1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Психолошки тест, односно тест батерија

Дискусија во 'Барање работа' започната од PeachGirl, 18 јули 2013.

  1. PeachGirl

    PeachGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    820
    Допаѓања:
    2.073
    Пол:
    Женски
    Не најдов ваква тема, а и досега не се отворила можеби заради тоа што овие тестови се воведени чинам пред не цела година или година. Дали некој од вас има полагано вакви тестови, како изгледаат, дали воопшто може претходно да се подготвиш за нив и сл. Ако некој има искуство нека пише. Благодарам.
    Поздрав
     
  2. Goddest

    Goddest Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    42
    Јас лично не сум полагала, но мајка ми да бидејќи таа е професор. Како што ми објасни, рече дека биле доста лесни, немало никаква потреба од подготовка, важно е твое размислување за поставената ситуација. Искрено глупости :lol:
     
  3. Bosonoga

    Bosonoga Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Ќе ве молам доколку некој го полагал новововедениот психолошки тест односно тест батерија кој го полагаат тројцата најуспешни кандидати за државен/јавен службеник да сподели искуства, на кој принцип се прашањата и сл. Благодарам
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    за што точно се работи
     
  5. Bosonoga

    Bosonoga Активен член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    2
    Единствениот психолошки тест односно тест батерија го полагаат тројцата најуспешни кандидати за државен/јавен службеник. Времетраењето на психолошкиот тест односно тест батерија е два часа, се состои од 240 прашања и е поделен во два подтеста: психолошки тест и тест за интегритет. Целта на овој тест е утврдување на социјалните особини на личноста, интегритетот, способноста и одговорноста на личноста кон работното место, односно стручни лица врз основа на добиениот резултат одлучуваат дали кандидатот е соодветен, односно несоодветен за даденото работно место. Доколку некој го полагал нека сподели искуство. Поздрав и убав ден :)
     
  6. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    И ја би сакала да ги ѕирнам прашањата... :)
     
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Искрено како ни функционира во државата џабе и тест и се :envy: , се мислам дали да одам да испитот за јавен службеник, мои колеги фаќаат врски да бидат со максимум поени, затоа што и на тоа крателе, мизерна работа :@
     
  8. lola-dopola

    lola-dopola Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Јас денес го полагав кажи што те интересира, инаку
    времетраењето на тестот е 90мин. :hai:
     
    На ariadnemk му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ariadnemk

    ariadnemk Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    lola-dopola те молам кажи ми за психолошкиот тест каков е. Фала
     
  10. Klimentina123

    Klimentina123 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ќе може некој пример од прашањата што ги даваат?? дали треба некое претходно спремање или? Фала многу :)
     
  11. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Ајде да ја активираме темава:)
    Дали може некој да сподели искуство, дали е тежок тестов?
     
  12. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    ^
    Тестот не е воопшто тежок, ниту комплициран. Јас полагав пред две недели. Има 240 прашања, точно сега не знам да ти кажам некое прашања, но ќе се потрудам да се сетам сега на некое прашање па вака имаше прашање во стилот дали си лукав, дали често се инатиш, дали поважно ти е да бидеш прв а другите да ги газиш, дали често се прејадуваш (е за ова прашање си се смеев) :lol: Имаше знам тоа ЧЕСТО, ЧЕСТО.... скоро на секое второ прашање. А одговорите беа се согласувам сосема, се согласувам, неутрално, не се согласувам и не се согласувам сосема. Значи овие пет одговори ги имаш само и на нив ќе си кликнуваш т.е тоа што сметаш дека треба да го кликнеш.
     
  13. JasMarija1

    JasMarija1 Активен член

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Благодарам Agrona, баш се потруди :) Значи не треба некое посебно спремање, учење и сл.
    Апропо темава, можеш да споделиш некое искуство околу интервјуто кое било претходно.
    Имам слушнато неколку искуства - од тоа дека трајат по 5 мин па дека ко во една институција ги отепале од прашување стручни работи.
    :)
     
    На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    ^
    Мене на интервју ме прашуваа па 10 минути и баш беше опуштено онака. Зависи значи различно е сегде. Не се секирај супер ќе поминеш на психолошкиот тест. Баш мене вчера ми стаса писмото со резултати од психолошкиот и интересно е тоа што пишува НЕ ОТВОРАЈ ! ДЕМЕК ! :lol: И јас ни едно ни две си го отворив многу јасно сум платила 2.000 денари како да не отворам. :lol: :rofl:
     
  15. iiipiiiigiii

    iiipiiiigiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Jas go polagav psiholoskiot test minatata nedela.
    Testot e ispituvanje na karakterot na licnosta, psiholoski profil na covekot.
    Prasanjata se mnogu lesni, od tipot dali brzo se lutis, impulsivna si itn itn.
    Nema potreba od nikakvi prethodni podgotovki, se e individualno :)

    Dali znaete za kolku vreme od polaganjeto se dobivaat rezultatite, t.e odlukata?
     
  16. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    ^
    Па мислам дека за 5-6 дена, а може и побрзо да ти стасаат. Мене така нешто дали за 5 дена дали за 6 дена да не те излажам, но брзо стасуваат. И кога ќе ти стаса пишува на пликото НЕ ОТВОРАЈ :lol: Јас кога видов прашалници цела и се смеев и си го отворив. Интересна работа. :lol:
     
  17. iiipiiiigiii

    iiipiiiigiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Zdravo Agrona,
    Ok, rezultatite od psiholoskiot test stignuvaat za okolu 5 dena, a dali znaes odlukata za vrabotuvanje za kolku dena od prilika ja objavuvaat, ili istiot den so rezultatite?
    Fala i pozdravce
     
  18. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    ^
    Па одлуката стасува мислам дека за 3-4 дена мислам дека (пак ќе речам да не те излажам), но мислам дека така нешто беше. Ти посакувам се најубаво. Поздрав ! :hai:
     
  19. iiipiiiigiii

    iiipiiiigiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2013
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    Благодарам Агрона,
    Поминаа веќе 5 дена, сеуште нема ништо...
    Крајно несериозни се
     
  20. sheri

    sheri Нов член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Ve molam ako e mozhno da me izvestite kade se odrzuva ovaj test bateriata. Vo Skopje ili vo Bitola?