1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пуканки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од maleckaa, 3 ноември 2010.

 1. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  415
  Пол:
  Женски
  Мммммм пуканкиииии обично правам за сите дома али на крај секогаш сама си ги дојадувам и никогаш не ми е доста :worried: Не сум јас крива што сум зависна од нив :D
   
 2. lovely91

  lovely91 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  1.242
  ММм обожавам пуканки,солени си ги сакам најубави ми се така :)
   
 3. Sunshine.love

  Sunshine.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  9
  Обожавам пуканки, а и дома си имам една мала машина за пуканки и готови се за пола минута, а доброто е што се без масло а со самото тоа и помалку калории :D
   
 4. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.023
  Ги обожавам и солени и карамелизирани :inlove: мммм њам

  Карамел пуканки

  2-3 лажици масло
  150g. пуканки
  140g. шеќер
  150-200 ml. слатка павлака
  50g. путер

  Во сад се става шеќерот на оган и се прави карамел. (да се добие златно-жолтеникава нијанса) Се додава павлаката и на крај путерот откаако ќе се тргне од оган. Предходно испукани пуканките. На тепсија од шпорет се става хартија (за готвење) па пуканките и одозгора се попрскуваат со карамелот, па потоа се промешуваат.

  P.S. Совет пазете да не претерате пошто се калорични али тешко успева кај мене да престанам превкуси се. Па среќно! :lol:
   
 5. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.267
  Испукав цело тенџере, јадевме и гледавме филм и сега ми е лошо :(

  Многу се тешки бре, сега Рутацид ќе треба да пијам од киселини :worried: не знам како ги јадете со додатоци, не ви се силни :wasntme: ?
   
 6. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Јас воопшто не јадев пуканки. Кога и да пробав, како најлон да јадев :D

  Во последно време почнав да ги јадам, ама само со филмови. И убави ми станаа.
  Најубави ми се кога се ЕКСТРА солени. Инаку онака ми се бљуткави :D
  Ах, и да ви се пофалам денес јадев 8) :P
  [​IMG] една цела ваква чинија :lol:
   
 7. Forgotten

  Forgotten Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  184
  150 грама веќе испукани пуканки ?
   
 8. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  обожавам пуканки
   
 9. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.330
  Се кладам дека можам да изедам еден тон и да побарам уште :lol: , ама од солените.
  Секој Божји ден ги јадам ,кога ќе ми текне , во 5 наутро - во 5 , нема проблем.
  Морам да се пофалам и дека сум експерт за пукање пуканки ,кој сака да ги проба ,да ми повели на пуканче :rofl:
   
 10. Sm.real

  Sm.real Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  64
  Пуканки-најдобри грицки воедно и нај НЕкалорични. :)
   
 11. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Обожавам пуканки!
  Повеќе ги сакам солените, повкусни се! :lol:

  [​IMG]


  лелее, зошто ли ја видов темава? Сега ми се пријаде пуканкии... :lol:
   
 12. Look

  Look Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  1.034
  Допаѓања:
  884
  Многу ги сакам,ама солени!

  Порано многу често си правев ама во последно не ми текнало да си направам.


  Мх,мх почна да ми се јаде,кај ја видов темава :lol:
   
 13. S-i-m-o-n-a

  S-i-m-o-n-a Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  135
  Секоја ден пуканки правам.. Шо ми влезе рогот во нив незнам ... Дури и зависник станав од нив :rofl:
   
 14. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  232
  Пробајте пуканки со вегета,наместо со сол....мммм јас кај другарка пробав и неможев да престанам да ги јадам,и од тогаш само со вегета :P
   
  На Saya и Hipica им се допаѓа ова.
 15. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Речиси секој ден правам пуканки. Солените ми се најубави, чоколадни немам правено и незнам, но кога ќе ме фати стрв купувам едни и многу ми се тешки за јадење и повеќе од пола ми остануваат :lol: . Имам пробано и за во микро со сирење и со путер убави се, но оние што не се за во микро ми се мнооогу повкусни. :)
  [​IMG][​IMG]
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.462
  Допаѓања:
  122.840
  Само што кркнав и криво ми е,што ми требаше,ич не ми требаше,чувствувам грижа на совест! |(
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 17. AlicaInWonderland

  AlicaInWonderland Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  3.506
  Допаѓања:
  9.381
  Оти така? Не се многу калорични, и не се зло од коа треба да се пазиш ко фаст фуд. Само нели со солта да не се претерува...

  Јас инаку само солени јадам. Благите неможам да ги замислам, не ми иде некако блага пуканка, не сум ги ниту пробала. Ако ми се јаде благо никогаш нема да ми текне на пуканки, ако ми се грицка солено тогаш први се на листа :)
  Оние за во микробранова ми се многу вештачки, оние обично правените се далеку подобри
   
 18. Saya

  Saya Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2011
  Пораки:
  1.190
  Допаѓања:
  5.541
  Исто! Каква сол какви бакрачи, со вегета ми се стопати повкусни!
   
 19. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  мммммммммммммммммм............
  обожавам солени пуканки
   
 20. martinuska

  martinuska Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  3.095
  Допаѓања:
  3.745
  Баш вчера правев и изедов речиси пола од направените :tmi: