Пуканки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maleckaa, 3 ноември 2010.

 1. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.715
  И јас не ги сакам благите пуканки ама затоа солените ги обожавам. :lol: Точно дека гледање филм не може да се замисли без нив, а јас и онака често ги јадам.
   
 2. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.322
  Многу, многу не ги обожавам благите пуканки.
  Солените ми се рај, особено јадам кога гледам некое филмче или пак кога ќе се собереме друштво кај некого дома.

  И не знам зошто :shake:, немам некоја т.н навика за да си пукам пуканки.
   
 3. PinkPrincess

  PinkPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  121
  Најчесто јадам пуканки со сол :D :D :D
   
 4. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.403
  јас се давам во пуканки, ги обожавам за разлика од чипсот кој не ми е фаворит :D

  во секој случај, јас креативна по природа редовно си измислувам нови рецепти како на пример:
  пуканки со кашкавал -правите најобично пуканки рендате кашкавал и се мешате, кога кашкавалот ќе е стопи е за мерак
  чоколадни пуканки-јас овие ги правам со тоа што ставам чоколаден прелив, некако така ми се померачки
  пуканки со стопена зденка -името кажува се
  пуканки со вегета- овие ми е мн интересни, само со сол ми се некако досадни
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  16.972
  Допаѓања:
  77.227
  Пол:
  Женски
  Моментално јадам од омилените - обични, солени 8)
   
 6. pepelashka.20

  pepelashka.20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 април 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  18
  Jadam sekoj den soleni pukanki so caj dodeka gledam tv
  [mod-kirilica:3tzmefu4][/mod-kirilica:3tzmefu4]
   
 7. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.912
  Пол:
  Женски
  Знае некој колку калории имаат пуканкиве?
   
 8. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Aко ги пукаш во апарат за пуканки без масло немаат многу, а ако ги правиш со путер, или со повеќе масло тогаш се покалорични, а да не зборуваме за тоа ако ставиш во нив чоколаден прелив, кашкавал или други екстра работи.

  Јас мислам ако ги правиш нормално со масло имаат околу 400 на 100 грама, ама бидејќи не тежат тоа не е многу :)
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.403
  тие од апаратче без масло или путер 60 кал на 100 гр
   
  На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  36
  Еден совет со пуканките навистина се преубави, но немојте да јадете од оние готовите во кеса што се подготвуваат во микробранова канцерогенисе.
   
 11. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  986
  Обожавам пуканки и често си грицкам. Секогаш ги јадам пред да почне филмот :P
   
 12. DeDee

  DeDee Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  81
  Допаѓања:
  34
  обожаваам пуканки! :inlove: :mm: :l: обично им ставам мнооогу сол :lol:

  [​IMG]
   
 13. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.489
  Допаѓања:
  9.344
  И јас демек ќе си направам и ќе гледам филм, и пуканките ги снемува уште на најавната шпица :D
   
 14. Gargamel

  Gargamel Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  129
  Многу сакам пуканки :inlove: :inlove: :inlove: Солени, никако чоколадни , не ми се вкусни ич..а солении..ммм со мнооогу сол :D :inlove:
  поздрав, отидов да си направам :smirk:
   
 15. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.457
  Допаѓања:
  5.960
  Пуканки со путер! Не ги сфаќав луѓето која е разликата од пукани со путер и без, ама откако ги пробав се заљубив! Ги јадам со филм, без филм, за појадок, вечера, ужинка :D Специјалност ми се оние за во микробранова :D
   
 16. kankus

  kankus Популарен член

  Се зачлени на:
  31 декември 2010
  Пораки:
  1.465
  Допаѓања:
  860
  дефинитиво солени :lol:
   
 17. mona-li

  mona-li Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  9
  како со путер? ги пржиш на путер или?
   
 18. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Па изгледа растопува малку путер и ги прелива пуканките со него и протресува за да “фати“ путерот насекаде :wasntme:
   
 19. Domino

  Domino Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2010
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  1.034
  Ако ме мрзи ставам во микровална со путер ама тоа е ретко зошто пуканките подготвени на тој начин ужасно ми мирисаат :puke: Затоа сама си ги правам. Ги подготвувам со маслново масло а и практикувам убаво да ги засолам ^^
   
 20. SaIvnjaann

  SaIvnjaann Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2011
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  458
  Мммммм колку многу сакам пуканки, а па ако се направени во микро ...па тој мирис .... :P :P :P мм