1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пукање на водењакот

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Дали скратенката OPV значи плодова вода или ?
     
  2. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.562
    Пол:
    Женски
    Da
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    21.828
    Пол:
    Женски
    Женски јас вчера вечерта се разбудив и бев цела мокра доле. Се пресоблеков и мислам дека бев испотена бидејќи бев влажна и по грбот и легнав. Значи вода немаше ама гаќите ми беа мокри. Можно е да е плодова вода или не? Да знам дали да одам на контрола. Многу ми е страв да не го осетам пукањето на водењакот. Како е кога ќе пукне?
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Може да си испотила. Ако пукне убаво, тече убаво и нема шанса да не приметиш дали е или не е плодова :) а ако напукне некаде високо (ова ми се случи оваа бременост), ке тече млаз на секое.. кај мене протекуваше на 2,3,4часа, зависи... убав млаз. Ако пак приметиш многу мокро, оди да те ѕирнат.. :) Јас приметив дека е плодова одма бидејки имаше нежни црни бебешки влакненца во неа...
     
    На Skorpija25 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.356
    Допаѓања:
    21.828
    Пол:
    Женски

    Бев. Не можев да издржам. Вода има доволно, а постелката е веќе зрела.
    Сум се испотила значи. :D
     
    На DuchessAnn, kukla21, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.848
    Пол:
    Женски
    Изгледа само јас осетив како да ми пукна балонче.:lol:
    А вода течеше и течеше константно додека стигнав во болница, па и таму продолжи. Се чудев колку вода истече од мене
     
    На cresa-jagoda, danichap и Skorpija25 им се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Мене кога ми пукна скроз, доле во стомак како јак удар од внатре го осетив, толку јако пукна :D
     
    На Lavica2016, cresa-jagoda, Ano и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.153
    Исто. Како внатрешна клоца почуствував и наеднаш кофичка вода истече од мене:D
     
    На cresa-jagoda, mariz и Ano им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Јас одма викнав сестра дека покриена бев.. и викам абе нешто од внатре ме удри јако некако чудно :D ми вика абе бебето со главата удрило (facepalm) абе викам знам како е бебе да мрда, ова беше чудно како да крцна нешто и ме погледна чудно и си отиде.. и за 2 секунди почна вода (заматена само) да се излива од мене, толку многу што цела мислам истече на кревет. После накај сала одев пешки, капка не капна од мене..
     
    На cresa-jagoda, danichap и Ano им се допаѓа ова.
  10. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Има ли шанса да не приметам дали е водењакот или не?
    Денес сабајле осетив течење ама на гаќичките имав не повеќе од голтка вода, без мирис и беше бистра.
    И толку, значи ептен ептен малце.
    Па не знам како би познала :/
     
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Ако напукнал водењакот ке ти тече на 2-4ч, бар кај мене така беше. Ми напукна горе под гради високо и ми течеше при одење, мрдање на стомакот... некогаш многу малку, ама некогаш утоп како измочана цела бев, лом и гаќи, пантолони. Ако од тогаш ништо до сега не ти протекло, не е водењакот :) Мене 36 саати пред раѓање ми напукна и во тие 36 саати, сигурно едно 15 пати имав млаз, а плодова вода пак си имаше на ехо... неможе да си истече туку така, не се грижи... можно е да си бил само некој исцедок. Која недела си?

    едит: и заборавив, водата беше лигавка и леплива и плус со бебешки нежни влакненца :D дека моиве бебиња си беа така повлакнести, црни коси... па и во плодовата имаше влакненца хаха
     
  12. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    ухх добро е, фала ти на штрек сум цело време :) за три дена ми е термин, веќе не можам ни да спијам, само очекувам дали се болки, водењак, дали бебњво мрда... :)
     
  13. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Мариз те молам да ми објасниш ова после пукањето водењак и долго чекање за пораѓај што како се одвива инфузии инекции терапии нешто ?? Знам дека на долгото чекање за раѓање со пукнат водењак се закануваат инфекции . Сестра ми е со термин 28.08 синоќа и прснал водењакот и тутуле бале чекала сабајлево да ја осамне да оди во болница .... Задржана е веќе таму , нема болки контракции за раѓање . Значи веќе 24часа поминаа , ќе чекале до сабајле да ја фатат болки ако не тек отпосле ќе провоцирале пораѓај . 36часа зарем не се многу , или зависи колку како истекува плодовата вода ?? Целата сум во паники со мојов стомак до заби . :worried::sweat:
     
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Следат на ехо колку вода има, скроз и пукнал или и напукнал како мене? Мене горе ми беше напукнат и од време на време ми истекуваше млаз повеќе или помалку... Инаку после многу беа нервозни педијатрите што ми ја следеа малата како ме оставиле 36ч со пукнат водењак... Дека кај мене премногу се замати водата, црно кафена истече кога ми пукна скроз водењакот и директ за 5мин во сала на царски бев... Прво бебе природно ми е родено, а второво царски. Незнам дали напукнатиот водењак беше причината што така заврши се... Дојдоа и други доктори на визита после пораѓај и ме прашуваа да не сум имала бактерија, да не сум приметила пред раѓање исцецок, чешање...
     
  15. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.060
    Допаѓања:
    72.332
    Пол:
    Женски
    А и од високо пукнат водењак се осеќаат млазови?
    Се си мислам да не не осетам.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Охо не да се осеќаат, оди оди оп топличко тече одеднаш и се приметува дека истекува од вагина. Мокри ми беа и гаќи, тренерки, како да сум се измочала убаво во гаќи :lol: Плус водата е лигавка...
    Па со тестер еден како тест, се докажа дека е плодова вода, ама такви ваљда само низ болници има... Инаку ке биде интересно, секоја трудница ке купува на секој исцедок ке ги прави хахаха
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  17. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Ме фаќаат паники зашто знам дека нема педијатар (има дворски шут еден на повик ) а сепак постои опасност од инфекција во вакви случаи, и бебето е 3недели пред термин.
    Нема гинеколог (има на повик треба да чекаш да дојде ) Ниту притисок измериле ниту и кажале дали е долу или високо горе пукнат водењакот .Постелката почнала да се спушта тоа уште дента на ехо кога ја прегледале .
    Сега и ставиле инфузија антибиотик ваљда за инфекции, па ја фати дијареа . Само мед. сестра и бабица една имало на оделението.
    (waiting):worried:
    Читам и по други форуми српски амерички дека во ситуација пукнат водењак без контракции ги проаѓаат со провокација за 12часа највеќе 24 , ако не оди природно одма царски. Овие не знам што чекаат . Трето и е а нема болки и е само 2цм отворена во овие 24ч .
     
    Последна измена: 5 август 2018
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.706
    Допаѓања:
    72.603
    Пол:
    Женски
    Незнам каде раѓа, ама викенди послабо доктори има, па може затоа сакаат да ја дотуркаат до утре сабајле... незнам што да кажам, дај боже за брзо да си се олесни и да биде се во ред :hug:
     
    На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Џиџи91

    Џиџи91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2018
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    142
    Пол:
    Женски
    Јас влегов во 9 месец:D
    Ставам вагиналетки polygynax првите три вечери немаше ништо а сега два пати наутро гаќите ми се мокри и странично на нозете кај препоните ми се мокри и малку како лигаво ми изгледа на допир.
    Дали е тоа од вагиналетката или од плодовата вода:?:
     
  20. Leo_29

    Leo_29 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2017
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    5.022
    Пол:
    Женски
    Најверојатно вагиналетка. Плодовата вода е како да ти се мокри, осеќаш дека ти тече, а не можеш да ја запреш. Исцедокот од вагиналерка не го осеќаш кога истекува. ;)
     
    На Џиџи91 му/ѝ се допаѓа ова.