1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пудра во прав/камена пудра

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 7 февруари 2018.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.688
  Допаѓања:
  80.835
  Пол:
  Женски
  Пудри во прав, камени пудри, минерални пудри во прав - најчеста примена наоѓаат како матирачка завршница на целокупната шминка на лицето, затоа што лесно овозможуваат постигнување на матирана кожа без сјај и несомнено имаат заслуга во продолжувањето на трајноста на шминката нанесена на целото лице.


  Со оглед на тоа што веќе имаме цела тема наменета за течни пудри за лице во која често се протнуваат дискусии и за камени пудри, ја отварам темава за во неа да дискутираме околу сите видови на пудри во прав кои ги нудат сите козметички линии како кај нас, така и насекаде низ светот. :)

  Тука можете да ги споделите вашите лични искуства со пудрите во прав; дали употребувате ваков тип на пудри и на кој начин?
  Предложете по нешто интересно за одбирање, известувајте за актуелни попусти на пудри во прав низ нашиве дрогерии и давајте искуства и совети, па дури и некои трикови околу употребата на овој тип на пудра за лице.
   
  На Salome, kikkki, maggy95 и 11 други им се допаѓа ова.
 2. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.531
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Мишела (y) за темава :)
  Јас имам доста мрсна кожа и ја користам Rimmel stay matte долго време, ја матира кожата и колку толку не ми се мрси бргу издржува 3-4 часа. Од до сега што сум ги користела оваа како најдобра ми се покажа и ја купувам веќе по 5ти пат.:)
   
  На CameliaMiller, Petra777, koritsaki и 3 други им се допаѓа ова.
 3. Artemida81

  Artemida81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2012
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  354
  Пол:
  Женски
  s-l1000.jpg Ја купувам години наназад, на ниедна пудра толку се немам задржано.
   
  На 1209, CameliaMiller и ivancekitty им се допаѓа ова.
 4. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.048
  Пол:
  Женски
  Браво за темава! :clap:
  [​IMG]
  Јас ја употребувам оваа, но многу ретко, за некои посебни прилики бидејќи секоја камена (барем на мене) ми ги затвара порите.
  Ја нанесувам само на Т зона.
  Ако постои некоја камена која им дава на порите да "дишат" слободно и не доведува до појава на митесери, нека сподели. :)
   
  На Flower27 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  alverde-make-up-loose-powder-foundation-20-sunny-beige.jpg

  Мојата омилена.

  Пудра во прав на Алверде со прекрасен ванилест мирис. Цената и е нешто околу 250 денари и супер одговара за изедначување на тенот. Имам комбинирана кожа па ја користам секојдевно
   
  На anggell, papillonP, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  18.073
  Допаѓања:
  104.027
  Пол:
  Женски
  Од пудри во прав имам пробано неколку. Ја користев лани на MAC prep+prime traslucent powder , но кога ја прочитав состојката 1,2 hexanediol ја фрлив во канта. Убава беше за масна кожа, со блиц не бев како дух :D
  [​IMG]

  Ја имам користено и оваа на Алверде и ми беше супер
  [​IMG]
  Сега ја купив оваа на Др.Хаушка и вчера ја носев пудрата е прекрасна , мириса како течната пудра , на некои масла ваљда :) не светнав до саати и Биодевојка ми ја препорача - дека е одлична за масна кожа :inlove:
  [​IMG]
   
  На sorbet и P.S.love им се допаѓа ова.
 7. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.125
  Многу сум задоволна од таа на Аура од Geisha колекцијата во камена форма е и транспарентна. Кожта ми ја прави преубава и ме држи цел ден мат. :)
   
  На crazylady, CameliaMiller, marta993 и 2 други им се допаѓа ова.
 8. anieko

  anieko Активен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2018
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  37
  Пол:
  Женски
  Каде ја има оваа пудра?
   
 9. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  4.320
  Допаѓања:
  55.364
  Пол:
  Женски
  Во ДМ, на штандот на Алверде
   
  На anieko му/ѝ се допаѓа ова.
 10. sofija014

  sofija014 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 октомври 2013
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  3.810
  Преубаво ми ја матира т-зоната. Одлична е. Ја користам 01 translucent.
  Rimmel-Stay-Matte-Pressed-Powder-Transparent-1-592471.jpg
   
  На Rebecca_R и sorbet им се допаѓа ова.
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Јас ретко користам пудри во прав. Поточно за специјални прилики јас користам банана пудра.
  Не е бренд ама ми се допаѓа што за смешни пари е ептен трајна, се прилагодува на лицето лесно и се бленда.
  [​IMG]

  Од пудра во прав која многу ретко ја користам ја издвојувам и оваа на Nyx најчесто ставам како имам бб крем и ако сакам матирачки ефект да добијам. Легнува на лицето така што ми трае скоро цел ден.
  [​IMG]
   
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.688
  Допаѓања:
  80.835
  Пол:
  Женски
  Колку грама е банана-пудрата од Мејкап Револушн?
  Мислам дека @wannaBeMomma ја имаше, па ако е во можност нека сподели.
  Големко изгледа пакувањето, а цената сосем пристојна.

  Јас долги години сум верна на Stay Matte камената пудра од Римел, повремено ја купувам и Healthy Balance од Боржуа. Првата овозможува подобар мат ефект, а и двете не изгледаат лошо на фотографии.

  Исто многу ме изненади и Silky Touch (мислам дека така беше) компактната пудра од Голден Роуз. Најевтина е од сите кои ги спомнав, ама многу фина пудра и убаво испаѓа на фотографии.

  Од минералната пудра во прав на Алверде сум тотално незадоволна. Убав мирис, фина текстура, нијансата беше во ред, но ми ги истакнуваше сите проширени пори и лицето воопшто не ми го држеше мат.
   
  На kikkki, sofija014 и sorbet им се допаѓа ова.
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.030
  Допаѓања:
  40.200
  42 гр е, а паковањето е малечко, утре ќе сликнам споредба со дланката.
  Јас имам светол тен и коректорот под очи ми го затемнува и остава доста жолта боја. Е сега тоа жолто после се претопува ама го нема тоа што ми треба под очи, да мине светло и да деливам свежа и наспана.
  Е сега па дава седефаст ефект, меко е, и убаво го сетира коректорот.
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.688
  Допаѓања:
  80.835
  Пол:
  Женски
  Значи сепак има и поголема грамажа од стандардните камени пудри.
  Минералната на Алверде има 10гр. Оваа 4 пати повеќе. Би ја трошела три години. :rofl:

  Одамна ја меркам, само многу се двоумам да не ме прави жолта и да не треба да блендам предолго за да се претопи со природниот тен.
  Фала ти, ќе размислам уште малку дали ќе ја земам или ќе си ја купам Healthy balance од Боржуа, која во моментов е на попуст и во Космо.
   
  На CameliaMiller, kikkki и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
 15. CameliaMiller

  CameliaMiller Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 август 2015
  Пораки:
  19.280
  Допаѓања:
  262.668
  Јас ја користам на Макс Фактор Крем Паф :) Убава ми е, ама не можам да ја споредам со ниту една, пред оваа ја користев на Авон Колортренд камената.
  Следно планирам да ја земам на Римел Стеј Мат.

  Без оглед за каде се шминкам обавезна ми е камената, затоа што само мат финиш признавам на лицево :)
  Max-Factor-Creme-Puff-Powder-Compact-Translucent-5-107979.jpg
   
 16. papillonP

  papillonP Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2013
  Пораки:
  289
  Допаѓања:
  4.544
  Пол:
  Женски
  puder2.jpg

  Оваа на Дебора ја користам и сум задоволна од неа.
  Патем лајк за темава.
   
  На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Alisa22

  Alisa22 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2017
  Пораки:
  2.171
  Допаѓања:
  13.127
  Пол:
  Женски
  Od Kade ja ima banana powder I koja Cena ?
   
 18. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.168
  Допаѓања:
  177.076
  Пол:
  Женски
  Јас ја нарачав од една страна, но забележав дека ја има по пазарите. 350 денари ја платив јас.
  А на пазар не знам колку е.
  Мене баш ми се погоди.
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Zaljubena26

  Zaljubena26 Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  2.225
  Допаѓања:
  31.070
  Пол:
  Женски
  Во моментов ги поседувам следните:
  1. Пудрава ја користам за бејкинг и за осветлување на одредени делови на лицето. Има жолтеникав поддтон и одлично си ја врши својата функција. Особено ми се допаѓа ефектот во делот под очите. Цената и е пристапна а пакувањето е огромно и многу споро се троши што значи дека уште долго ќе ја користам.
  Makeup-Revolution-Luxury-Banana-Powder-716130.jpg
  2. Веќе трето паковање кое го користам. Лицето го прави неверојатно мазно. И по неколку часа од нанесувањето, лицето останува целосно мат а притоа не ја суши кожата.
  catrice-all-matt-plus-shine-control-powder-010-transparent.jpg
  3. Пудра која солидно ја фиксира шминката. Исто така дава мат ефект и ја измазнува кожата. Треба само да се внимава при нанесувањето за да не се создадат побели флеки на некои места бидејќи е доста светла.
  2255011.jpg
  4. И покрај поделените мислења, јас давам позитивна критика за продуктов. Задоволна сум, го нанесувам на крај од шминкањето со огромна четка со цел фиксирање на шминката. На допир кожата ја прави бебешки нежна и дава целосен мат ефект. До сега го немам забележано оној блед ефект на фотографиите. При крај ми е и планирам повторно да го земам. 077063 Aura Puder.jpg
   
  На Salome, CameliaMiller, koritsaki и 2 други им се допаѓа ова.
 20. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.199
  Допаѓања:
  8.431
  Јас моментално ги користам овие две и сум презадовлна од двете, ова од фармаси моментално е на попуст 149 денари .


  download.png farmasi-happy-face-pressed-powder-0.jpg
   
  На CameliaMiller, Mishela, kikkki и 1 друга личност им се допаѓа ова.