1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пукање на водењакот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. Ivanushkaa

    Ivanushkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2014
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    357
    hahaha lele menelele smeshki sme stvarno se me zanima, a mozda ne treba tolku....ama se sakam da sum zapoznaena i koga odam na kontroli samo neso podprasuvam( vo slucaj da ne videla doktorkata^_^) a ne deka ako znam ne daj boze moze da bidne nesto:worried: samo gospod da ne cuva i da se izraduvame site :inlove:
     
    На menelele и espana им се допаѓа ова.
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Kolicinata na plodova voda moze da se vidi na eho,ama dali e zamatena ili ne,ne se gleda. Mene den pred da me porodat mi pravea amnioskopija(postapka za utvrduvanje na bojata na plodovata voda). Ne e bolno,samo e malce nezgodno,te otvaraat so sepkulum i so eden aparat te gledaat.Ti stavaat edno kako sonda so svetlo na vrvot,kako sto e vaginalnoto eho. Barem mene taka mi izgledase,vo toj mig ne zagledav bas naj,naj. Toj den plod.voda mi bese mlecno bela,ok,za da naredniot den veke se zamati.
     
    На sunmoonstars и Ivanushkaa им се допаѓа ова.
  3. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ова е мојата најголема ноќна мора :( дека ќе ми пукне водењакот и ќе ме фати паника, партнерот знам ама знам дека ќе се распамети, подобро да не е присутен :D. и после ќе бидам ко мува без глава.
     
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    :) тоа е најлесниот и најбезболниот дел од цел порагјај.
     
    На dromka и irena.1 им се допаѓа ова.
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Mene mi go puknaa vo bolnica :)
     
  6. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    :o:):) Фала joy1, многу ме утеши.Искрено не сум стигнала до делот за пораѓај да го размислувам, ми се гледа ко да е светлосни години далеку. Јас до водењакот бев во размислувањата стигната, се до сега ...
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Ич да не се грижиш.Воопшто не осетив ништо кога ми го пукнаа,освен топла вода како истекува и толку.А и дома да се деси не се плаши.Тоа значи дека бебето наскоро ке пристигне :) и ке почнат поголеми болки .
     
    На MilaP, menelele и irena.1 им се допаѓа ова.
  8. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    ITNO ve molam za sovet. Bremena sum 36ta nedela, mn mi se slosi I povrakav no od naponot za povrakanje mi istece neato, mirisa na mokraca, no se isplasiv da ne e vodenjakot, iako bese obilno samo so napnuvanje tecese a mirisa na urina, me custvuvam bolki, ne tece poveke mislam deka e mokraca, no sepak da slusanm od vas mislenke
     
  9. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски

    Не сакам ни да те плашам ни паметна да изигрувам.Најдобро појди си на болница и провери барем раат ќе си.На сестра ми така со првото дете она сети кивна два пати и двата пати вика ми протече нешто,ја зафркававме демек се помочала,она си се изми среди и вика ок помочала,помочала.Вечерта пак крај 2-3 на полноќ,вака ништо не и тече при силен напон тече по малку.Во 5 сабајле заврши во болница со високо пукнат водењак,со провокации го роди малиот во 35 недела со 1900 гр.Останаа во болница 15 дена,малиот супер напредуваше,и таа супер се опорави.Со бременост нема зафрканции појди си,види барем ќе ти е мирна главата.
     
    На bella.s, zalosna, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Jas za prvata bremenost koga se javiv na gin vika stom ne prodolzuva da tece mocka e, sea veke ne tece nisto ke vidime vo tekot na nokta,sepak fala za sovetot
     
    На tincemajmunce и okcenzi им се допаѓа ова.
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Што и да ви падне сумљиво мора лекар да прашате.Другарка ми во 39 та преседе дома со пукнат водењак околу 12 часа.Се угуши бебчето за жал :(
    Клиниките во секое време бар работат или свртете телефонски побарајте го дежурниот и консултирајте се.
     
    На tincemajmunce му/ѝ се допаѓа ова.
  12. devojce321

    devojce321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    171
    Допаѓања:
    37
    Da da se javiv na lekarka opsta prwd se majka, a lekar imam I doma, opkruzena sum so lekari
     
  13. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.535
    Пол:
    Женски
    Тогаш не треба да паничиш :)
     
  14. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Dali ima preventiva koga mnogu rano ke pocne po malku da istekuva vodenjakot? Moze li da se napolni pak!
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не може туку така да истекува по малку, чим почне да тече веќе за неколку дена ќе пукне и скроз, а ако мислиш 2,3 месеци да си тече туку така мислам неможе :/ Mене ми истекуваше неколку дена пред да ми пукне во болница, исто и на другарка, 2 дена протекуваше и и пукна сам после дома скроз :)
     
  16. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Znaci losa rabota e kaj mene
     
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Која недела си @lili.g ? Имам читано дека се обновува, телото прави плодова вода, ама ако се случило пред време да истекува треба константно мирување, контрола од лекар да не дојде до инфекција и мноогу течност пиење.
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.740
    Допаѓања:
    72.645
    Пол:
    Женски
    а од каде знаеш дека е водењакот? оди итно во болница доколку мислиш дека е страшно. Јас од 7ми имав исцедок ама не беше водењакот тоа, нонстоп бев со секојдневни, дури и од страна на гаќите покрај секојдневната беше мокро... но тоа е нормално исцедок, не беше водењакот
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    И јас исто како @mariz ама два пати од страв бев да проверат што е. И два дена пред да ме породат царски ми истече мал дел, ама немав болки и не ги чувствував контракциите.
    Мораш веднаш на доктор, секоја секунда е битна за ваква работа, овде само ќе погодуваме што е.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Kaj mene e mnogu rizicna rabotava, vodata e namalena. Vcera bev. Pred edna nedela lezev I na klinika no nekako ne sum zadovolna od tretmanot tamu. Osobeno zatoa sto na pozitiven test za ureoplazma ne mi dadoa antibiotik.
    E sea cekam da Vidam dali ke se pokacuva a vo ponedelnik zakazav kaj drakulevski vo sistina, negovoto mislenje da go cujam