1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пумпи за одмолзување на мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Eli23, 20 јануари 2016.

?

Дали пумпа за одмолзување е навистина потребна?

  1. Да

    394 глас(а)
    85,7%
  2. Не

    66 глас(а)
    14,3%
  1. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Прашај што и да те интересира
    Значи ја за се и сешто на копче ѕвонев замарај ги за тоа плаќаш ич да не ти чуе. За учење добро е шѕо они мнпгу инсистираат да те испишат како доилка
     
    На Izzy_0504 и Pacient srna им се допаѓа ова.
  2. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Мој совет, ако немаш да позајмиш, купи си. Јас пред да се породам истражував и собирав искуства но ја купи мм дента пред да ме земе од болница, рачната пумпа на Чико околу 1600 денари е, не е скапа а ептен врши работа. Мислам дека треба да се има при рака пумпа на почеток особено дека бебе заспива на града, па не можеш да го разбудиш, а имаш одвишок млеко и ќе го измолзеш да не ти се ствараат грутки а и ќе стимулираш и лактација на тој начин. Но секако, прво бебе на града па после пумпање само ако уште се тврди градите. И јас се породив во Ремедика, млеко ми дојде вториот ден, бебе немаше сила толку да цица и ми дадоа во соба електрична на Медела-3 дена ми беше на располагање цело време во соба ми седеше, само ми носеа сестрите шишенца, и термофори да ги масирам градите. Ако не ти дадат да си побараш. Ги прашав дали ќе ми врши работа рачната на чико и самите сестри ми рекоа да не фрлам едно чудо пари за електрична, да си земам рачна, исто работа ќе ми врши. И искрено и ппзадоволна бев од чикото него од електрилната на медела. Јас не ја користам секојдневно, ја користев на почетокот повеќе и сега во последно навечер некогаш кога бебе заспива и не доцицува.
     
    На mamaJana, Milkiway, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Баш напротив, на државно ти го носат веднаш ако си природно, што е можно побрзо да ти го дадат и да немаат они мака. Царски доцна ги носат ама не брзаат да ги земат назад. Мене пример сосема ми го оставија откако ми извадија катетар. За млеко доаѓаат на 3 часа и ти носат. Мене ми носеа а немав потреба пошто синко цицаше.
     
    На Milkiway, Fatalnata и Kolache na mama им се допаѓа ова.
  4. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Ако не го храните бебето со измолзувано мајчино, рачна ке ви заврши работа.
    Јас не купив веднаш ама сум требала. Млеко имав на претек, сум можела да молзам да ми е полесно на градите. Има грутки ама од подој до подој синко ги разбиваше.
     
  5. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.384
    Допаѓања:
    8.987
    Пол:
    Женски
    Super stom davaat na proba tamu. Jas se spremam elektricna da ziam so idea deka na site maki i obvrski polesno e kopce da se stisne nego da pumpas
     
  6. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Верувај дека 10-15 мин работа е. И јас мислев тешко ќе е рачно ама не. Дури и повеќе млеко измолзував со рачната. Од електричната премногу ме болеа брадавиците. Како сакаш но мојот совет е да не фрлаш толку пари. Може нема ни да ја користиш секојдневно. Може ќе ти треба само првите неколку дена. Разликста во цената е огромна, размисли си.
     
    На Bicka77 и Pacient srna им се допаѓа ова.
  7. MinnaAnne

    MinnaAnne Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2020
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    778
    Пол:
    Женски
    Јас имам на Tomee Tipee closer to nature електрична пумпа и сум презадоволна. Мој совет е да не се купува пумпа пред време, не секогаш е потребна.
     
  8. elena.93

    elena.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2012
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    141
    Немој уште од сега да пробуваш дали ќе излезе нешто зошто може да доведе до контракции. Сепак не е никакво мерило дали ќе имаш млеко или не, може само да си направиш компликации со намерно стимулирање
     
    На Fatalnata, Pacient srna, Izzy_0504 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.110
    Допаѓања:
    17.761
    Пол:
    Женски
    Прочитав 10ина страни наназад и заклучокот ми е следен. Мислам да земам рачна пумпа на Чико уште пред пораѓај, доста членки се задоволни, а реално не е ич скапа. Да не се случи да надојде многу млеко, а бебе да не може да исцица па да трча маж ми и да се чуди кај да најде пошто живееме во помал град.

    Ако евентуално во иднина ми треба почесто измолзување ќе земам некоја од електричните. Се надевам дека ќе се доиме и нема да треба, ама сепак.

    Што мислите за оваа моја идеја од вашите искуства? :) Малку рано ми е 18+ сум, ама почнав да го пишувам списокот и кај и да е ќе почне да се штиклира по нешто. :$
     
    На Izzy_0504, Lovebug01 и mamaJana им се допаѓа ова.
  10. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Добра одлука, подобро да имаш, отколку како мене да те фаќа паника откако ќе се породиш.
    Незнам зошто но во првата бременост воопшто не посветив внимание дека ќе ми е потребно да земам пумпа, а изнакупував куп други работи предходно..
    И добра е идеата да се опремува по малку, огромен е трошокот за да купиш се наеднаш.
     
    На Izzy_0504, Lovebug01, Bella_Stella и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.110
    Допаѓања:
    17.761
    Пол:
    Женски
    Па да, таков е планот. Прво бебенце ни е па ќе треба се од А до Ш да се купи, се собираат многу работи. Најдобро ќе биде да се распореди трошокот, а башка и ептен не фаќа мерак веќе да си купуваме по нешто. :$ Здравје после втор скрининг ќе почнеме, по 3-4 работи на месец и таман ќе се пополни списокот. :sun:
     
    На Izzy_0504, dromka, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас за ќерка ми почнав да купувам после втор скрининг, исто и сега.
    Од утре 28ма недела па деновиве некако ме фаќа еуфорија да купувам, а сеуште зимска гардероба има секаде па морам да почекам.
     
    На Izzy_0504, Bella_Stella и Pacient srna им се допаѓа ова.
  13. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Ако немаш да позајмиш од некого, да си купиш. И само 2 пати да ти потреба, подобро е да имаш при рака. Добар ти е планот, јас познавам и мајки кои хранат бебиња со измолзено млеко и никогаш не употребиле електрична пумпа. Како што поминува времето и се воспостави лактација, се помалку време ќе е потребно за да извадиш количина соодветна за еден оброк, така да не е страшно и со рачната. Поголема мака е на секое што треба да се мие и стерилизира, отколку самото одмолзување. Се надевам нема да ти треба многу, но дефинитивно да си ја ставиш на список.
     
    На Bella_Stella и LivingGlam им се допаѓа ова.
  14. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.110
    Допаѓања:
    17.761
    Пол:
    Женски
    Да и мене тоа ме кочи, сеуште е зимна гардероба, така да ќе почекаме уште месец-два.

    @Lovebug01 фала за сугестијата, после се што прочитав и јас мислам дека дефинитивно треба да ми е на список. Имате ли евентуално некоја друга препорака за рачна освен оваа на Чико?
     
    На Lovebug01 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    И јас ти ја потврдувам на чико вреди за сите пари
    Башка јас и се молзев и давав измолзено добри 2 нед по 5 6 пати на ден ептен е лесна за употреба.
     
    На jarec6 и Bella_Stella им се допаѓа ова.
  16. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.110
    Допаѓања:
    17.761
    Пол:
    Женски
    Епа тогаш таа ќе биде. Фала ти, ми значат совети од искусни мамички. :sun:
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна од лансинох рачната, но поскапа е од чикото, околу 2700 мислам беше пред 2 години.
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.409
    Допаѓања:
    8.682
    Пол:
    Женски
    Немам искуство со други рачни. На болница ми даваа електрична на Медела ама со Чикото некако подобро поминав :)
     
    На Bella_Stella му/ѝ се допаѓа ова.
  19. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Мамички ај ве молам за совет. Се мислам каква рачна пумпа да земам, дали таа на Чико или на Медела? Која е подобра? Цената не ми е проблем ама сакам за старт да имам посекако рачна пумпа, мислам дека доста корисна ќе ми биде пошто имам и повлечени брадавки па таман и за стимулација ќе ми биде корисна. Само се мислам која од овие две да ја земам. :?:
     
  20. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Медела имам и е супер. Брзо пумпа, не боли раката, на гради е пријатна. Лесно се расклопува и мие.
     
    На kostovaivana му/ѝ се допаѓа ова.