1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пумпи за одмолзување на мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Eli23, 20 јануари 2016.

?

Дали пумпа за одмолзување е навистина потребна?

  1. Да

    395 глас(а)
    85,7%
  2. Не

    66 глас(а)
    14,3%
  1. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.278
    Пол:
    Женски
    Medela po taa Cena E mini elektricna pumpa... Golemata so Edna inka E okolu 10000 a taa so dve inki za dvete gradi E okolu 13000
     
  2. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Jас oд еурoфарм.
     
    На madam puff му/ѝ се допаѓа ова.
  3. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Дали има активна некоја мама да ми кажи дали молзено млеко кое е 3 часа на собна можам да го ставам сега во фрижидер?
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не, веќе е за фрлање. Ако веќе го имаш ставено во фрижидер не го давај на бебе.
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Е бидна готово..го ставив и го испи после...немаше променето боја ни мирис..за вкус не пробав
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Пробувај секогаш пред да дадеш на дете.
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Каков би бил вкусот доколку не е за давање?
    Кисел, горчлив?
     
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    На скиснато. Сигурно си пробала скиснато млеко.
     
    На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас ја земав babynova пумпата по препораката на @BabyT* и морам да кажам дека не боли воопшто и за 15 минути извадив 65мл. Рачна е пумпата, малку е тешко ама не е страшно. Не е за мајки што секој ден би се молзеле и даваат на бебето мајчино млеко од шише бидејќи треба цел ден да се пумпаат. Ама мене супер ми заврши работа бидејќи ќе морам да го одбивам од цицање. Одмолзувам сосема малку колку да ми олесни. Душата ме боли бебето сака да цица, плаче, ме влече зс блуза и се пика во мене.. Ама тоа е.. Уште од сам старт се виде дека не ни е пишано да се доиме, ама ете и покрај се јас барем се обидов еден месец се трудев со сите сили, и со силиконски брадавици, и сп внимавање на исхрана и со се.. И ете не бидува...
     
    На Larahappy и BabyT* им се допаѓа ова.
  10. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.119
    Допаѓања:
    18.333
    Пол:
    Женски
    Ако не е тајна зошто не можете да се доите? Јас три месеци со силиконски се доевме, потоа кога зајакна малце веќе месец ипол без не се откажувај, штом бебето сака да цица ставај го само ќе си фати.
     
    Последна измена: 4 јули 2020
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Нема проблем со тоа, он си фати убаво со силиконски и мислев до крај така да тераме. Единствен проблем беше тоа што цел ден ми беше на града, штом го тргнев плачеше, пелените беа многу малку мочкани, и педијатарот велеше малку е моето млеко да давам и дохрана.Се испробавме и пак гладно беше бебето и почнав да му давам да цица само кога мора. Ама ете кај мене здравствен проблем се појави и морам да пијам лекови кои не се земаат за време на доење. Плус завчера се утепа од плачење, а цел ден цицаше. Имаше грчеви многу. И свеки не можела да го смири, се жалела на мм, му навеала на главата да сме пробале два-три дена да му даваме само АД па да видиме дали грчевите се од моето млеко. И така мм ми се изнавика и ме обвини дека не сум пазела што јадам и што пијам, сум била себична и затоа бебето се мачело, не сакал да слуша плачки по цел ден, ќе сме давале АД само деновиве. А штом така сакаат еве целосно ќе го одбијам, секако ако не го одбијам денес ќе морам следниот месец заради лекарствата кои ќе морам да ги пијам.
     
    Последна измена: 4 јули 2020
  12. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.119
    Допаѓања:
    18.333
    Пол:
    Женски
    Леле од такви свекрви коса ми се крева па и маж ти извини вака... Ништо чим е здравствен проблем тоа е и со ад растат деца, првото со ад еве го дечко 3 години има. Во иднина не и давај на свекрвиштено да ти се меша колку и да ти е тешко сама гледај си го бебето. Она ако сака да изиграва мајка нека си роди друг пат така кажи и.
     
    На drugarka, mal.ecka, Butterfly1107 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Извини вака ама свекрва ти одлучува за твое дете?? Те читам и воопшто не си ми јасна.
     
    На drugarka, mal.ecka, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Таа само од страна го буцка маж ми, а тој мене и така.. Не се расправам веќе
    со неа, штом толку сака ќе и го оставам по цел ден нека го чува а јас ќе си шетам кај сакам.
     
  15. babyboy1

    babyboy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    1.367
    Допаѓања:
    5.192
    Пол:
    Женски
    Немој така гревота е детето мало е твоето сеуште...млада си и сега така мислиш ама понатаму ќе ти биди криво зошто при мајка детето да ти го одгледа баба му...ќе имаш време за шетање не попуштај на првата кавга..земи си го детето во раце и гушкај го тоа само тебе те знае и само ти му требаш а на свекрвати како би и лупнала една сега да ми е мене...земи кажи и пред мт кога е тука дека ако има нешто тебе да ти каже а не да го бицка и да ви се меша во бракот па и да ви ствара кавги...и јас би и кажала дека доколку така продолжи ќе нема воопшто пристап до детето ма нека сум и млада и несикусна сепак е мое дете и јас знам што е најдобро за него...таа своето го пораснала и гледајќи каков е и колку непочитување има према жената не би дозволола да е и моето такво...ете така дирек би и шлапнала...истово сум им го рекла и на мајка ми и на свеки...фал ви за грижата ама детето е мое акп сакате бујрум погалете го подржете го ама совети и буцкање од страна јок...па мирни се и двете и не ми се мешаат
     
    На mal.ecka, Milkiway, Butterfly1107 и 3 други им се допаѓа ова.
  16. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.119
    Допаѓања:
    18.333
    Пол:
    Женски
    Немој никако не и го прави тоа задоволство, после ќе го буцка маж ти дека ти не сакаш да си го чуваш детето и дека шеташ само. Ти си мајка на тоа бебе тебе те сака тебе ќе те бара не таа жена. Што сака нека збори ти терај си како ти си мислиш за детето ако збори од едно уво влага од друго ќе излезе, а за маж ти ако ти пререче нешто што му кажала мамичка прашај го кој е мајка на детето. Знам како ти е и моено свекрвиште со првото дете се трескаше од земја се мислеше она мајка пак станала, јас само се нервирав и карав со маж ми на крај ми пукна филм и почнав да не ја регистрирам она меле јас само викам ок и пак си терам како што јас сакам мое дете јас одлучувам, а не таа. Немој после ќе се нервираш кога ќе го размази и ќе го учи глупи работи. Ти си се мачела ти си се тресела цела бременост како што ќе биде и сега некоја кокошка мајка да ти се прави на твое дете...
     
    На mal.ecka, dunika, Thallia и 2 други им се допаѓа ова.
  17. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    Како бе вчера го роди сега на некоја бабетина ќе го оставаш за да шеташ? Не знам колку години имаш ми делуваш многу незрело. Не ти судам ама мислам треба на психолог да си појдеш малку да поразговарш. Без љутење со најдобра мисла ти кажувам.
     
    На Ѕвездички, mal.ecka, lovely12 и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Larahappy

    Larahappy Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2019
    Пораки:
    2.843
    Допаѓања:
    10.346
    Акo е oд здраствена причина вo ред.
    Нo задoвoлствo дете да си oдбиjам oд цицање нема да приуштам ни на свекрва ни на мм.
    Те читам пo пoстoви и малце е време да им пoкажеш заби на сите таму пo ред.
    Твoе дете, твojа oдлука. Зарем сакаш да се научи дететo сo баба и да плаче пo баба? Треба да и гo кажеш местoтo на жената :)
    И сo сoпругoт разгoвараj си да се врати вo нoрмала, да застане и да те штити тебе ,а не да паметува пo сoветите oд маjка му.
    Сега ќе ти гo чува ,а утре кoга ќе пoрасне ќе му кажува дека oна гo исчувала и тoгаш нема да ти биде сееднo.
     
    На Chanell*, Thallia, Milkiway и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Jana06

    Jana06 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    28.786
    Пол:
    Женски
    Бабата ќе испадне поборбена за детето од мајката. Да знаеш само дека ова ќе ти се одбие од нос еден ден. Баба ми порано и префрлаше на мајка ми дека таа ме пораснала, а мајка ми морала да се врати на работа од финансии причини.
     
    На Chanell*, WonderGuurl, Fallen.Angel и 4 други им се допаѓа ова.
  20. lovely12

    lovely12 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2012
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Премногу си млада и би рекла неискусна, без навреда. Те читав по др постови... Да се биде мајка е жртвување на се и вложување во иднината на своето чедо. Немам намера да те навредам, ама размисли си за секоја одлука... Нема сила што ќе ме натера да не дојам, ниту пак болест... а свекрва пак може само да се шиша. Многу малку години имаш и можеби затоа не те сфаќаат сериозно или пак правиш непромислени работи. Дете да дадам, абе со заби ќе ги распарчам...
     
    На Butterfly1107, Chanell*, mal.ecka и 4 други им се допаѓа ова.