Пудинг

Дискусија во 'Рецепти' започната од IviA, 20 мај 2012.

 1. fallenangel

  fallenangel Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  2.092
  Допаѓања:
  16.129
  Ммм обожавам пудинг и најчесто си го приготвувам комбиниран половина чоколаден половина ванила со шлаг врз него, едно парче плазма стапче и од оние чоколадни цигарчиња или ресани или крем бананчиња понекогаш, на моите им го спремам со сладко од кајсии врз него затоа што така го сакаат.Дефинитивно наједноставен и брз десерт за подготвување.
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.434
  Допаѓања:
  3.072
  Што прават две будали во пудинг?
  - Го бараат Доктор Еткер.


  [​IMG]
  [​IMG]

  Инаку ако оладениот пудинг (на пр. чоколаден или ванила) го изматите со путер омекнат на собна температура, тој ќе стане покремаст и повкусен, но и покалоричен
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Twinkles

  Twinkles Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2014
  Пораки:
  647
  Допаѓања:
  973
  Јадам пудинг , ама не којзнае колку..
  Најубав ми е од чоколада и ванила :)
   
 4. SuperGirl8

  SuperGirl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  204
  Пол:
  Женски
  Премногу сакам :inlove:
  Најчесто си приготвувам дома, или земам од оние од кам, чоколаден пудинг одозгора шлаг..
  Омилени вкусови ми се Карамела и Ванила
   
 5. MayDiamonds

  MayDiamonds Популарен член

  Се зачлени на:
  23 август 2013
  Пораки:
  1.442
  Допаѓања:
  1.686
  Јас и мојот уште ден неуспешен обид да станам мајстор во кујната, добро ми вика мајка ми ти кога ќе се мажиш свекрвата уште првиот ден ќе те врати назад.. не знаеш ништо да зготвиш. :tmi:
  Еве денес се обидов да ги импресионирам домашните со вкусен домашен пудинг, купив од тој Долчела, ставив млеко, шеќер се како што е редот во сад на оган измешав и на крајот испадна некоја смеса полна со грутки која ниту се гледаше ниту пак се јадеше. и толку од мојот десерт ;( Затоа сега замолувам некоја феминка нека ме просветли како е правилниот начин да се направи пудинг зошто вака ништо не правам. :tmi:
   
 6. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.632
  Допаѓања:
  5.348
  Мaлку млекo и прaшoкoт ќе ги рaзвркaш,дa стaне густa ,,течнa,, смесa.
  Oстaнaтoтo млекo и шеќерoг ги стaвaш нa oгaн дa зoвријaт,се дoдекa не се стoпи шеќерoт ..нo ќе бркaш . Пoтoa гo дoдaвaш рaствoрениoт пудинг вo млекo и вaриш сo пoстoјaнo бркaње.
  ;)
  Jac тaкa гo прaвaм...
   
  На Feminka22, theowndemon, Sweet777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Sweet777

  Sweet777 Активен член

  Се зачлени на:
  7 април 2015
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  najomileniot desert... <3 go obozavam i + mnogu brzo i lesno se podgotvuva :)
   
 8. Tatjana95

  Tatjana95 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2014
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  1.089
  Пол:
  Женски
  Брзо, лесно, едноставно а толку вкусно :mm: Почнав да си чувам по 1-2 пудинзи дома и во слободно време ги правам, готов е за 10тина минути, ништо повеќе..
  Затоа што стално му носам и на либето, почнав неговиот пудинг да го украсувам, многу едноставно... Какао, шеќер во прав, цимет.... се што може да помине низ цедалка.. исекувам форма од хартија каква што сакам, ја ставам врз здрвениот пудинг и посејувам од какаото (или што и да е). Хартијата се трга, и оп! Ете ти декорација ;)
  И друга работа, мноооогу убаво можат да изгледаат два пудинзи комбинирани, пр. чоколадо-ванила, класика, или банана и чоколадо - како крем банана добива вкус, или чоколадо и јагода...
  [​IMG]
  Во секој случај, што и да ви падне на памет нема да згрешите, така да... и да не ве бива за готвење, од пудингот можете да направите мајсторство ;)
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Dark Lord

  Dark Lord Нов член

  Се зачлени на:
  5 март 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Обожавам пудинг. Омилен ми е со вкус на чоколадо. Денес мајка ми ќе ми направи.! :inlove: :)
   
 10. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  5.848
  Јас најмногу го сакам од ванила. Ама зимно време повеќе го јадам :)
   
  На Antebellum му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.492
  Допаѓања:
  18.799
  Пол:
  Женски
  Женски како се правеше пудинг.Во прашакот да ставам топло или ладно млеко пред да го ставам во тенџерето?и после во тенџере колку?Од кога ќе почне да вари уште 2-3 мин?
   
 12. Skyfall

  Skyfall Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2012
  Пораки:
  364
  Допаѓања:
  1.403

  Млекото го делиш, 3/4 го ставаш да врие со 3 лажици шеќер, а во ладното млеко што останува го ставаш пудингот. Откако ке зоврие млекото го додаваш пуднигот и мешаш додека не се згусне и не почнат да излегуваат меурчиња. Наздравје :)
   
  На Feminka22 и Ketchup им се допаѓа ова.
 13. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  1.136
  Допаѓања:
  923
  Кој ви е најубав пудинг?
   
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  На Витаминка и на Подравка. Од чоколадо ми е најубав. Од јагода не го сакам. Пред некој ден земав на Подравка, од кокос. Не го бива.
  293x400-8a4ede2568a516a3ce8c06a8a985e6b118e3eb0a.jpeg
   
 15. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.628
  Допаѓања:
  100.150
  Пол:
  Женски
  Мене па,која сум страстен овожавател на кокос, супер ми е. Му додавам плус кокос на крајот
   
  На Elence93 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Јас очекував да биде нешто екстра, ама не. Вкусот на кокос ич не се осеќа. Ни децава не сакаа да го изедат, па ни мојов. Па морав јас.

  Само чоколадо признавам. Имам купено и од карамел и шумско овошје. Не се нешто нај нај.
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.628
  Допаѓања:
  100.150
  Пол:
  Женски
  За чоколадо, се сложувам, без конкуренција нај нај
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.222
  Пол:
  Женски
  Не знам што е разликата. На Подравка има два пудинзи од чоколадо. Оној стандардниот и еден премиум.
  585x800-9e9a8fbf28268f1c65c64ebe0250d0a9108fd783.jpeg
   
 19. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.628
  Допаѓања:
  100.150
  Пол:
  Женски
  Обичниот е 45 грама, премиумот 53, разликата е во поголемиот процент какао во вториот, за поинтензивен чоколаден вкус.
  Лично мене, од ова што на наш пазар се нуди, најубав чоколаден пудинг ми е на Др.Еткер, жолтиот со декорација од портокал на сликата
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. (un)Perfect.Wife

  (un)Perfect.Wife Нов член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2020
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Генерално било кој пудинг ми е добар, но секогаш на крај додавам половина или цела табла чоколадо за готвење. Го дополнува вкусот, така ми е најубав пудингот.