Пуканки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maleckaa, 3 ноември 2010.

 1. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  191
  Пол:
  Женски
  Филмче и пуканки мммм најубаво :)
   
 2. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  623
  Како ги правите солените пуканки со сол/вегета прашувам за тенџере или како и да е, пошто немаме апарат за пуканки?Купуваме најчесто од тие што се во хартиена ќеса за во микробранова, случајно видов сега дека имаме пченка од КАМ за пуканки така стои којзнае колку време, а ми се пријаде ептен пуканки :)
   
 3. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.737
  Допаѓања:
  10.014
  Пол:
  Женски
  Во тенџерето ќе ставиш малку зејтин, сол и пуканките.
  Јас ги правам без сол, дури откако ќе испукаат ги посолувам. Така ми се повкусни.
  Со вегета не сум пробала до сега. :)
   
 4. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  623
  Уффф , фала многу старфиш ;)
   
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.912
  Поубави ми се во тенџере направени . Иначе за побрзо во микробранова ги правам .
  Слушнав вчера дека пуканките пукани во микро се канцерогени , ств ?
   
 6. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.737
  Допаѓања:
  10.014
  Пол:
  Женски
  Има некоја теорија дека се што е правено во микро е потенцијално канцерогено.
  Не знам колку е точно, ама мене не ми е баш веродостојно.
  Инаку, поубави се правени во тенџере, така помрснички :D
   
 7. Buttterfly

  Buttterfly Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  626
  Допаѓања:
  741
  Топли пуканки полна чинија,сокче и некој филм ... Аааа .. :inlove:
   
  На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kukli4ka2

  kukli4ka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2010
  Пораки:
  80
  Допаѓања:
  21
  И мене ми се убави пуканките, не ги сакам ни солени ни благи, си ги правам во тавче или тенџере што ќе најдам :D ( и затоа ме кара мајка ми :D) со масло без нисто друго и секако некое филмче или со добро друштво, поубаво нема :)
   
 9. TheCandy880

  TheCandy880 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  3.992
  Допаѓања:
  6.299
  Пол:
  Женски
  Денес си пукав пуканки :wasntme: :wasntme: мњаммм солени 8)
  а и сакам и чоколадните но не сумеам да си направам такви ;(
   
 10. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.912
  Вчера јадев пуканки со вегета .. онака ми се . Со сол ми се поубави :)
   
 11. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Епа јас утре ќе правам пуканки да не ја видев темава немаше да ми текне. :D
  одамна немам јадено ,солени ми се поубави на благите вкусот им го заборавив, со вегета немам пробано, прв пат овде читам дека и така може да се јадат, ќе пробам и ќе пишам дали ќе ми се свидат.
   
  На CrazyOne му/ѝ се допаѓа ова.
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  491
  Татко ми е махер за пуканки, он ги прави со путер наместо зејтин. Јас вообичаено им ставам кило сол одозгора и седнувам пред телевизор со цела вангла пред мене :lol: Инаку колку што знам не се калорични и баш се добри за организмот бидејќи ги прочистува цревата.
   
 13. starfish

  starfish Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  4.737
  Допаѓања:
  10.014
  Пол:
  Женски

  Преубави се правени на путер!! Сум пробала и се далеку посочни од оние на зејтин.
  Инаку да, здрави се. Поздраво е да се изеде вангла пуканки, одколку еден чипс. И помалку калорични се од чипсовите. :)
   
 14. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
  Пробав пред некој ден благи пуканки да напраам, и ми успееа ко за првпат.
  Значи ставате зејтин малце повеќе во тенџерчето за пукање и ставате неколку лажици големи шеќер.
  Вкусни се, само не треба предолго да ги оставате во тенџерето, што побрзо се вадат уште кога ќе почнат да пукаат првите пукански да не ги чекате сите до крај да испукаат зашо ќе изгорат.
  Кој сака нека проба, не е под моја одговорност :lol:
   
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.972
  Допаѓања:
  77.227
  Пол:
  Женски
  Ги обожавам, а баш утрово гледав на ТВ имаше една емисија на Алфа, кажаа дека пуканките го намалуваат стресот, доколку се конзумираат непосолени и се приготвуваат со многу малку (или без) зејтин. А оние чоколадните, искрено не ми се допаѓаат ич, повеќе сум за класичните солени пуканки :P
   
 16. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.880
  Баш сега си правев, пред да седнам да муабетам со вас. И верувале или не, ги пресолив, ама не ми е ни битно, и отров да се - си ги сакам најмногу :$
  На здравје! :*
   
 17. meredith

  meredith Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  78
  обожавам пуканки , највеќе ги сакам оние со чоколада и со карамел.
   
 18. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.039
  Баш пред некој ден јадев од оние за во микробранова што се со вкус на сирење, мммм многу ми се допаднаа :)
   
 19. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.912
  Пол:
  Женски
  Кај ја видов темава, пууу ептен ми се сојаде сега. Аааа за вечер си земам пуканки, пуштам серија. мх мх
  Ги јадам само тие за во микро, пошто за 3 минути е готово, нема рашлакано по шпорет...
   
 20. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.771
  Допаѓања:
  4.114
  Пол:
  Женски
  еве ќе си правам вечер. Си имам филмови, ќе си купам пуканки за во микро и уживанција