1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психолошки карактеристики на хороскопските знаци

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од rici.aaaaa, 9 мај 2013.

 1. rici.aaaaa

  rici.aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  3.390
  ОВЕН-Овие особи уште на прв поглед умеат да се наметнат и оставаат впечаток на околината.Нивниот физички изглед,однесувањето и стилот на изразување се главни адути што Овенот често ги користи за средби со различни особи.Но тоа го прават спонтано и несвесно.Овенот тежи кон страствени врски и потреба за доминирање,без разлика дали е тоа за партнерот или за некоја друга особа спрема која се наклонети.Има доволно храброст и смелост да ги изрази своите чуства без преправање.На својата околина јасно дава до знаење дали му се допаѓа или не одредена особа.Во нивната природа,како и во нивните емоции господарат големи страсти.Доколку некој уште на старт не ја поттикне нивната страст,тогаш нема шанси да дојде до љубов.Овенот може да биде и романтичен и интересен и нежен и шармантен,но само ако е поткрепено со страст.

  БИК-Особа родена во овој знак ќе препознаете уште на прв,блиц поглед.Се препознаваат по својата заводлива,и помалку чудна природа.Се истакнуваат по своето однесување или темперамент,посебно на основ на физичкиот изглед.Делуваат пријатно,срдечно и симпатично за околината.Имаат смисол за добар вкус и нагласена потреба за уживање и комфор.Категорично држат до свои принципи.Поседуваат сензуалност,а и подложат на потреба за комфористичко уживање.Нивната верност за традицијата и семејниот живот,и прврзаноста на љубовниот партнер,претставува голема доблест,не треба да се заборави дека бикот цврсто,со двете нозе стои на земја.Првиот впечаток за нив може да биде лажен-привидно се чини дека нивната романтичност,сензитивност и изливи на емоции се контролирани или правилно дозирани,но не треба да се заборави дека бикот се држи под контрола додека во еден момент не ја изгуби својата контрола и на површина излегува неговата разорувачка енергија,деструктивна црта или сила на рушење.Среќа што вакви ситуации не се случуваат често,и што брзо поминуваат.Биковите умеат да уживаат во све што е убаво и затоа нивните сетила се многу изразени,а афинитети,интересирања или апетити,понекогаш се неумерени.Важни особини кои го осликуваат нивниот каракте р се:нагласена емотивност,но и љубомора.Кај нив нема толеранција на тема кокетирање или емотивна и сексуална слобода.Затоа не си играјте со оган,и немојте да правите нешто што ќе ви биде забрането,дури ни во мислите.

  БЛИЗНАЦИ-Првиот впечаток за нив е дека се необични,интересни,шармантни и духовити.Вешти се при употреба на интелектуални,ментални или говорни стратегии.Исполнети се со желби за промени и истражувања.Љубопитноста кај нив треба да се толкува како желба за откривање нови искуства.Доколку кај близнаците постои заинтересираност за особа од спротивниот пол,таа треба да е атрактивна,или необично да се однесува.Близнаците своите емоции ги држат под совршена контрола,затоа што обично не успеваат правилно да дозираат одредени количини на емоции што треба да ги поклонат да одредена особа.Измеѓу Близнакот и неговиот партнер секогаш стои одредена емотивна дистанца,штит или ограда.Од нив не може да се очекува љубовна драма,срцепарателни сцени,жалење или солзи радосници.Нивни адути се интелегенција,вербални способности или шпекулации.

  РАК-Овие особи треба да се прифатат како романтични души,затоа што поседуваат нежна и сензитивна природа,и изострена интиуција.Нивни особини се:нагласена емотивност,пречуствителност,несигурност,страв,романтичност и сензитивност.Овие особи често го менуваат расположението или поминуваат преку разни психички или емоционални состојби.Они грижливо чуваат се што им е важно.Доколку вам ви е важно да го освоите нивното срце,мора да бидете спремни на различни тестови на издржливост и доверба,како и на емотивна приврзаност.Ракот од партнерот очекува потполна приврзаност,внимание,разбирање и психолошка,емотивна или матерјална сигурност.Во длабочината на својата душа раковите ги препознаваат вистинските емоции и чуствуваат искреност или добри намери.Ракот ужива во тоа да биде пазен и мазен,но има и преголеми очекувања - мора да пружите максимум во било која смисла,а за возврат ќе ви понуди приврзаност и верност.

  ЛАВ-Темпераментна особа но и достоинствена во своето однесување.Лавовите држат до своето изразување,до стилот.Важен е впечатокот што го оставаат на околината,и за да ги освоите неговите симпатии треба да го фалите,да му се воодушевувате.Нивната суета често ги доведува до театрално однесување,а нивната гордост често влијае на претерана субјективност,па различни работи,случки и луѓе ги тумачат во склад со својата претстава за високи критериуми.Не треба да се заборави дека лавовите многу бараат,и физичката убавина кај нив е пролазна,затоа што они добро ја разликуваат онаа вистинска убавина што доаѓа од длабочината на душата.Имаат потреба да ја фасцинираат својата околина па и својот партнер.Енергични се,доминантни .Страсни се,посесивно и љубоморно чуваат се што спаѓа во нивно власништво,а љубовниот партнер е дел од тоа.

  ДЕВИЦА-Не е тип на особа која скренува внимание на себе со своето ексентрично однесување.Се однесуваат одмерено,промислено,резервирано и дискретно.Понекогаш делуваат строго и униформирано.Критериумите на девицата се:сигурност,умереност,точност,доверба,разумност и аналитичност.Своите емоции ги држи под контрола.Не може да им се случи да изгубат глава од заљубеност,ниту својата памет.Од нив не може да се очекуваат изливи на емоции,затоа што добро владеат со своите чуства,поставува високи зидови позади кои го чува љубовниот живот.Нивниот партнер мора претходно да заслужи све што ќе добива во мали и строго контролирани дози.Девицата е секогаш спремна на разни ментални тестови,проверки и анализи.

  ВАГА-Имаат смисол за естетско изразување,посветуваат многу внимание на својот надворешен изглед.Вагите премногу се окупирани со тој надворешен изглед,така да забораваат на остатокот од светот.Инсистираат на високи критериуми и на таков начин прави селекција при избор на друштво кое би им одговарало.Би требало да сте атрактивни,привлечни и шармантни,но треба да исполните и други критериуми кои се на нивната листа.Треба да бидете романтични,да сте со забавен карактер,и неодоливи.Уредно ги проценуваат практичните способности,а посебно материјалните можности.Една типична вага многу брзо го исполнува својот телефонски именик со разни имиња,а повеќето од тие се особи од спротивниот пол,или симпатизери и останати таинствени личности.

  ШКОРПИЈА-Делуваат занесно и привлечно за својата околина.Големи заводници и освојувачи.Шкорпиите се свесни за својата ахилова пета и знаат како да ја сочуваат својата емотивна чуствителност.Кога и како ќе проработи нивната позитивна или мрачна страна на личноста зависи од нивната психолошка состојба,од нивното емотивно расположение,Одговара на секој предизвик,поседува разорна сила огромна волја и борбен дух.Значи ако испровоцирате,или повредите некоја шкорпија,ве очекува отровна стрела.Ако се почуствува во некоја ситуација повреден,руши се пред себе и станува фатален.Така може да се уништи и сам себе,но не запира во своите намери.Возбудливи партнери се со фантазија,емотивни се,потентни,возбудливи,но и посесивни,љубоморни и осветољубиви.Може да ви дигне на царски пиедестал на љубовта но и да ве фрли на самото дно на очајот.

  СТРЕЛЕЦ-Карактеристични се по својот стил на отворено и екстравертно изразување.Делуваат одважно,смело,храбро и искрено.Темпераментни се,слободоумни.Имаат голема енергија,самодоверба и спремни се големи предизвици.Поради својата природа делуваат нестрпливи,а некои реакции им се нагли и неумерени.На стрелците им недостига нота на дипломатија,тактичност и умереност.Доколку за некого го врзуваат емоции,стрелецот ќе инсистира на фер плеј правила и вистина.Не придаваат важност на конвеционално однесување и наметнати правила.Ако некој им се допаѓа,отворено ги искажуваат своите симпатии и реагираат бурно или импулсивно.Со нив не може да ви биде досадно,а колку тоа ќе потрае зависи од вашата способност на прилагодување.

  ЈАРЕЦ-Особа која инсистира на традиционални улоги,на строги принципи,и реална е во своите ставови и процени.Но понекогаш тие ставови делуваат круто,затегнато или строго.Јарците делуваат трезвено,рационално и промислено.Тие го прават она што го мислат а не она што го чуствуваат.Добро ги контролира своите чуства и делува ладнокрвно.Имаат спартански дух и остри рогови кои подеднакво служат како за напад така и за одбрана.

  ВОДОЛИЈА- Имаат необичен вкус,специфичен стил на изразување.Необичноста се манифестира со:стил на облекување,изразување,реакции и непредвидливост во однесувањето.Способни се да ја искористат и најмалата шанса за онаа варијанта која ним би им донела успех и задоволство.Вистинско објаснување и тајната на нивниот успех се крие во фактот дека они делуваат хаотично во надворешниот свет,а во својата глава имаат зацртано цел.Водолиите свртуваат внимание на себе,дали е тоа во стил на облекување или однсување,но све во основа е провокација.Свесно го прават тоа,знаат како да привлечат нечие внимание или радозналост.Ги совладале сите лекции на заведување,и употреби на разни стратегии,од чедност до голема страст.Нивното расположение повремено е еуфорично,есцентрично и провокативно,но со нив нема да ви биде досадно.Радознали се и константно сакаат нови искуства.

  РИБИ-Имаат необичен сјај во очите и сонлив поглед.Особи кои делуваат хиперсензитивно,емотивно и пречуствително.Имаат развиено голема фантазија,и светот го доживуваат во склад со своите внатрешни или емотивни душевни потреби.Тешко ги контролираат своите чуства и душевни состојби.Имаат добри особини:племенити,нежност,склони се на пожртвуваност за оние кои им се блиски.По својата природа се заљубливи,,немаат храброст да ги изразат своите мисли,како и да се соочат со вистината и да ја прифатат грдата страна на животот.Рибите чекорат на самата граница на сонот и јавето.Од нив не очекувајте директна иницијатива,туку топли емоции кои се препознаваат во нивниот поглед.
   
  На MarchelineAmaru и Sara123 им се допаѓа ова.
 2. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  РАК-Овие особи треба да се прифатат како романтични души,затоа што поседуваат нежна и сензитивна природа,и изострена интиуција.Нивни особини се:нагласена емотивност,пречуствителност,несигурност,страв,романтичност и сензитивност.Овие особи често го менуваат расположението или поминуваат преку разни психички или емоционални состојби.Они грижливо чуваат се што им е важно.Доколку вам ви е важно да го освоите нивното срце,мора да бидете спремни на различни тестови на издржливост и доверба,како и на емотивна приврзаност.Ракот од партнерот очекува потполна приврзаност,внимание,разбирање и психолошка,емотивна или матерјална сигурност.Во длабочината на својата душа раковите ги препознаваат вистинските емоции и чуствуваат искреност или добри намери.Ракот ужива во тоа да биде пазен и мазен,но има и преголеми очекувања - мора да пружите максимум во било која смисла,а за возврат ќе ви понуди приврзаност и верност.
  само не сум толку романтична :D
   
 3. Skyfall

  Skyfall Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  520
  Допаѓања:
  1.876
  БИК-Особа родена во овој знак ќе препознаете уште на прв,блиц поглед.Се препознаваат по својата заводлива,и помалку чудна природа.Се истакнуваат по своето однесување или темперамент,посебно на основ на физичкиот изглед.Делуваат пријатно,срдечно и симпатично за околината.Имаат смисол за добар вкус и нагласена потреба за уживање и комфор.Категорично држат до свои принципи.Поседуваат сензуалност,а и подложат на потреба за комфористичко уживање.Нивната верност за традицијата и семејниот живот,и прврзаноста на љубовниот партнер,претставува голема доблест,не треба да се заборави дека бикот цврсто,со двете нозе стои на земја.Првиот впечаток за нив може да биде лажен-привидно се чини дека нивната романтичност,сензитивност и изливи на емоции се контролирани или правилно дозирани,но не треба да се заборави дека бикот се држи под контрола додека во еден момент не ја изгуби својата контрола и на површина излегува неговата разорувачка енергија,деструктивна црта или сила на рушење.Среќа што вакви ситуации не се случуваат често,и што брзо поминуваат.Биковите умеат да уживаат во све што е убаво и затоа нивните сетила се многу изразени,а афинитети,интересирања или апетити,понекогаш се неумерени.Важни особини кои го осликуваат нивниот каракте р се:нагласена емотивност,но и љубомора.Кај нив нема толеранција на тема кокетирање или емотивна и сексуална слобода.Затоа не си играјте со оган,и немојте да правите нешто што ќе ви биде забрането,дури ни во мислите.

  Точно, од збор до збор :)
   
 4. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  БЛИЗНАЦИ-Првиот впечаток за нив е дека се необични,интересни,шармантни и духовити.Вешти се при употреба на интелектуални,ментални или говорни стратегии.Исполнети се со желби за промени и истражувања.Љубопитноста кај нив треба да се толкува како желба за откривање нови искуства.Доколку кај близнаците постои заинтересираност за особа од спротивниот пол,таа треба да е атрактивна,или необично да се однесува.Близнаците своите емоции ги држат под совршена контрола,затоа што обично не успеваат правилно да дозираат одредени количини на емоции што треба да ги поклонат да одредена особа.Измеѓу Близнакот и неговиот партнер секогаш стои одредена емотивна дистанца,штит или ограда.Од нив не може да се очекува љубовна драма,срцепарателни сцени,жалење или солзи радосници.Нивни адути се интелегенција,вербални способности или шпекулации.

  па се разбира :D
   
 5. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.331
  ВАГА-Имаат смисол за естетско изразување,посветуваат многу внимание на својот надворешен изглед.Вагите премногу се окупирани со тој надворешен изглед,така да забораваат на остатокот од светот.Инсистираат на високи критериуми и на таков начин прави селекција при избор на друштво кое би им одговарало.Би требало да сте атрактивни,привлечни и шармантни,но треба да исполните и други критериуми кои се на нивната листа.Треба да бидете романтични,да сте со забавен карактер,и неодоливи.Уредно ги проценуваат практичните способности,а посебно материјалните можности.Една типична вага многу брзо го исполнува својот телефонски именик со разни имиња,а повеќето од тие се особи од спротивниот пол,или симпатизери и останати таинствени личности.

  Најнормално :)
   
 6. kikav

  kikav Популарен член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2011
  Пораки:
  2.711
  Допаѓања:
  2.031
  Точно за риби :D :D
   
 7. Angelinkka

  Angelinkka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2012
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Love it! Точно до збор... :lol:
   
 8. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.897
   
 9. girl.heart

  girl.heart Активен член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  4
  ДЕВИЦА-Не е тип на особа која скренува внимание на себе со своето ексентрично однесување.Се однесуваат одмерено,промислено,резервирано и дискретно.Понекогаш делуваат строго и униформирано.Критериумите на девицата се:сигурност,умереност,точност,доверба,разумност и аналитичност.Своите емоции ги држи под контрола.Не може да им се случи да изгубат глава од заљубеност,ниту својата памет.Од нив не може да се очекуваат изливи на емоции,затоа што добро владеат со своите чуства,поставува високи зидови позади кои го чува љубовниот живот.Нивниот партнер мора претходно да заслужи све што ќе добива во мали и строго контролирани дози.Девицата е секогаш спремна на разни ментални тестови,проверки и анализи.
   
 10. Bescheiden

  Bescheiden Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2012
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  193
  Точно е за девица. Ладнокрвни сме, да, ама не значи дека целосно ги имаме изгубено чувствата :!: Бараме многу, тоа е факт. Веројатно затоа поголем дел девици остануваат стари моми/ергени :D
   
  На Monika.J му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.509
  Допаѓања:
  4.153
  Пол:
  Женски
 12. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Точно. 8)
  Премногу сум емоционална и ПОНЕКОГАШ романтична....