1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психолошки тест, односно тест батерија

Дискусија во 'Барање работа' започната од PeachGirl, 18 јули 2013.

 1. PeachGirl

  PeachGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  820
  Допаѓања:
  2.072
  Пол:
  Женски
  Не најдов ваква тема, а и досега не се отворила можеби заради тоа што овие тестови се воведени чинам пред не цела година или година. Дали некој од вас има полагано вакви тестови, како изгледаат, дали воопшто може претходно да се подготвиш за нив и сл. Ако некој има искуство нека пише. Благодарам.
  Поздрав
   
 2. Goddest

  Goddest Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  42
  Јас лично не сум полагала, но мајка ми да бидејќи таа е професор. Како што ми објасни, рече дека биле доста лесни, немало никаква потреба од подготовка, важно е твое размислување за поставената ситуација. Искрено глупости :lol:
   
 3. Bosonoga

  Bosonoga Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Ќе ве молам доколку некој го полагал новововедениот психолошки тест односно тест батерија кој го полагаат тројцата најуспешни кандидати за државен/јавен службеник да сподели искуства, на кој принцип се прашањата и сл. Благодарам
   
  На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.751
  за што точно се работи
   
 5. Bosonoga

  Bosonoga Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Единствениот психолошки тест односно тест батерија го полагаат тројцата најуспешни кандидати за државен/јавен службеник. Времетраењето на психолошкиот тест односно тест батерија е два часа, се состои од 240 прашања и е поделен во два подтеста: психолошки тест и тест за интегритет. Целта на овој тест е утврдување на социјалните особини на личноста, интегритетот, способноста и одговорноста на личноста кон работното место, односно стручни лица врз основа на добиениот резултат одлучуваат дали кандидатот е соодветен, односно несоодветен за даденото работно место. Доколку некој го полагал нека сподели искуство. Поздрав и убав ден :)
   
 6. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.511
  Пол:
  Женски
  И ја би сакала да ги ѕирнам прашањата... :)
   
 7. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  3.873
  Допаѓања:
  7.382
  Пол:
  Женски
  Искрено како ни функционира во државата џабе и тест и се :envy: , се мислам дали да одам да испитот за јавен службеник, мои колеги фаќаат врски да бидат со максимум поени, затоа што и на тоа крателе, мизерна работа :@
   
 8. lola-dopola

  lola-dopola Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Јас денес го полагав кажи што те интересира, инаку
  времетраењето на тестот е 90мин. :hai:
   
  На ariadnemk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ariadnemk

  ariadnemk Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  lola-dopola те молам кажи ми за психолошкиот тест каков е. Фала
   
 10. Klimentina123

  Klimentina123 Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ќе може некој пример од прашањата што ги даваат?? дали треба некое претходно спремање или? Фала многу :)
   
 11. JasMarija1

  JasMarija1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  Ајде да ја активираме темава:)
  Дали може некој да сподели искуство, дали е тежок тестов?
   
 12. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.711
  Пол:
  Женски
  ^
  Тестот не е воопшто тежок, ниту комплициран. Јас полагав пред две недели. Има 240 прашања, точно сега не знам да ти кажам некое прашања, но ќе се потрудам да се сетам сега на некое прашање па вака имаше прашање во стилот дали си лукав, дали често се инатиш, дали поважно ти е да бидеш прв а другите да ги газиш, дали често се прејадуваш (е за ова прашање си се смеев) :lol: Имаше знам тоа ЧЕСТО, ЧЕСТО.... скоро на секое второ прашање. А одговорите беа се согласувам сосема, се согласувам, неутрално, не се согласувам и не се согласувам сосема. Значи овие пет одговори ги имаш само и на нив ќе си кликнуваш т.е тоа што сметаш дека треба да го кликнеш.
   
 13. JasMarija1

  JasMarija1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  Благодарам Agrona, баш се потруди :) Значи не треба некое посебно спремање, учење и сл.
  Апропо темава, можеш да споделиш некое искуство околу интервјуто кое било претходно.
  Имам слушнато неколку искуства - од тоа дека трајат по 5 мин па дека ко во една институција ги отепале од прашување стручни работи.
  :)
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.711
  Пол:
  Женски
  ^
  Мене на интервју ме прашуваа па 10 минути и баш беше опуштено онака. Зависи значи различно е сегде. Не се секирај супер ќе поминеш на психолошкиот тест. Баш мене вчера ми стаса писмото со резултати од психолошкиот и интересно е тоа што пишува НЕ ОТВОРАЈ ! ДЕМЕК ! :lol: И јас ни едно ни две си го отворив многу јасно сум платила 2.000 денари како да не отворам. :lol: :rofl:
   
 15. iiipiiiigiii

  iiipiiiigiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Jas go polagav psiholoskiot test minatata nedela.
  Testot e ispituvanje na karakterot na licnosta, psiholoski profil na covekot.
  Prasanjata se mnogu lesni, od tipot dali brzo se lutis, impulsivna si itn itn.
  Nema potreba od nikakvi prethodni podgotovki, se e individualno :)

  Dali znaete za kolku vreme od polaganjeto se dobivaat rezultatite, t.e odlukata?
   
 16. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.711
  Пол:
  Женски
  ^
  Па мислам дека за 5-6 дена, а може и побрзо да ти стасаат. Мене така нешто дали за 5 дена дали за 6 дена да не те излажам, но брзо стасуваат. И кога ќе ти стаса пишува на пликото НЕ ОТВОРАЈ :lol: Јас кога видов прашалници цела и се смеев и си го отворив. Интересна работа. :lol:
   
 17. iiipiiiigiii

  iiipiiiigiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Zdravo Agrona,
  Ok, rezultatite od psiholoskiot test stignuvaat za okolu 5 dena, a dali znaes odlukata za vrabotuvanje za kolku dena od prilika ja objavuvaat, ili istiot den so rezultatite?
  Fala i pozdravce
   
 18. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.711
  Пол:
  Женски
  ^
  Па одлуката стасува мислам дека за 3-4 дена мислам дека (пак ќе речам да не те излажам), но мислам дека така нешто беше. Ти посакувам се најубаво. Поздрав ! :hai:
   
 19. iiipiiiigiii

  iiipiiiigiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Благодарам Агрона,
  Поминаа веќе 5 дена, сеуште нема ништо...
  Крајно несериозни се
   
 20. sheri

  sheri Нов член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ve molam ako e mozhno da me izvestite kade se odrzuva ovaj test bateriata. Vo Skopje ili vo Bitola?