1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психијатар

Дискусија во 'Образование' започната од madly.in.love, 26 јануари 2014.

 1. madly.in.love

  madly.in.love Нов член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  4та година сум и веќе имам ,,одлучено'' на кој факултет ке одам. Ке се запишувам на јазици затоа што та најмногу ми оди.Но,многуу сакам да учам психијатрија.Но кога ке спомнам,сите имаат некоја непротолкувана реакција.Од сестра ми добив мислење дека не сум била стабилна личност и првенствено не сум можела мој проблем да решам а не пак нечиј. Е сега психијатрите не решаваат проблеми туку им помагаат на луѓето сами да пронајдат решение познавајќи научно докажани факти за човековата психа.Од една страна не ми е гајле што мислат а од друга ми е. Што мислите за кариера како психијатар? Каде се може да се работи као психијатар освен приватно?
   
 2. Emotional123

  Emotional123 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  7.874
  Допаѓања:
  37.234
  Пол:
  Женски
  Во клиника за психијатрија можат да работат.
  Во врска со решавањето на проблемите, не ги гледај работите така.
  Јас студирам психологија и не очекувам дека јас никад во живот нема да имам проблем, дека ќе ми се решаваат туку така.
  Психијатрите работат и со препишување лекови и такви работи.
  Ако те влече тоа запиши, после се си доаѓа на место.
   
  На madly.in.love му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Forever18

  Forever18 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  14
  Окееј ми е мене таа професија ,доста интересна област за истражување која бара многу посветеност и учење .е сеа првенствено знаеш дека треба да идеш медицински факултет општо 5 години па после да специјализираш ,а психијатар преку ноќ тешко дека ќе станеш :lol: бара многу учење :)
   
  На madly.in.love му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Jenniffer

  Jenniffer Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2013
  Пораки:
  2.375
  Допаѓања:
  7.413
  Пол:
  Женски
  Неостварен сон ќе ми остане ова. Одсекогаш сакав да бидам психијатар, но со моиве оцени нема шанси да успеам.
  Се откажувам.. Многу ми е криво, ми оди психологијата, искусна сум на моја возраст колку-толку.
  Ќе си пишам јазично (англиски).
   
 5. lightning123

  lightning123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  391
  ЦЕл живот сакам да бидам психијатар или слично. Но, кога ќе им кажам на другарките или слично, сите ме гледаат чудно. а веќе се прививкнав на тоа. Како некоја животна цел ми е. Почнав и да си ги анализирам наставниците, школските, домашните. Во Петокот школските цело време: Ај кажи нешто за овој, ај нешто за оној. Ако ги изнализирам нив има да се шекнат. Но, психологијата ќе ми остане неостварен сон, веќе се одлучив средно да одам гимназија, да продолжам на јазичен факултет. Сепа, ништо не се знае. Може да се сменат милион планови до тогаш. Ако останам на јазикот ништо нема да се случи. А за психијатар ако учам топ би било. Каде има психолошки факултет или како и да се вика ?
   
 6. confused

  confused Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2009
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  326
  ^ Мислам дека мешаш психијатрија и психологија. За да бидеш психијатар треба прво да завршиш општа медицина па потоа да специјализираш психијатрија. Психијатрите се доктори. Она што ти сакаш да бидеш е психолог. Постои во Скопје факултет за психологија, трае 3 години, имам пријателка која студира вели дека е прилично добро.
   
 7. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  193
  Може некој во дм да ми пише број од др. Зоран Слишковиќ? Ве молам. Итно е.
   
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  12.581
  Допаѓања:
  39.646
  Пол:
  Женски
  https://zk.mk/d-r-slishkovikj-zoran
   
  На Bescheiden му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  316
  Допаѓања:
  193
  Може скрин? Не ми отвора :( инаки фалаааа ти

  Ми отвори туку може во дм да ми пишеш. Итно е многу.