1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пукање на водењакот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Јас за уреоплазмата пиев антибиотик и одма ми се излечи фала богу, најпаметно неколку мислења и ако треба да лежиш, да лежиш.. која недела си?
     
  2. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    20 nedela. Zemam sega sumamet no mnogu sum uplasena da ne go izgubam deteto
     
  3. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Se mI se cini deka vodata tece
     
    На butterflu му/ѝ се допаѓа ова.
  4. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Оди на преглед сега ако така ти изгледа, ќе те примат итно штом е или оди во систина сигурно има дежурен доктор. Немој да чекаш. И ако е намалена водата морало да се примаат антибиотици за да не се развие инфекција. Отвори на интернет има многу искуства по форуми на мајки што ги доносиле бременостите без плодова вода или со многу малку ама под лекарска контрола. Што те советуваа кога те отпуштија од болница? Тогаш во ред беше?
     
  5. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Ne sum od sk, daleku sum.
    Koga me otpustija imav da biram,dali da ostanam i da ja prekinam bremenosta ili da si odam i da odam na kontrola. Nemam jas sila da rodam zdravo pravo dete i da go ubijam. Resiv da odam do kraj. A i vodata se kacuvase, rastese i imase doktori sto sepak mislea deka ima nadez zatoa sto cela nedela proveruvaa i voda ne tecese. No ne bese fer sto me ispustija sepak bez antibiotik, ne bese eticki, covecki, doktorski.
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.585
    Пол:
    Женски
    Па сумамедот ти е антибиотик исто така.
     
  7. lili.g

    lili.g Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2014
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    Da da, znam, no ne mi go prepisaa,tuku go pobarav jas sama vo konsultacija so drug doktor
     
  8. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Мaмички вие штo се пoрoдивте сo втoрo или третo , имaвте ли пред пoрaѓaј лигaви oгрoмни грутки кoгa идевте вo тoaлет?
    Премнoгу имaм сегa денoвиве 2 прстa бев oтвoренa вo средaвa , a зa сегa незнaм...
    Сo првoтo директнo чепoт нa сaмиoт преглед ми пaднa и пoтoa лигaви рaбoти немaв пa чуднo ми е сегa .
     
  9. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Pcelke ne znam kolku ke ti e od pomos,no jas vo prvata bremenost go imav toa.Mi pagaa parcinja sluz na krajot so nekoja kafenkasta ili temno zolta boja, kako mrsoli(morav sekojdnevna da nosam celo vreme).Jas imav togas visoko puknat vodenjak i bev 5 prsta otvorena.
    Moj sovet ti e da si pojdes utre na doktor.Podobro e provokacija da ti stavat i da se porodis,mesto bebeto da bide vo stomakot uste nekoj den.Oti ako si otvorena so napuknat vodenjak i da ima dovolno plodova voda za bebeto imas rizik od infekcii.
    Ili probaj da se dvizis mozebi ke predizvikas boki.Ako znae nekoja mamicka poveke neka pise.
     
  10. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Ќе прoбaм денес дa се движaм пoвеќе некaкo чуднo ми пaднa oвa прв пaт ми се случувa, a дa тaквa е бoјaтa и бoгaми oдврaтни се , a прoвoкaциите не се нештo нaјзгoдни
     
  11. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    А кaкo е тoa висoкo пукнaт вoденик?
    Сo првoтo вo бoлницa ми гo пукнaa врскa немaм кaкo изгледa , a сегa не ми имa прoтеченo нештo вoдестo oсвен oвие лигaвиве :envy:
     
  12. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Pcaelke jas nemam poja dali e mozno toa ligavoto od cepot da e oti jas cep ne videv.Mene mi tecese kako po malku bistra voda vo miruvanje na uloskata.Nekogas poveke,nekogas pomalku.Koga bev vo bolnica fanaa ovi ligavite nesta da izleguvaat.Zatoa pretpostavuvam deka se otvaras.Na mene takvi mi paga najcestvo pri dvizenje,koga odev do wc.Vo miruvanje ako stavev nova vloska ne izlavaa tolku mnogu,ponekogas.Poveke bese kako malku mokra samo,nekogas ic.
    Zatoa ti vikam da si odis na doktor da vidat do kaj si so otvaranjeto.Jas do den denes toa otvaranje go povrzuvam so ligavata sluz.Poinaku ne znam kako bi izgledalo.Vidi dali vo miruvanje ti se vlazni samo vloskata po malku kako voda so epten malku sluz.Toa ti e dobar pokazatel dali ti e puknat vodenjakot
     
  13. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Немaм течнoст вooпштo a лигaви бaш тaкa и мене ми пaѓaaт и тoa нa шoљa едвaј некoгaш стaнувaм рaди нив штo висaт и секoе идење ги имa a дури вo средa требa дa идaм нa кoнтрoлa вo ГАК , врскa неaм веќе ни штo е ни кaкo е :|
     
  14. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Не знам како е со Гак.Нели можеш порано да отидеш,чисто да те видат или ако можеш без закажување да отидеш на матичниот гениколог,да види до кај си со отварање.Јас би отишла,па ако проценат дека не си за пораѓај,нека те пуштат пак дома:).А, и душичката ќе ти биде помирна после контролата.
    Инаку исто како што опишуваш имав и јас.Ама некаде после 5-6 ден добив болки.Една вечер,ги истрпев,а утре кога ми ми река дока мора да се пораѓам,ми ставија провокација,ама кај мене беше без некој успех.Не осетив провокацијата да го убрза толку многу пораѓајот.
     
  15. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    20151129_142154.jpg 20151129_142124.jpg
    Еве ги немoжев вo лп дa ги прaтaм.
     
    На fairy88 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Како што може да видам бебчето одлично и срцевите отчукувања во ред,ама ич болки не ти покажувало цтг-то.Сега нели имаш болки?Тогаш си била веќе отворена 2 сантима.
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    И тoгaш имaв бoлки aмa вo дoлниoт дел и стврднувaње нa стoмaкoт , пa ЦТГ пoкaжa декa бебуш си дaвa некoј знaк a мaткaтa без кoнтрaкции , иaкo oтвoренa бев 2 прстa решијa дoмa дa чекaм , пa oд тoгaш еве си имaм уште ненoрмaлни лигaвштини :envy: a мoјoт мaтичен е мнoгу "oдгoвoрен" вo пoследнo време пa не ни пoмислувaм дa му идaм утре.
    А истo тoпрв сегa прoчитaв зa тие лaкуни 1,5 см штo ги имaлo нa пoстелкaтa , пa ме зaмисли и тoa вaмo нa ГАК ништo не ми рекoa.
    Стрaшни ли се?
     
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Vaka kako sto gledam imas i dovolno plodova voda, ne e namalena.. OPV toa znaci, kaj mene 40ta vekje pisuvase namalena kaj toa OPV, a lakunite se deka ti e zrela vekje postelkata, jas imav i previse od 35ta nedela, a isterav do 42ra, samo sto deformirana mi bese postelkata radi niv pa mi ostana vo mene zalepena cela i me cistea so vakum (nisto strasno so celosna anestezija) :) Ne se sekjiraj, se potresuvas kako da ti e prvo :D mada sigurno e postrasno so vtoro, vekje znaes sto te ceka :rofl:
     
    На Pcelka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Ич не ми е стрaв oд сaмиoт пoрaѓaј , туку се некoи чудни рaбoти ми се дешaвaaт пред пoрaѓaј пa си рекoв aј дa прaшaм :) a бoгaми и едвaј чекaм дa видaм штo детулче 9 месеци рaсте и клoцa вo мене :rofl:
     
    На Bebulleee и mariz им се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.668
    Пол:
    Женски
    Prvo bebe cekas da vidis sto covece kje iskoci od tebe i maz ti, vtoro cekas da vidis dali kje nalikuva so prvoto hahaha :D sekoe so svoja vozbuda :D ajde so lesnoooo :)