1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пудинг

Дискусија во 'Рецепти' започната од IviA, 20 мај 2012.

  1. IviA

    IviA Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    24
    Дали сакате пудинг ?? Си купувате или дома си правите ??Ако си правите дома во каков сад го ставате да се олади и го декорирате ли потоа ? Кој вкус ви се допаѓа ?? Јас си правам дома , го ставам во не многу високи чаши и го носам во ладна просторија потоа ако не ме мрзе си насечувам овошје врз него ако не си го јадам обичен , инаку сакам најмногу од чоколада :D
     
  2. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

    t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    335
    Ммммм пудинггг.............. најбрзото слатко нешто, што секогаш ми се наоѓа дома, па кога ме фаќа криза за благо си го спремам, кога со млеко, кога само со вода...
    Сакам од чоколадо, ванила, па потоа следат овошните вкусови.
    Сервирање..кога како, ако ме фатило криза за благо, едвај чекам да се олади малку и така си го јадам дирекно од тенџере. А ако сум малку повеќе расположена знам да го ставам во садови со разни форми... додавам овошје, шарени трошки, кокос.... :) :)
     
  3. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    Секој 2/3 ден си правам.
    Ама за чоколадниот сум експерт, другарките и дечко ми прво не ми веруваа, ама дека ставам одредени финеси во него излага како double/truble chocolate.

    Инаку да обавезно го мокрам садот во кој го ставам пудингот.
    И најважно од се, го матам и со маталка за нес, а не само рачно.
    А и откако ќе го ставам делот за згуснување, обавезно шпоретот на 1 го ставам, на тивок огин.
     
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    сакам пудинг,најцесто си правам дома онака обичен оти незнам поинаку :D сакам од ванила ,цоколадо и како и јагода...
     
  5. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    сакам и јас,кога ќе му текне на некој да направи :D
     
  6. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Ај ако некој успее да најде нутритивни вредности на пудинг варен со млеко нека закачи ве молам :*
     
  7. MandyLane

    MandyLane Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2011
    Пораки:
    3.588
    Допаѓања:
    23.028
    Пол:
    Женски
    Jадам направен исклучиво од мене,инаку не,дека само јас сама знам да си го направам и погодам по вкус, бидејќи го сакам поблаг и потечен и го правам со повеќе млеко.
    А со потврда конзистенција-како желе и ладен ич не можам да јадам, грдо ми е.
    Од чоколадо - бр. 1.
    [​IMG]
     
  8. ilipili

    ilipili Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    4.991
    Ммммммммм обожавам пудинг,обично домашен си правам од чоколадо најчесто,а исто сакам и од ванила, јагода мх мх ми се пријаде сега,а да се напраев јас сега м? :?:
     
  9. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Мојот најчест десерт, секогаш имам дома на залиха а пошто и маж ми пие секое утро млеко, не треба да трчам во продавница имам за 5 мин десерт. Секогаш го ставам во чашки за сладолед (влажни).
    Пудингот го декорирам секогаш, во зависност од сезоната на овошјето, или доколку немам овошје рендам чоколадо.
    Сега омилено ми е пудингот од јагоди, и го декорирам со јагоди.
     
  10. OneDirection

    OneDirection Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2012
    Пораки:
    468
    Допаѓања:
    238
    Многу сакам пудинг.Си правам најчесто од чоколадо го ставам во влажно длабоки чинивчиња и го декорирам со рендано чоколадо најчесто.
     
  11. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.091
    Дом је тамо где је пудинг,си гласи рекламата на доктор Еткер и скроз се согласувам!
    Ин ми е особено во зимските денови! Му додавам и цимет,го сакам само класично чоколаден или ванилин,не сакам овошни. Цимет,некогаш и топено чоколадо,посластица за душа и ладни дланки и нос!
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  12. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    обожавам пудинг особено од чоколада и ванила си го правам со млеко
    не го декорирам секогаш, го ставам во чаши за сладолед или нешто што ке ми се најде при рака и само да се излади веднаш го снемува, по дома сите го јадат
     
  13. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.473
    Ванила сакам само во ванилици :D Значи поштуем мирис на ванила ама вкус некако не. Пудингот го сакам највеќе чоколаден. Посебно кога сум на диета го правам со нискомаслено млеко и натрен. Зимно време правам торта од варен ориз со пудинг, ама оној класичниот чоколаден пудинг со мрвици ми е најзакон нешто. :D
     
  14. Muffin.Love

    Muffin.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    15
    Ванила најомилен...иначе дома на доктор еткер си равам и не го чекам да се олади така одма жежок највише го сакам :)
     
  15. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.637
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Пудинг јадам само кога е од чоколадо.
     
  16. Tenkai

    Tenkai Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јули 2010
    Пораки:
    2.316
    Допаѓања:
    1.904
    Многу сакам пудинг, ама па мразам кога треба да го чекам да се олади малку. Инаку јадам исклучиво од чоколадо, другите не ми се допаѓаат.
     
    На My.Cloud му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LittleFairy

    LittleFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2012
    Пораки:
    1.427
    Допаѓања:
    1.935
    Јас највеќе сакам од чоколадо. Пред некое време друштво, луди , земавме , ај ке правиме пудинг, земавме , ванила, чоколадо, јагода и сите во едно :tmi: . Абе погрд пудинг не сум јадела едно лажиче каснав и го оставив :lol:
     
  18. My.Cloud

    My.Cloud Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    59
    Омилен ми беше чоколадо се до тој ден кога не пробав од ванила :smirk: Мајка ми тогаш купи од јагода и ја сум цела ваква:ЈАГОДА?ШТООО? :puke: Ама кога пробав...скоро цел го изедов :rofl:
     
  19. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Пудинк...преубав ми е
    ДОма ги го правам али од пакетките од маркет ке си купам и дома ке си го напрравам
    Во чииите за семки и слично што се...
    Само чоколаден друг никаков... :D :D :D
     
  20. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Мммммм,обожавам пудинг,ги читам вашиве предходни мислења и ми течат лиги.. :drunk: :drunk:
     
    На Hkikica му/ѝ се допаѓа ова.