1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пукање на водењакот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Јас се породив 20 саати по пукање на водењак и тоа со провокации. Бевме на гости и само што седнав осетив и трк во тоалет видов розева течност и право во болница, таму веднаш ме приклучија на антибиотици, во 21 часот ми пукна водењак во 21:15 веќе бев примена и ми беше даден антибиотик ако чекав болничка кола ќе се изначекав.:D
     
    На tina2018 и FreeMind им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Мене ми пукна водењакот во 11 навечер, па сама си возев до болница, болките почнаа по 2 саата, накај 1 сабајле. Во болница ми дадоа инфузија со антибиотик, ама дури сабајлето после визитата, дури 10тина саати по пукањето. Да не бев со големи болки, мислам дека немаше ништо да смени и дома да седев, ама ептен беа јаки болките од самиот старт.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Ја исчитав темава и никаде не видов детален опис на тоа како изгледа плодовата вода. Бела, жолта, розева, со парченца во неа, со сукрвица, мирис специфичен. И ме интересира откако ќе пукне водењакот истекува цела течност, половично, за колку време. Мислам седнуваш на вц школка и чекаш да доистече или како? Глупо ми е прашањево ама барав и на нет изглед на плодова вода и не најдов. Башка што читав искуства каде викаат ми пукна водењакот како некој кофа да истурил и туширање средување и пак после до болница утоп направена цела, некои со пешкир меѓу нозе отишле? Затоа ми е малку нејасно (facepalm):x:?:
     
    На ivance.. му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Кај мене беше како вода, чиста, проѕирна течност, без мирис мислам.
    Интензитетот на истекување зависи каде пукнал водењакот. Ако пукнал некаде горе, ќе истекува подолго и со послаб интензитет.
    Кај мене се буквално истури, не се осеќа тоа, немаш никакво чуство на ослободување, олеснување, како балон да пукне на пример, туку само чуствуваш мокро, и не приметив дали понатаму уште истекуваше... мислам не. За брзо се породив после пукањето така да не се сеќавам баш дали ми требаше крпа меѓу нозете.
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски
    Баш како вода, без боја и мирис. Мене ми истече на три пати, успеа до колениците да ми ги натопи пижамите првиот пат, потоа 2 големи ноќни влошки наполнив за 15 минути. Во болницс ми рекоа дека сеуште имам доволно вода за плодот, значи ако истече цела наеднаш сигурно е како кофа да се истурила. Девојката што беше со мене во соба рече дека нејзе и била со розеникава боја, по кратко време и со мало крварење.

    Најверојатно има разлика дали чепот паѓа (мене ми падна дури другиот ден 1 саат пред да се породам), и во кој дел пука водењакот, ако е пониско истекува повеќе вода.

    Според се што сум читала треба да е без мирис и боја. Барем за мене беше така.
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  6. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски

    Ич не барај на нет кога ќе ти пукне е поразлично од се. Безбоен е али пука доста интересно добиваш како силна клоца внатре на сосем нормална позиција на седење или стоење, клечење, спиење небитно. Тоа е како удар и наеднаш тече чаша вода од тебе. Не можеш да контролираш и не е уринирање. Ова те прави лом наеднаш. Ако е напукнат. Ако е целосен тоа е како поплава да те фатило.

    Болките ми почнаа веднаш после пукање за околу 10 минути. И наеднаш силни за отварање. Не беа од оние лажните туку болни од сам старт.
     
    На tina2018 и S.J.Parker им се допаѓа ова.
  7. Kaffe

    Kaffe Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Мене во првата бременост ми пукна високо и со породив после 2 дена, а сега со втората ми го пукнаа на нс боксот за време на породувањето.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Јас не осетив никаков удар.Станав од креветот и одеднаш почна да тече. Додека течеше не чувствував ништо,не можеш да го контролираш.Мислам дека не беше баш прозирен,како млечна бојата да беше. Ми истече на два пати и чепот ми испадна зседно со водењакот.За количината,си тече доста,повеќе отколку кога се моча.
     
  9. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Мене водењакот ми пукна кога ме станаа за да ме носат на бокс. После 3 напони се роди ќерка ми.
     
  10. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.284
    Пол:
    Женски
    Мене ми пукна водењакот и јас не отодов одма во болница туку прво до дома п се туширав па тогаш во болница. Мене цело време ми течеше вода и отидов во болница со пешкир меѓу нозе. За 10мин и тој стана жива вода а откако ми пукна водењакот се породив за 1час и 15мин ^_^
     
    На saki13, tina2018 и Емина1 им се допаѓа ова.
  11. talentirana

    talentirana Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2011
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Мене откако ми пукна водењакот се породив после ден и пол итоа со провокации...ме чекаја болки да ме фатат ама јас не ни Б од болки
     
    На tina2018 и Mari* им се допаѓа ова.
  12. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.754
    Пол:
    Женски
    И јас не осетив ништо освен вода како тече по малку. Првин бев во вц по мала нужда, и видов во шолјата дека паднал чепот, тоа во 9 саат сабајле. Веднаш после тоа ми протече вода, без боја и мирис. Не можев да ја контролирам, така знаев дека е плодовата.
    Се тушира, се средив, и после еден саат со мм отидовме во болница. Кога се качив на столот за да ме прегледа докторот уште протекуваше по малку.
    До 12 саат ми течеше водата, после ми ставија провокации, од 15ч. почнаа јаките болки и во 18:50 се породив.
    Значи не беше како со кога силен млаз кај мене, туку по малку истекуваше околу 3 саати.
     
    На tina2018 и talentirana им се допаѓа ова.
  13. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Od koga ke pukne vodenjak koga zapocnuvaat bolkite?
    Kaj mene vodenjakot od koga mi pukna pominaa 12 h i nemam aber za otvaranje samo 2 prsti
    Kazete iskustvo se plasam
     
  14. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Водењакот ми пукна околу 21 часот и по еден час кај мене почнаа болките се породив во 06 сабајле значи околу 9 часа поминаа од пукање на водењакот до пораѓај. Нека ти е со лес и за брзо да си се олесниш и да си гушкаш бебе
     
    На Емина1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.750
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Кај мене со второто прво ми напукна високо и течеше постепено... болки немав, примив провокации после ден ипол од напукнувањето и скроз ми пукна после 3ч од провокациите...
     
    На Емина1 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Емина1

    Емина1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Vo koja nedela ?
     
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.750
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    40+ бев..
     
  18. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Секој различно.
    Во 2 ноќта ми пукна водењакот, одма ме фатија болки.
    Во кола за накај болница почнаа породилните наеднаш, се отворив скроз во 7 сабајлето се породив.
     
  19. Lisicko

    Lisicko Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2020
    Пораки:
    490
    Допаѓања:
    1.098
    Пол:
    Женски
    Мене со првото откако ми пукна водењакот се породив после 18 саати, а болки добив после 12 саати од пукањето
     
    На Емина1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    8.766
    Допаѓања:
    12.883
    Мене ми пукна вечерта во 8 до 11 сабајлето ни болка ни ништо па ми ставија провокација.