Психолошки тест, односно тест батерија

Дискусија во 'Барање работа' започната од Bosonoga, 5 септември 2013.

 1. Bosonoga

  Bosonoga Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Ќе ве молам доколку некој го полагал новововедениот психолошки тест односно тест батерија кој го полагаат тројцата најуспешни кандидати за државен/јавен службеник да сподели искуства, на кој принцип се прашањата и сл. Благодарам
   
  На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.142
  Допаѓања:
  2.743
  за што точно се работи
   
 3. Bosonoga

  Bosonoga Активен член

  Се зачлени на:
  15 април 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  2
  Единствениот психолошки тест односно тест батерија го полагаат тројцата најуспешни кандидати за државен/јавен службеник. Времетраењето на психолошкиот тест односно тест батерија е два часа, се состои од 240 прашања и е поделен во два подтеста: психолошки тест и тест за интегритет. Целта на овој тест е утврдување на социјалните особини на личноста, интегритетот, способноста и одговорноста на личноста кон работното место, односно стручни лица врз основа на добиениот резултат одлучуваат дали кандидатот е соодветен, односно несоодветен за даденото работно место. Доколку некој го полагал нека сподели искуство. Поздрав и убав ден :)
   
 4. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  И ја би сакала да ги ѕирнам прашањата... :)
   
 5. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.204
  Допаѓања:
  1.704
  Пол:
  Женски
  Искрено како ни функционира во државата џабе и тест и се :envy: , се мислам дали да одам да испитот за јавен службеник, мои колеги фаќаат врски да бидат со максимум поени, затоа што и на тоа крателе, мизерна работа :@
   
 6. lola-dopola

  lola-dopola Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Јас денес го полагав кажи што те интересира, инаку
  времетраењето на тестот е 90мин. :hai:
   
  На ariadnemk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ariadnemk

  ariadnemk Активен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  lola-dopola те молам кажи ми за психолошкиот тест каков е. Фала
   
 8. Klimentina123

  Klimentina123 Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2013
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Ќе може некој пример од прашањата што ги даваат?? дали треба некое претходно спремање или? Фала многу :)
   
 9. JasMarija1

  JasMarija1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  Ајде да ја активираме темава:)
  Дали може некој да сподели искуство, дали е тежок тестов?
   
 10. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  ^
  Тестот не е воопшто тежок, ниту комплициран. Јас полагав пред две недели. Има 240 прашања, точно сега не знам да ти кажам некое прашања, но ќе се потрудам да се сетам сега на некое прашање па вака имаше прашање во стилот дали си лукав, дали често се инатиш, дали поважно ти е да бидеш прв а другите да ги газиш, дали често се прејадуваш (е за ова прашање си се смеев) :lol: Имаше знам тоа ЧЕСТО, ЧЕСТО.... скоро на секое второ прашање. А одговорите беа се согласувам сосема, се согласувам, неутрално, не се согласувам и не се согласувам сосема. Значи овие пет одговори ги имаш само и на нив ќе си кликнуваш т.е тоа што сметаш дека треба да го кликнеш.
   
 11. JasMarija1

  JasMarija1 Активен член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  1
  Благодарам Agrona, баш се потруди :) Значи не треба некое посебно спремање, учење и сл.
  Апропо темава, можеш да споделиш некое искуство околу интервјуто кое било претходно.
  Имам слушнато неколку искуства - од тоа дека трајат по 5 мин па дека ко во една институција ги отепале од прашување стручни работи.
  :)
   
  На Agrona му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  ^
  Мене на интервју ме прашуваа па 10 минути и баш беше опуштено онака. Зависи значи различно е сегде. Не се секирај супер ќе поминеш на психолошкиот тест. Баш мене вчера ми стаса писмото со резултати од психолошкиот и интересно е тоа што пишува НЕ ОТВОРАЈ ! ДЕМЕК ! :lol: И јас ни едно ни две си го отворив многу јасно сум платила 2.000 денари како да не отворам. :lol: :rofl:
   
 13. iiipiiiigiii

  iiipiiiigiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Jas go polagav psiholoskiot test minatata nedela.
  Testot e ispituvanje na karakterot na licnosta, psiholoski profil na covekot.
  Prasanjata se mnogu lesni, od tipot dali brzo se lutis, impulsivna si itn itn.
  Nema potreba od nikakvi prethodni podgotovki, se e individualno :)

  Dali znaete za kolku vreme od polaganjeto se dobivaat rezultatite, t.e odlukata?
   
 14. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  ^
  Па мислам дека за 5-6 дена, а може и побрзо да ти стасаат. Мене така нешто дали за 5 дена дали за 6 дена да не те излажам, но брзо стасуваат. И кога ќе ти стаса пишува на пликото НЕ ОТВОРАЈ :lol: Јас кога видов прашалници цела и се смеев и си го отворив. Интересна работа. :lol:
   
 15. iiipiiiigiii

  iiipiiiigiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Zdravo Agrona,
  Ok, rezultatite od psiholoskiot test stignuvaat za okolu 5 dena, a dali znaes odlukata za vrabotuvanje za kolku dena od prilika ja objavuvaat, ili istiot den so rezultatite?
  Fala i pozdravce
   
 16. Agrona

  Agrona Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.240
  Допаѓања:
  1.705
  Пол:
  Женски
  ^
  Па одлуката стасува мислам дека за 3-4 дена мислам дека (пак ќе речам да не те излажам), но мислам дека така нешто беше. Ти посакувам се најубаво. Поздрав ! :hai:
   
 17. iiipiiiigiii

  iiipiiiigiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2013
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Благодарам Агрона,
  Поминаа веќе 5 дена, сеуште нема ништо...
  Крајно несериозни се
   
 18. sheri

  sheri Нов член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ve molam ako e mozhno da me izvestite kade se odrzuva ovaj test bateriata. Vo Skopje ili vo Bitola?
   
 19. EMA2

  EMA2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2013
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  33
  Јас се имам пријавено за 3 работни места т.е за 3 позиции од генерален секретаријат и сега ме имасе на 3 списока. Треба ли да полгам 3 теста :^)
   
 20. sheri

  sheri Нов член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2013
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Ne treba samo eden test da polagas. kazete mi kade ke se odrzi test baterijata. vo skopje ili bitola?