1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психичко насилство врз професор

Дискусија во 'Образование' започната од HarleyQuinn, 1 јуни 2015.

  1. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Харли, откако ги прочитав сите твои постови во темава, морам прво да ти кажам едно големо браво за карактерот, воспитувањето и недозволувањето на ваквата околина да влијае на истото... Твоите родители навистина треба да се горди, на младинава ѝ требаат повеќе личности како тебе :)
    Ми предавале и во основно и во средно сличен тип на наставничка/професорка кои не успеале да воспостават контрола и со кои биле поврзани вакви исмејувања (само не со толкава мера на дрскост да им се кажува во лице)... Според мене колку и да се работи за попустливост кај самата професорка, нема никакво оправдување за ваква некултура, израз на крајно невоспитување е со погрдни зборови дури и на врсник да се обраќаш, и на било кој повозрасен од тебе, камоли на професор.
    А сè она што досега го имаш пишано мислам дека доволно докажува колку си поразлична од нив и зрела да се носиш дури и со ситуација кадешто би можела да испаднеш „несолидарна“... така да те поддржувам и секоја чест за одлуката да дејствуваш :)
     
    На Glossy-girl, Victorian, Sunshine.Sunshine и 6 други им се допаѓа ова.
  2. HarleyQuinn

    HarleyQuinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Многу ви благодарам на сите за поддршката :*
     
    На littlevampire и Ketchup им се допаѓа ова.
  3. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    И јас имав пред некоја година таква професорка во средно, беше многу начитана и достојна на својата професија. Амаа си беше ептен попустлива и фина, и така сите ја правеа будала. Од ученици па се до професори.. Од генерација на генерација се споделуваа мислења меѓу учениците им се пренесуваше на новите генерации каква била професорката мирна,што сакаш можеш да правиш на часот и немаше клас што не го злоупотребуваше тоа. Пушеа на час,се лакираа,јадеа,спиеја,писмена кога се правеше со А4 формат листови на маса се препишуваше без таа збор да каже и после тоа сите 4ки-5ки.. Јас тоа со препишувањето си го практикував како и целиот мој клас,ама никогаш во животот не сум ја навредила и кога се ствараше преголема бучава знаев да им се извикам на сите за да го намалат барем тонот. Не викам дека јас ја слушав додека предава,оти да бидам искрена ниту самата неможеше да се слуша од хаосот на часот, само често пробував да ги стишам соучениците барем да може жената мислата да си ја доискаже.Не запишуваше отсутни,се случуваше по 2-3ца да седат на час и пак да предава.. И професорите знаеја како се однесуваат учениците со неа и никој ништо не превземаше,реално тоа беше нејзина вина што се постави толку мирна и повлечена и дозволуваше се и сешто да се случува на часовите и секако вина на учениците што не знаат да препознаат добрина и ја злоупотребуваат без осет и чувства. И до ден денес ми е многу жал за неа, и ми е криво што на никаков друг начин не сум и помогнала освен тоа што пробував малку од малку да ги смирам неизживеаните недораснати мои соученици.. Вака кога се сеќавам,се прашувам како сега се однесуваат другите генерации со неа, бидејќи очигледно е дека идат се полоши и невоспитани генерации :)

    Харли тебе секоја чест што превземаш поголем чекор и што сакаш да и помогнеш,дај Боже да и ги скратиш маките и да почнат посериозно да ја гледаат жената или таа да се совземе и да биде построга и да им покаже каде им е местото на сите :)
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    Да имаше повеќе девојки како Харли Светот ќе беше подобро место за живеење.
    Секоја чест девојко :)
     
    На HarleyQuinn, Victorian и tessie им се допаѓа ова.
  5. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    @HarleyQuinn , баш вчера слушав емисија на радио на темава, и информацијава ми 'се закачи' во уво - парична казна за родителите на децата кои малтретираат наставници во висина од 3-4500 евра во денарска противредност.

    Мислам дека е оправдано од твоја страна ако побараш помош и од други надлежни органи, бидејќи ситуацијава воопшто не е безопасна и треба да се реагира што побрзо.
    Разговарај со твоите родители и ако сметате дека пријавувањето во училишната служба би било залудно, побарајте помош и од други институции.

    P.S.
    http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=761010482&id=9&setIzdanie=22026
    Иако статијава е постара, од 2010, покажува дека и тогаш имало санкции, но за жал не сите сме биле запознаени со истите.
    Денес казните се драконски, што укажува на сериозноста на проблемов.
    Немој да се откажеш од твојата намера.

    Еве го и усвоениот Закон за наставници во основно и средно образование.
    http://www.mon.gov.mk/images/docume...astavnici_vo_osnovno_i_sredno_obrazovanie.pdf
    Обрати внимание на член 14:
    Не знам зошто, но читајќи го 'сценариово', не можам а да не замислам како би ми било на мене ако истово и се случува на МОЈАТА МАЈКА и никој не се осмелува да пријави. Срамота
     
    Последна измена: 4 јуни 2015
    На HarleyQuinn и MilaP им се допаѓа ова.
  6. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    HarleyQuinn, прочитав и ова ми дојде како идеја.На крајот од школската година напиши и честитка/благодарница(мислам дека се продаваат такви,имам слушнато) во смисол,балгодарност до најдобрата професорка од која научив што е добрина,толеранција,нешто од предметот кој ти го предава и слично.Мислам дека тоа ќе и биде една светла искра и дека ќе и значи многу.
     
    На HarleyQuinn, theowndemon, eloves и 2 други им се допаѓа ова.
  7. tina dizzie

    tina dizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Сите можиме да речиме дека во секое училиште има ваков наставник што попушта и им дава да им биди полесно на сите. Кај нас, ја малтретират наставничката по музичко, вербално односно психички, но може и некогаш и физичко малтретирање. Им попушта на сите и многу е добра, ама некои имбицили ќе ја земат приликата за да го злоупотребат тоа. Ја навредуваат нон-стоп! Секогаш кога имаме музичко, му се молам на Бога да им дај памет на овие нашиве. Еден 15 годишник да и ја корни косата и да ја навредува дека нема талент за музика и незнам што е доказ колку има домашна култура. Не ми е јасно зошто таа и дозволува на ваков начин да и речат “ви благодариме за тоа што ни попуштате“. Се труди, им вика, и ја има викнато класната и директорката за оваа ситуација ама не се виде чаре од тоа. Срам ми е што јас, како 14-годишно девојче, учам со вакви имбицили и идиоти. Ми иди да и пријдам и да ја гушнам со цела сила и да и дозволам да се исплаче. Глупаво е што наставниците им дозволуваат на некои деца да им го манипулираат со тоа психичко малтретирање. Мој совет е да одиш кај класниот, директорката или психолог, и да прашаш дали има некакви шанси за да се подобри сето ова. Или ако не, кога имате час од неа, на крајот на часот, ко ќе излезат сите, застани ја и разговарајте. Имам верба дека ќе успее тоа со неа.
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  8. tina dizzie

    tina dizzie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 мај 2015
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    И исто така да спомнам, ти благодарам Харли што постоиш на светов, оти ретко некој да почни тема на вакви случаи. Многу сакам луѓе како тебе, што имаат свој став и имаат право да се изборат за нешто во животов. А BIG ROUND OF APPLAUSE! :clap::clap::clap: И ако некој од твоите соученици ти се спротистават за тоа ти што ќе го направиш за наставничката, тогаш исечи ги тие луѓе од твојот живот. Не само што ќе шират негативност кон неа, ќе ти шират негативност и тебе. Поедноставно речено, не се замарај со нив.
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  9. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Баш ме интересира што се случило :)
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Greota za profesorkata sto se ne trpi,no neznam zosto do sega ne postavila nekoja granica na tolerancija.Kaj mene vo sredno imase profesori koi se salea so nas pa i nie so niv no znaevme do kade ni e granicata a imase profesori kaj koi muva da preleta na cas trebase da se cue. Na fax se sretnav vo smerot so dvajca kolegi ajde divjaci da gi narecam zasto toa i bea,profesorite gi toleriraa no posle 3-4 predavanja im zabrania cel semestar da go slusaat predmetot..pa da videme posle dali nekoj ke se osmeli da se odnesuva kako sto ne dolikuva.A so toa sto ke kazes na klasna iskreno se nadevam deka ke postignes nesto no nemoj da misles deka taa neznae,i jas ucev vo sredno i profesorite znaea se sto se zboruva za nivnite kolegi a cim do sega nikoj nisto ne prezemal znaci nikoj i ne se zamara.Ti koga ke kazes tie ke izgledaat "zagrizeno" i moze i da odrzat eden cas po dobro odnesuvanje no nabrgi ke se zaboravi se,se dodeka ponizuvanata profesorka ne kaze deka e dosta na ponizuvanjata i ne stane stroga,
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  11. x-MajaEsposito-x

    x-MajaEsposito-x Популарен член

    Се зачлени на:
    8 март 2013
    Пораки:
    1.732
    Допаѓања:
    3.506
    Пол:
    Женски
    Искрено не ми е ни чудно ова што го прочитав. Секојдневно се среќавам со многу дрски работи во моето училиште но сепак ова ја прелева секоја чаша впрочем уште еден доказ за процентот на застапеност на домашна култура кај нас, денешниве генерации. Браво за постапката, ретко да сретнеш вакви луѓе кои мислат и се грижат за останатите а не само за себе.
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  12. macedonec

    macedonec Активен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2015
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Машки
    Погоре искоментирав да си гледаш само за себе но денеска разговарав со моите соученици и сватив дека си потполно во право разговарај со класната директорот и ако сметам дека тие не се мутави да не забележат вие што не сте како нив покажетеи дека ја почитувате учете доста по нејзиниот предмет
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Едно Чупе

    Едно Чупе Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2015
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    1.067
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Сликата кажува се.Порано самите родители не воспитуваа дека учителот ни е втор родител а сега за жал има и такви што ги охрабруваат своите деца на такво однесување со наставниците.Сум била и сведок на такво воспитување и се згрозив навистина бидејќи и јас некогаш ако ми стои среќата ќе бидам наставник и не треба многу за да го доживеам истото како колешката.
    Поштовање за темата @HarleyQuinn со ученици како тебе образованието се уште има иднина :sun:;)
     
    На Glossy-girl, justin4ever, HarleyQuinn и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Хар, извести не што се случило.
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  15. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    И во мое време имаше една таква професорка. Жената од семејни причини имаше некое си психолошко пореметување а деца како деца осетија слабост и многу ја зафркаваа и малтретираа психички. Проблемот дојде до класната и таа најверојатно имаше разговарано за ова на наставнички и некако се протурка годината додека да се најде замена. Жената ја ставија нешто таму во администрација за да не изгуби работа. Но сега е малку потешко за таква варијанта. Ако по систематизација нема некое си измислено раб. место по администрација жената ќе ја изгуби раб. Ако и најдеш замена ќе треба да обезбедиш и средства од кај ќе ја плаќаш замената. Во секој случај директорот би требало да преземе некаква иницијатива.
    Доколку е психофизички здрава ќе мора да си најде начин да воспостави ред и мир на час, доколку не е реално да си бара чаре.
    Лани во едно училиште кај првачиња каде што учителката не можеше да воспостави контрола, додека не бидна голема беља не ја сменија и најдоа замена. Сега веќе е етикетирано тоа одд. како најлошо и невоспитано. Грешката ја гледам во директорот а не во децата или родителите. Ако знаеш дека учителката не ти е способна за работа чини и чаре а за да биде уште поголем гафот баш таа учителка бидна психолог на школо :drunk:
    Вие ко клас би требало да го искажете проблемот на класната а таа понатаму да пристапи кон негово решавање или пак реагирајте кај тој одбор на родители што е, тие одат и на наставнички совет.
     
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам, Цаци. Ако е така, дај сите учителки шо не им одговараат на ќеифоите на децата да ги смениме, а децата да нѝ седат размазени и невоспитани. Не се решава така проблемот. И родителите треба малку да се заинтересираат за воспитувањето на децата. Ајде сега на секој родител на којшто детето нема да му биде воспитано да му го земеме детето и да му најдеме замена за родители. Некогаш и наставниците не се семоќни, што не ги прави лоши педагози. Како што не се ниту родителите.
    Сум имала и јас секакви професори, па така ме воспитале што на памет не ми паднало да направам таква глупост и да ги понижувам.
     
    Последна измена: 5 јуни 2015
    На Glossy-girl, justin4ever, friendy и 6 други им се допаѓа ова.
  17. HarleyQuinn

    HarleyQuinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Пред се’, многу ви благодарам на сите за поддршката :) Знам дека доцнам, но верувајте, од оправдани причини е.
    Вчера ја известив класната, по што таа само ми кажа дека тоа не било нејзина работа, и дека сум требала да се обратам кај директорката. Бидејќи ми кажаа дека директорката „немала време да се занимава со такви неважни работи (зарем ова е неважно???) ’’, ме пратија кај психологот во служба и откако и кажав што се случува, се преправаше дека запишува нешто во тефтер, ми кажа дека наводно сме биле првите (со другар отидов) кои се жалат околу ова, и дека повеќето од учениците се жалеле на неа дека била агресивна (воопшто не е), не знаела да предава (како може да предава покрај нив?), немала комуникација со учениците итн... Ми кажа дека ќе сторела нешто околу тоа, но знам дека лаже.
     
    На tessie и Valerin им се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Ете видовме сите како заврши ова.
    Ова е пример за сите...ако те ,,толчат,, нема никој да ти помогне, напротив ќе те бутнат да се доудавиш.4
    Не ми се верува.

    За ова треба јавно да се збори, има Министер за обазование, ама глупо е да тргнеш сама против сите.
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  19. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Да ти се позлатат рацете што го напиша ова на еден мој наставник му го прават истото, тој многу им попушта да видиш што прават на час се слекват изводат јадат офф леле за жал за ваквите наставници јас и неколку другарки ке одиме кај директорката не можиме така да го гледаже пред еден ден плачеше на клупа сред час го навредија педер ваков таков :(:(:(
     
    На HarleyQuinn му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Addy

    Addy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2015
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    И кај нас истото се случува.Жал ми паѓа за наставничката.Сите и го прават истото ја маваат со книжина а кога таа ке се обиди да ги запиши тие и го земаат дневникот и го кријат.Наставничкава има некој семеен проблем па децава тоа го искоритуваат.Таа не можи ништо да направи.Еднаш си замина од час со плачење .И пцујат што не и прават.Еднаш и кантата на глава и ја ставија додека го запишуваче часот.Имаме кажано и на директорот а тој пак ги "уплаши" со тоа што им прати едно ливче на родителите дека ке бидат избркани од училиште доколку продолжат.И што се смирија една недела и потоа повторно со истото темпо:headbang: