Прскање на храната со хемикалии

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од MissBarbieGirl, 23 март 2013.

 1. MissBarbieGirl

  MissBarbieGirl Активен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Мислам дека сите знаеме дека за да се заштитат растенијата земјоделците ги прскаат со најразлични хемикалии. Како вие се заштитувате од тие хемикалии одкако ќе купите овошје или зеленчук кои што се веќе прскани? Што мислите за прскањето на храната со хемикалии?
   
 2. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.161
  Допаѓања:
  153.682
  Пол:
  Женски
  Ќе ставиш вода во подлабок сад, ќе раствориш во неа лажица, лажица и пол сода бикарбона и во неа ќе ги ставиш зеленчукот или овошјето да постојат 15 минути, потоа убаво ќе ги измиеш. Истото може да го направиш со алкохолен оцет, или пак со 3% хидроген. Секако дека после убаво ги миеш зарзаватите. Јас ова го немам пробано со листест зеленчук, ама за тие зеленчуци (спанаќ, блитва, марула, рукола...) може да ги ставиш со сад со вода и лимонов сок.
   
  На AnaKarenina, angelche16, Mama25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.344
  Допаѓања:
  27.861
  Пол:
  Женски
  Вчера излезе статија во еден весник, дека на пазарот во Хрватска се наоѓаат лимони со потекло од Турција, третирани со опасен фунгицид без да биде означено на декларацијата. Исто така низ некои маркети се наоѓало и лимон по потекло од Шпанија третиран со имазилил, еден од најопасните пестициди. Што под автоматизам значи дека ако ги има во Хрватска ги има и кај нас.
  Мене ми се нема случено кога купувам лимони или мандарини да има декларација која го кажува потеклото и начинот на третирање на производот, ниту пак дека кората не е за конзумација. Имазилилот навлегувал директно преку лушпата во самата внатрешност, и кај малите деца и бебињата предизвикува проблеми во средниот нервен систем, а кај возрасните се одразува лошо на репродуктивните органи.
  А само што се израдував оти малиот пие сок од лимон.:|
   
 4. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.872
  Допаѓања:
  7.658
  Пол:
  Женски
  И јас истото ќе го кажував баба прави така :D:D:D
   
 5. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.634
  Пол:
  Женски
  Најдобро е овошјето и зеленчукот да се измијат со вода и сода-бикарбона, да постои некое време, па потоа да се измие стандардно.
  Посебно имам забележано дека портокалите често се лепат на прсти, што значи дека премногу се хемиски третирани.
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.