Допаѓања:
  1.793
  Ја немам прочитано, но многу сакам да ја прочитам. Го имам гледано филмот, прекрасен е. :l:
  Не можам да ја најдам во некоја книжарница, а во градската библиотека никогаш неможам да се потрефам да отитам кога ќе ја вратат книгата. Ќе отидам пак во библиотеката па се надевам дека ќе ја најдам. :angel:
   
 3. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  јас од библиотека ја земав, само стварно имав среќа оти ретко се наоѓа а многу сакав да ја прочитам.. а не е ни обемна... а филмот го немам гледано, планирам ова лето
   
 4. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.762
  Зарем не е преводот "Чекори за сеќавање"?
  Јас ја имам читано на англиски и никако не ми иде прошетка. Тој што ја читал знае на што точно се мисли со ова. Овој момент го нема во филмот мислам
   
  На rossonerka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  во библиотека ја сретнав како чекори... а во други книжарници и на сајтови како прошетка... зависи од преведувачот.......
   
 6. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.287
  Се согласувам со Алиса. Абе нашиве преводи се циркуз.
  Чекори на сеќавање е многу подобар превод, сите ги знаеме чекорите на крајот од книгата.
  Супер е, јас сум фан на Спаркс со речиси сите прочитани негови книги и неколку книги дома недочитани од него.
  Ова се романтичарски срцепарателни книги.
  Иначе секоја книга на Спаркс е правена по терк на вистинита приказна која секако е добро исфилувана.
  Филмот по книгава ми е досаден и мене дајте ми некој милион и ќе направам copy-paste...
  Секогаш предност и давам на книгата. Филмот го нема тој шмек ;)
   
  На crazylady и Blondydevil им се допаѓа ова.
 7. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.622
  Допаѓања:
  9.762
  Тој што ја читал книгата знае дека се мисли на
  она одењето до олтарот. На крајот од книгата се наоѓа она познатото "in every way, a walk to remember", и се мисли на онаа "прошетка" до олтарот, тоа го нема во филмот. Во буквален превод би било прошетка, али ние кај нас одењето до олтар не го викаме прошетка, па затоа би требало да биде чекори. Барем јас вака го имам сфатено според книгата. Ако грешам ќе ми извинете :)
  Инаку ми се допадна книгата, повеќе од филмот ко и секогаш. Има убави цитати, али нормално секоја книгата на оригинален јазик е подобра. Па затоа овие полесните ги читам на анлиски. Ах колку би сакала да знам руски, да си ги читам класиците оригинал :D
   
 8. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  уфф да и чекорите заборавив да ги спомнам, но ајде ќе оставиме оние кои не прочитале да уживаат
  на англиски не сум ја читала, незнам каде да ја најдам :worried: .. прва прилика повторно да ја прочитам нема да пропуштам
   
 9. Missbutterfly

  Missbutterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  19
  Јас штета сум го гледала само филмот,за жал книгата не сум ја читала.Но во секој случај преубава приказна а истовремено и тажна ;(
   
 10. Cookiemonster

  Cookiemonster Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  70
  Јас ја прочитав пред 2 дена и мене ми беше прекрасна!Инаку ја читав на англиски бидејќи неможев да ја најдам на македноски :lol:
   
 11. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  652
  Дали ја има по библиотеките? Не сум побарала, а многу сакам да ја прочитам. Фан сум на Спаркс и неговите книги. :)
   
 12. L0ve

  L0ve Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  199
  јас од библиотека ја најдов, побарај би требало да ја има
   
 13. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  652
  фала l0ve. ке побарам :) :*
   
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Сум ја читала.
  И убава е, како и другите од овој автор. Само на македонски ја читав, па преводот ми го сје*а цел впечаток за книгата.
   
 15. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.104
  Пред 2 години за роденден другарка ми ја донесе, знае дека читам мн книги, и ајде си викам, да ја ѕирнам, и да, ми се свиѓа.
  Пред 1 година, и филмот го изгледав, добар е и филмот, ништо вау мау ама ок е :)
   
 16. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Книгата е преубава, една од најубавите на Спаркс. Буквално ми предизвика и насмевка и солзи на лицето, ептен ме погоди. Го гледав и филмот и ептен ме разочара ептен е изменета содржината од книгата, незнам не ми се допадна можеби јас многу повеќе очекував :)
   
 17. AvatarGirl

  AvatarGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Книгата е најуба..јас ја имам прочитано на англиси јазик и многу е тажна ..амаа преубаааа
   
 18. WinnieThePooh

  WinnieThePooh Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  201
  Само што ја прочитав последната страница....очите ми се црвени ... денеска прочитав 180 страни т.е. целата книга зошто неможев да ја оставам.....најубавата книга што ја имам прочитано во животот..дефинитивно :inlove: :clap: :geek:
   
  На DeadMary му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DeadMary

  DeadMary Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  53
  Вистина е преубава и јас моментално ја читам! :inlove: :inlove:
   
 20. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  74
  Книгава ја прочитав распустов, на англиски јазик. Кога почнав да ја читам, сакав да се откажам, бидејќи ми беше здодевна. едно исто те исто. Меѓутоа кога дојдов на средина, ја сватив поентата и пораката на авторот. Од тогаш си ветив дека нема да се откажам од ниедна книга се додека не ја прочитам докрај, бидејќи секоја кажува по нешто на свој начин. Како и да е..убава и тажна..