1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пумпи за одмолзување на мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Eli23, 20 јануари 2016.

?

Дали пумпа за одмолзување е навистина потребна?

  1. Да

    394 глас(а)
    85,7%
  2. Не

    66 глас(а)
    14,3%
  1. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Има, побарај ги во Медела.
     
    На Vaga~ му/ѝ се допаѓа ова.
  2. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Имаше некој постирано ценовник за изнајмување ама некако скапо беше.Прв месец 2000 мислам па после 1500 така нешто.
    Јас ја гледав рачната да ја купиш на ново е 3260 денари.
    Незнам на Avent и на Tommee tippee рачните какви се .
     
    На Vaga~ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Здравје април сум во план да одам, ама дека ќе седам 2 месеци не знам дали ќе ми ја дадат, зашто на 4 недели рецепта се носи нели..
     
  4. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Јас имав рачна на чико и воопшто не бев задоволна. Сама успевав многу повеќе да се измолзам птколку со пумпата. Може и не сум правела правилнп, не знам ама ако има кој да ти покаже како да се измолзуваш мислам подобро е. Моето искуство е такво
     
  5. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Да, ќе најдеш некој да однесе. Или ќе се договориш дека на два месеци ќе ти треба. Фини се во аптеките. Ќе им кажеш на одмор одиш.

    Јас чекам епидемијата на морбили да заврши претходно немам срце да одам. Во авион каде врие деца кои патуваат за швицарска не сум сигурна дека се сите вакцинирани.
    Така да јуни здравје би одела за документи.
     
    На Vaga~ му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vaga~

    Vaga~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2017
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    И мене ме фаќа паника околу тоа али се надевам ќе се среди тоа со морбилите.. не можам да седам тука скренав. Ние со кола сме во план да одиме.. Баш ќе ги прашам во аптека дали дозволуваат така
     
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Само два саати смее во аутоситз да седи како ќе успеете од север до југ со кола?
    Нас глава не боли од мислење како да се симнеме до доле до јули треба да вадиме документи плус до минхен за патен налог малтретиња еден ден.
    Прашај си објасни им.
     
  8. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Женички вие што се измолзувате со рачна пумпа, ве боли ли како ѓаволот да ви ја тегне градата? Земав некоја си верзија на рачна пумпа на baby joy за да пробам да видам како ќе оди, ама многу ме боли, премногу. Да не правам нешто погрешно?
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.704
    Допаѓања:
    72.598
    Пол:
    Женски
    А млеко излегува? Најверојатно не се убаво опуштени каналите и само ја тегне брадавичката, не би требало толку да боли. Јас 3м ја молзев левата (дека имав голема рана, ме болеше корнеше кога цицаше синко), а со пумпа не ме болеше. Вториот пат со ќеркичката пробав да се молзам кога не ми беа пуштени каналите и така болеше страшно.... Прво масирај, молзи со рака и пробувај со пумпата, постепено полека, те со рака, те со пумпа, те бебе да цица и ке ти се отпуштат и нема да те боли. Ставај и ланолин пред да молзиш, почекај некои 10мин, па молзи. Исто и загреана тетра пелена (со пегла ја топлев), јас така си ставав и тоа доста помагаше.

    Инаку треба да излегува млеко од куп дупчиња кога молзиш, баш како стискав, така од 5-10 страни шприцаше млеко. Дури ке задржев со пупмата стисната и додека не исприцаше се не стискав пак.
     
    На S.J.Parker му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    @S.J.Parker првите два пати кога се измолзував не ни стискав со крај на рачката колку ме болеше, ама тогаш уште немав и млеко, само што дојдов од болница, само сакав да пробам како е. Ама ме болеше и кога доев. Откако фатив ред со доење пробав пак, никаква болка немаше и вадев околу 100мл од една града за 15тина минути. Најверојатно требаше брадавиците да се адаптираат. Сега пумпам без никаков проблем.

    Иначе имам рачна пумпа на Медела.
     
  11. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Користиш ланолин?
     
  12. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Првите десетина дена после секој подој. Дефинитивно е неопходен, толку ми беа нежни брадавиците што не трпев ни само маица да ме допре, најчесто седев со скроз голи гради. После втората недела само после туширање ставав. Престанав да го користам на околу месец.
     
  13. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Ставај повторно :) Мислам само тоа е спас. Чим јас ја издржав на Медела електричната наместена до максимум, ќе можеш и ти. :)
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Најверојатно не си ме прочитала убаво во едно од претходните мислења. Проблем имав само првите денови. Сега редовно ја користам пумпата без болки и проблеми, дури и резерви имам од млеко во замрзнувач. Затоа престанав со ланолинот, повеќе немав потреба.
     
    На Petra777 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.646
    Допаѓања:
    95.708
    Пол:
    Женски
    Боли во неколку случаеви, кога е мала инката и не ја фаќа цела града па се стимулира само брадавката (што е скроз погрешно), кога е голема инката и не успева да измолзи доволно млеко а и не ни стимулира правилно (што може да е проблем за правилно отварање на каналите), кога не се мести правилно пумпата (гледај туторијали на YouTube стрикно за твојата пумпа) и кога недајбоже се затнати каналите. Прво нежна масажа со топла вода под туш, правилно ќе наместиш и пробај пак.
     
  16. Poppins

    Poppins Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    2.647
    Допаѓања:
    5.591
    Пол:
    Женски

    можe да патувате слободно . На два сати ќе си правите пауза само , ќе го вадите бебуш од седиште/транспортер на кратко да се размрда , и пак ќе си продолжите ..
     
  17. Megika

    Megika Активен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    IMG_20190413_132944.jpg Zdravo,

    Sakam da sposelam iskustvo so pumpa za odmolzuvanje.
    Gi razgleduvav modelite koi se dostapni kaj nas. Ne znam kolku se kvalitetni, no cenite se dosta visoki.
    Najdov pumpi za osmolzuvanje i na Ali express. Bidejki bea dosta evtini, po 20-30-40 $, reshiv da naracham i da ja probam, pa ako ne ja biva-drugive ne mi begaat.
    Narachav dvojna elektricna, i za srekja pumpata se pogodi super.
    Ne sum mnogu disciplinirana vo odnos na raspored na molzenje, no sepak so 3-4 pati vo denot po 20 minuti uspevam da izvadam po okolu 700 ml vkupno. Sepak ova e razlicno za sekoj...

    Eve slika od pumpata koja ja narachav, cenata bese okolu 1600 denari. Naracav i pernicinja so gel koi mozat da se koristat kako topli ili ladni oblogi, no nikogas ne gi koristev...

    Se nadevam na nekogo ke mu bide od korist moeto iskustvo.
    Pozdrav.
     
    На Majra, koritsaki, Bebulleee и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски
    И јас порачав пумпа од Али за само 500ден ама рачна. Се погоди мн убава , влечи ј не болат градите. Пред тоа се молзев со Чико, верувај модри ми беа прстите од прицкање на неа плачев и се молзев. Шо од болка во пупки, шо во прсти.
     
  19. anita123

    anita123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2013
    Пораки:
    637
    Допаѓања:
    292
    Пол:
    Женски
    Може линк и за колку време стигна
    @Megika
     
  20. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.857
    Допаѓања:
    22.256
    Пол:
    Женски