1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пуканки

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од maleckaa, 3 ноември 2010.

 1. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  17
  Дали ги сакате пуканките :) Какви сакате повеке солени или благи.Јас ги обожавам чоколадните ама незнам како се прават...па ако знае некој нека ни напише :D а солени јадам најчесто зимно време,и можам да кажам дека скоро секоја вечер вечерам пуканки :D Дали знаете колку се калорични...јас мислам дека не се многу калорични,ама не сум сигурна... :D
   
 2. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  И јас многу сакам пуканки! Ептен.
  Во принцип пуканките се поздрави и помалку калорични од чипсот, па затоа подобро е да се грицкаат пуканки. Здрави грицки се :)

  Солените ги обожавам. Понекогаш растопувам путер и го преливам врз нив. Така се малку по мрснички, ама многу се вкусни.

  [​IMG]


  Благите не ги сакам многу. Вештачки ми делуваат и на изглед и на вкус. Ретко ги јадам. Еднаш пробав да направм со чоколадо....ама изгледа рецетот го утнав. Ако го начекам ќе го пишам.
  Морам да кажам дека имам пробано и пуканки со топено сирење кои беа вкусни, и пуканки со мед и кикирики кои ...искрено не сакав ни да ги пробам. :D
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски
  Поинакви пуканки

  Состојки
  • Коцка путер
  • 1 чаша крупен шеќер
  • 1/4 чаша сируп од пченка
  • 1/4 чаша мед
  • 1/4 чаша Jaffa 100% мултифрут
  • 12 чаши испукани пуканки
  • 1 чаша сечкано суво овошје


  Упатство
  Стопете го путерот во мал сад, додајте го шеќерот, сирупот од пченка, медот и сокот. Нека зоврие. Намалете ја температурата и мешајте додека не се олади. Ставете ги пуканките и сувото овошје во голем сад. Прелијте ги со сирупот и промешајте додека не се изедначат. Ставете ги пуканките во голем сад за печење и печете ги околу 5 минути додека смесата не стане светло кафеава. Оставете нека се оладат и послужете ги.
   

  Прикачени фајлови:

  • pukanki.jpg
   pukanki.jpg
   Големина на фајлот:
   17,2 KB
   Прегледи:
   3.162
 4. zenska

  zenska Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  357
  Допаѓања:
  339
  за чоколадни пуканки најмал проблем за правење. Купи си вакумирани за во микро и за неполни 5 минути имас огромно кесе :D јас не сум голем фан за чоколадни, солените се многу поубави :rofl: :rofl:
   
 5. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.833
  Допаѓања:
  10.128
  Пол:
  Женски

  А имало и чоколадни за во микро?? :?:
  Видиш...не знаев. Мислев само солени дека има!
  Ама јас па не ги сакам тие што се за во микро, некако мали се, и солени, во заб ми влагаат.
  Еве еден рецепт за домашни чоколадни:

  * 6 чаши испукани пуканки
  * 2 лажици маргарин
  * 2 лажици сируп од пченка
  * 1 лажица какао во прав
  * 1 1 / 2 лажица млеко
  * Прстофат сол  Најпрво, нели испукајте пуканки.
  Растопете го маргаринот во сад на тивок оган. Ставете го сирупот, млекото, какаото и солта и мешајте убаво. Мешајте постојано додека да зоврие.
  Истурете го преливот во пуканките, и измешајте да ги опфати сите добро. Оставете ги да се изладат пред да ги послужите.
   
 6. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  17
  синока ги направив,ммммм многу ми се допаднааа :D
   
 7. red

  red Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  480
  Допаѓања:
  130
  Пол:
  Женски
  сакам пуканки, ама солени не ми се мн убави чоколадните позз
   
 8. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  И мене обичните ми се најубави, со сол секако... А благите со чоколадо или јагода убави се на почеток ама поле тоа лошо ми е од нив :envy:
   
 9. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Наместо со сол пробајте со вегета, многу убав вкус, мене ми се допаѓаат ;)
   
 10. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  386
  Е сега си направив пуканки солени домашни со повеке путер ммммм ...
   
 11. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Значи гледам дека веќе неможам да не кажам ке умрам од јадење ама додека не ја изедам и последната мушки не се предавам :lol: Ги обожавам...дома...топло...убав филм и пуканки еден тон :inlove:
   
 12. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  637
  Пуканки...мммм нјам нјам... моите омилени грицки! Ги јадам само солени...благи не доаѓа во предвид!
  Си ги јадам често, додека гледам ТВ, додека дремам пред компјутер, исто така додека се шетам си купувам секогаш кога ќе ме примами убавиот мирис на топли пуканки!
  Пуканки не би менувала ни за чипс, ни за смоки, ни за било кои други грицки!
   
 13. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Ауу, сношти баш јадев, со вегета :mm:
   
 14. maleckaa

  maleckaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  175
  Допаѓања:
  17
  да и јас си ги правам понекогаш со вегета,така по не ме "подуваат" :D а се прекраснииии ;)
   
 15. Mini.girl

  Mini.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  12
  Е темава ме потсети да си направам деновиве, неодамна купив од Џамбо хартиени садови за пуканки, онакви ко во кино...добар филм без пуканки не иде :)
   
 16. gami

  gami Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  126
  ги обожавам пуканките, особено солените, благите некако по не ми се допаѓаат, иако сум по благото :) , а не јадам многу често, незнам зошто дури сега се замислив??? :D :D :D
   
 17. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  пуканкииииии мммммммммм а посебно чоколадни најчесто јадам кога ќе гледам кул филм и во кино
  [​IMG]
   
 18. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.244
  Допаѓања:
  21.649
  Пол:
  Женски
  Обожавам пуканки, и солени и благи.. Особено во друштво на дечко ми, под некое ќебенце, гледајќи добар филм..Уживанција :)
   
 19. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Сакам пуканки многу. Купувам од оние што се за во микробранова и за 2-3 мин имам цела кеса пуканки. КОга гледам некој филм обавезно си правам
   
 20. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Не сум знаела дека има и чоколадни пуканки :^) , а од обичните правам секој ден стави ги во машината за пуканки и за 5 минути имаш полн сад :rock: