Пуканки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maleckaa, 3 ноември 2010.

 1. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.828
  Пол:
  Женски
  Во последно време си правам пуканки со путер. Ептен добар вкус дава и ептен се крцкави, онака тазе што би се рекло. Прекрасни се. Добро е што научив така да ги правам, не дека е кој знае која филозофија, ама ете никогаш не ми текнало. :wasntme:
   
  На MartinaSk му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.827
  Зависник сум од пуканки ,посебно одкога читав за едно истражување дека пуканките не се воопшто штетни ,напротив тие се здрави за срцето и крвните садови.
  Во својот состав содржат „изненадувачки голема“ количина на антиоксидансот полифенол кој ги уништува слободните радикали – штетни супстанци кои предизвикуваат болести како рак и срцеви проблеми.Исто така пуканките имаат три пати повеќе растителни влакна од иста количина на сончогледово семе, поради тоа подолго ќе се чувствувате сити. Освен тоа, оваа корисна грицкалица го регулира нивото на шеќер во крвта, па не чувствуваме потреба да конзумираме слатки, го намалуваат нивото на лош холестерол, а и содржат и доза на витамин Б
  Не се штетни се додека не се претерува со сол и масло .Најдобра комбинација добро филмче & полна чинија незагорени малку потсолени пуканки :D
   
  На LadyN му/ѝ се допаѓа ова.
 3. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.691
  Често си пукам сама пуканки. Не ми е интересно да ги ставам во микробранова и да се пукаат сами,плус и се многу мрсни те за во микро.
  Затоа го трескам тенџерето на шпоретот и цела куќа замириса на пуканки :D
   
  На lily-prune и starfish им се допаѓа ова.
 4. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  102
  :D :D секоја сабота или петок :D микробранова и за 2 мин готови
   
 5. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.636
  Иако сум голем фан на чоколадните,не ги запоставувам ни солениве :)
   

  Прикачени фајлови:

  • E7630.jpg
   E7630.jpg
   Големина на фајлот:
   26,9 KB
   Прегледи:
   164
 6. eli12

  eli12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2011
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  8
  Ги обожавам пуканките,а и здрави се многу-ги препорачуваат кој има проблем со опстипација
   
 7. butterfly.93

  butterfly.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  654
  една порција пуканки + кока кола = 3 хамбургери :D
  Јас ги јадам многу но овие пукани на шпорет со сол и масло. Еднаш јадев од тие што се пукаат во микробранова со вкус на кашкавал и беа катастрофа и од тие со вкус на чоколадо но и тие не ми допаднаа, благички, јас си ги сакам солени :D
   
 8. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.471
  Ги сакам, но многу ретко јадам. Мора да се без сол и се нервирам кога ако купувам во парк на пример, иако му речам на тој 10 пати без сол да бидат, пак става. -.-
   
 9. MartinaSk

  MartinaSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  4
  Мн сакам пуканки...Има купечки пуканки..кој се пукаат во микробранова..ја ставаш кесичката во микробранова и ставаш на 3 и пол минути..и за 3 и пол мин имате преубави и топпли пуканки...има со различни вкусови како на пример со путер,сиренје и чоколадо..Мене најубави ми се со вкус на путер.. :)
   
 10. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.011
  Пол:
  Женски
  Многу сакам пуканки а и често си правам,јас не ги сакам тие за во микро,сама си пукам и како што вика блонд цела куќа да ми замириса на пуканки хехе :)
   
 11. kelly.r

  kelly.r Популарен член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  190
  Обавезно кога гледам филм мора да има пуканки до мене :)
   
 12. bibip

  bibip Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2011
  Пораки:
  191
  Допаѓања:
  101
  Дома кај мене сит се ,,луди,, по пуканки ,но по оние што се пукаат во тенџере,оние за во микро не ни се баш погодени,а пробавме повеке видови.
   
 13. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Благите не ми се допаѓаат, чудни ми се некако, ама затоа солените ги обожаваммм! Исто така, не оние за во микробранова, туку во тенџере испукани. :inlove: Уфф, сега ми се пријаде.. :lol:
   
 14. 09101986

  09101986 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  8
  Обожавам пуканки без разлика дали се чоколадни или солени,поцесто приготвувам солени,благи си купувам :D .А кога сме кај калориите помалку калорични се доколку ги приготвувате со маслиново масло наместо со зејтин.
   
 15. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  143
  обожавам пуканки постојано си правам(мајка ми прави де :P) сакам и солени благи сите ми се убави посебно оние кога не се направени како што треба зрнцата мислам дека знаете на кој мислам :D
   
 16. emma-chan

  emma-chan Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  9
  гледање на филм не се замислува без пуканки
   
 17. Tanny

  Tanny Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
  аааа пуканкиии најмногуу јадааам ги обожавааам ммм :) :lol: :l: :l: :l:
   
 18. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  74
  Пуканкиии... ммм ми се сојадоја.. сега кје си направам :D
   
 19. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.382
  ги сакам солени и изгорени xD
  ги сакам и со карамел понекогаш :)
   
 20. CrazyOne

  CrazyOne Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  1.925
  Допаѓања:
  17.812
  Пол:
  Женски
  само солени пуканки сакам..чоколадни не. Баш пред некое време ги пробав со вегета, одлични беа.