Психолошка поддршка за заболени од корона и во изолација

Дискусија во 'Коронавирус' започната од MissDior, 28 јануари 2021.

 1. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.046
  Допаѓања:
  8.928
  Бидејќи има еден куп теми на кои се коментираат секакви случаи и информации за корона многу од информациите влијаат на психолошката состојба на болните. Би рекла дека короната остава и последици по менталното здравје барем кај мене. Страв и неизвесност кои тешко се контролираат, несоница, страв од контакт со луѓе, страд од допирање предмети надвор од дома и многу други други проблеми. Едноставно после година дена ретки се луѓето на кои не им влијаеше вирусот на психа. Темава нека биде за меѓусебна подршка и совети во тешките мигови. Некогаш е многу полесно да се зборува со некој што не го познаваш наместо со најблиските.
   
  На Doozy, poi, Ефи Килибарда и 2 други им се допаѓа ова.
 2. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.046
  Допаѓања:
  8.928
  Се надевам дека на форумов има некој психолог кој би споделил искуства за тоа како полесно да се справиме со стресот што го предизвикува короната.
  - Стрес поради контакт со заболен,
  - Психички како полесно да се помине периодот на изолација,
  - Стравот од болест или смрт на близок,
  - Стравот од излегување и контакти со луѓе после прележан ковид,
  - Стравот од повторно заболување,
  Сметам дека има многу психолошки промени што ни ги донесе оваа епидемија и посебно на луѓето што се склони на анксиозност, депресија, хипохондрија и слични состојби најтешко им дојде.
   
 3. Tamara123Samara

  Tamara123Samara Нов член

  Се зачлени на:
  22 март 2021
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  4
  Добра вечер, јас мислам дека корона кризата најмногу ги повредува луѓето кои веќе и пред доаѓање на вирусот се соочувале со некаков проблем (физички или ментален). Кај нив најповеќе преовладува стравот од непознатот. Со едукација и разбирање на она со што сите се соочуваме и со фактот дека никој не е сам во ова лудило, секој од нас ке се навикне и ке научи нов начин на живот. Сите сме ставени на тест за издржливост на менталните капацитети кои ги поседуваме. На секој од нас може да му се случи да се бори со анксиозност депресија и сл. минливи состојби кои не не дефинираат како луѓе. Најдобра борба против нив е со фармакологија и поддршка од најблиските кои се во наше опкружување. Ако има конфликт во самата личност или во околината на семејството, тоа придонесува за јавување на фрустрации, анксиозности и депресии. За лицата кои подолго и имаат проблем од пошироки и посериозни размери најдобро е да се советуваат со некој кој за нив претставува авторитет. Поради рестрикциите и забраните, најдобро е е да се избегнува секојдневно и често изложување на медиумските новости за трагедии и несреќи кои им се случуваат на другите. Поради тоа што мозокот е програмиран да чувствува емпатија кон другите. Да се внимава на тоа од кои извори на интернет се црпат инфомации и да се следат препораките на СЗО како и локални власти. Вестите дека се е под конторла дека имаме моќ над ситуацијата и човештвото се движи кон наоѓање решение за справуање со вирусто пр. вакцини, личен избор за ваикцинација и сл се добри вести и добар пат кон вадење од старовите. Најдобри совети кои можам да ги дадам на форум и кои јас ги применувам се: средување на домот, разгледување на слики, гледање на позитивни филмови и серии, читање на книги кои водат на патување преку страниците, разговор по телефон со навидум среќни луѓе кои подобро се справуваат со изолацијата (за да на се осеќаш осамено), музика која развеселува, прошетка во дозволено време за излегување секако со маска... Чување на милениче доколку сте во можност, одгледување на цвеќиња во домот. Разговор со деца, потсетување на убави спомени од минатот преку стари предмети и лица. Водење грижа за себе и својата хигиена и здравје со редовно користење на витамини и минерали покрај редовна исхрана. Оние кои имаат некаков посерозен проблем да се јават кај доктор и редовно да си ја користат терапијата која им е препишана. Грижа за оние што ни значат, преку јавување и споделување на некои содржини кои ни се битни.. со сочувство и грижа за другите се исполнуваме себе си со чувство дека вредиме и нашите животи не се безцелни така нема да западнеме во тага осамнеост и депресија. Додека колкетивната параноја која е сосдадена поради кризата со вирусот колку е можно повеќе да се избегнува во мислите и да не преовладува како приамрна преокупација. Човечкиот мозок може да се смири од напанотст преку имагнација и релаксирачка музика, вежбање во домашни услови, гледање на комичен филм... Стравот кој е рационален и присутен во нормални дози кај оние лица кои се приморани да работат дури и во корона кризата и да имаат секојдневен контакт со повеќе различни луѓе - според мене препорачливо е да се надмине со тоа што ќе се сфати животот како патување кое има почеток и крај, ке се верува во господ и неговите заштитни невидливи сили, ќе се почитуваат правилата за носење на маска и дезифекција како и хигиена која повеќето луѓе можат да си ја дозволат. Секако работа од дома ако е можно е подобра опција. Хипохондрија и опсесивно компулзиви мисли се надминуваат со разговор со стручен писхолог кои има искуство во работа со вакви лица и тој ке знае како да постапи со стравовите. Некој што е во излоација треба да не се дозовли да се чувстува осамено, да знае дека има опција каде да се обрати и дека некој е тука да го ислуша и да сочувствува со него. Луѓето се хранат со помагање на други луѓе, а секој од нас се храни.
  *јас не сум стручно лице, пишувам од лични мислења.
  Поздрав.
   
  На sonuvana и MissDior им се допаѓа ова.