Пудри во прав

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 7 февруари 2018.

 1. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  10.289
  Пол:
  Женски
  ако имаш сува или нормална кожа не ти треба камена.
  ако имаш мрсна или комбинирана , тогаш се става на деловите каде што ти свети лицето,ама не мораш камена пудра, можеш да ставиш translucent пудра ,во прав има и во стисната форма, на аура и на есенс ми се добри мене, иначе безбојна е. и се става после течната и коректорот.
  јас имам нормална кожа ама си ставам малце под очите каде што имам коректор за да ми го матира тој дел.

  Јас ставам од таа на есенс малце под очите (bake си правам ) и мн е ретка и свиленкаста и не изгледа суво.
  Ама после шминкање секако се бањам во фикс плус,па невозможно е да бидам “сува“ :rofl:
   
  На koritsaki, Sexybaby86 и referentka им се допаѓа ова.
 2. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.063
  Допаѓања:
  55.786
  Пол:
  Женски
  Да, обавезно и јас морам да се нашприцам некогаш ако ставам камена за некој повод, инаку не можам да се поднесам. А комбинирана/масна кожа имам, со сува можам само да замислам како би ми било. Не знам, колку и да ставам и фикс плус, пак се осеќам како цементирана ако ставам камена.

  Која е таа на Есенс? Стави слика ако можеш :)
   
 3. LunaGrey

  LunaGrey Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2018
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  10.289
  Пол:
  Женски
  еве ја. имам пробано неколку ама оваа ми е некако нај ок, како свила е и не е многу бела, ако се поминеш со четка само малце, безбојна е.
   

  Прикачени фајлови:

  На koritsaki и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 4. Oxsana

  Oxsana Активен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2018
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Здраво сакам да ве прашам како ја избирате нијансата на камена пудра..дали потемна од течната или посветла.
   
 5. Miligram222

  Miligram222 Активен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2019
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  Screenshot_20190506-115742.png Screenshot_20190506-115749.png
  dali znaete cena i koja e podobra?
   
 6. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.205
  Допаѓања:
  2.897
  Rimmel е околу 200, онлајн на еликсир провери на страната.
  Ја користам со години одлична е, не изгледа прашкастои цементирано, нијансирана е и за цело лице, на есенс ми изгледа за бејкинг дека е повеќе не за цело лице бидејќи е бела.
   
 7. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  3.969
  Допаѓања:
  3.200
  Пол:
  Женски
  Гледам да биде што послична или малку посветла бидејќи често пудрите ми оксидираат.
   
 8. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  1.373
  Пол:
  Женски
  Јас во принцип мразам многу ставање по повеќе слоеви на пудра, се осеќам тешко на лицето. Течна и камена ставам само ако ми треба појака шминка за некој повод. Јас како замена за камена користам пудрата во прав на Алверде и сум многу задоволна.

  Летно време ја користам само неа, тогаш имам повеќе накај масна кожа и супер е, не ми затвара порите, природен изглед и не изгледаш како пет слоја да си ставил на лице, што е случај со камена кога ставам како фиксирано се осеќам. Не е скапа, од 250-300 денари е.
   
  На Luminary и koritsaki им се допаѓа ова.
 9. Kjara15

  Kjara15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Може да ми препорачате translucent пудра, или некоја лесна камена ( римел ја користев многу е тешка лицето грдо ми го прави , под очите изгледам старо , кожата не ми е убава. А морам да користам камена или пудра во прав имам мн мрсна кожа. Тенкс :*
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.930
  Допаѓања:
  67.860
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
  На marija305 и Kjara15 им се допаѓа ова.
 11. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  3.969
  Допаѓања:
  3.200
  Пол:
  Женски
  Оваа е многу добра и лесна, воопшто не се чувствува, а добро матира. Јас ја користев 010 транспарент мислам.
  s-l640.jpg
   
  На Kjara15 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Smiley11

  Smiley11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  160
  Колку е?
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.019
  Допаѓања:
  8.546
  Пол:
  Женски
  Ми се чини дека е 370 ама не ме земај здраво за готово.
   
  На Smiley11 и koritsaki им се допаѓа ова.
 14. Smiley11

  Smiley11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2013
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  160
  Ти благодарам :*
   
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.930
  Допаѓања:
  67.860
  Пол:
  Женски

  Од прилика толку колку што пишала @Glossy-girl ама често и на попуст може да се најде :)
   
  На Smiley11 и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.930
  Допаѓања:
  67.860
  Пол:
  Женски

  Оваа е таа пудра , белата универзална (мислам дека ФБ немаат пудри во нијанси - само оваа белата е и една во прав)
  [​IMG]

  Не е покривна , јас ја нанесувам со четка за пудра и лицето супер изгледа , матирано. Има и сунѓерче внатре и со него имам пробано да нанесам и пак не се познава пудрата на лицето. Јас не обожував вакви бели пудри (камени поготово) ама за оваа имаше позитивни коментари па морав да ја пробам :)
  [​IMG]
   
  На sorbet и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 17. Kjara15

  Kjara15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Мислење? Барам некоја нежна, све што сум пробала до сега под очите ме прави како 40 годишна, ми ги истакнуваат порите . Или предлог за некоја нежна. Пред 5 дена ја купив римел стеј мат ама се разочарав. :D
   

  Прикачени фајлови:

 18. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  18.318
  Пол:
  Женски
  Убава е. Не се собира во линиите, не ги истакнува порите и долго време држи мат.
   
  На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kjara15

  Kjara15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2017
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  359
  Пол:
  Женски
  Точна цена знаеш душо?
   
 20. senza.parole

  senza.parole Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  18.318
  Пол:
  Женски
  Не сум сигурна, негде помеѓу 300 и 400 ден. беше ми се чини.