1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пумпи за одмолзување на мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Eli23, 20 јануари 2016.

?

Дали пумпа за одмолзување е навистина потребна?

  1. Да

    393 глас(а)
    85,6%
  2. Не

    66 глас(а)
    14,4%
  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.175
    Допаѓања:
    7.862
    Пол:
    Женски
    Mene mi trebase na pocetokot, bebe togas malo e i ne cica mnogu, nemoze od dvete se da iscica, a gradi polni bolat, pa se odmolzuvav so racna na chiko. Vidi prvo kako ke bidete pa posle ako ima potreba kupi
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.723
    Допаѓања:
    45.596
    Пол:
    Женски
    Можеби ке немаш потреба од истата
    Биди упорна да седи на цице,во спротивно многу е лесно да купиш
    И мојата не цицаше на почеток па пробав со селиконски брадавици и се научи
    Нормално доколку имаш потреба ке процениш сама
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски

    Луна и мој совет ти е прво да се породиш па потоа да видиш дали ќе имаш потреба од пумпа за измолзување.Ние се доевме до 1,5год.А немав потреба од измолзување.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    17.141
    Фала ви Мами, сепак ќе причекам.
     
  5. Lady*Bug

    Lady*Bug Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2017
    Пораки:
    1.139
    Допаѓања:
    4.847
    Пол:
    Женски
    Бидејќи се е индивидуално, не можеш да знаеш уште од сега дали ќе ти треба или не. Се зависи од тоа колку брзо и лесно ќе го воспоставите процесот на доење. Ако на почетокот оди тешко, одма купувај за да имаш константно млеко, да не ти престане ако не доиш редовно. Така мене некои работи не ми беа јасни дека по прв пат ги поминував купив и пумпа па ете ја ми стои сега дома.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Vodolijata

    Vodolijata Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2010
    Пораки:
    160
    Допаѓања:
    683
    Феминки да прашам за ваше мислење. Бебушка е една недела, а не сака да цица од града, пробавме се, со силиконски брадавици, да ја изгладниме па да ја ставиме на града и не сака и не сака. Најверојатно затоа што додека бевме во болница 3 дена беше цело време на шише бидејки немав млеко. Сега се измолзувам рачно и со тешка мака измолзувам околу 300 мл млеко кое и го давам и плус сме на дохрана. Мислам дека имам доволно млеко и квалитетно бидејки кога ке се напие од моето млеко си спие по 3 часа и си има редовна столица, а и не поврака што се случува некогаш кога ќе и дадам hipp дохрана. Мислам дека вреди да инвестирам во квалитетна електрична пумпа која ќе ја користам постојано за измолзување и на тој начин да и го давам млекцето на малечката. Намерата ми е дохраната да ја исфрлиме. Која пумпа најмногу би ми ја препорачале за таа намена? Претпоставувам би требало да е електрична.
     
  7. Al-dra

    Al-dra Активен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas koristev spektra dvojna elektricna pumpa dodeka ne napolnija bliznacite 6 meseci bidejki ne fatija da cicaat taka bea na majcino 6 meseci Se izmolzuvav na 3 saati preku den i na 5 navecer Sega ja prodavam ako si zainteresirana poveli 2500 ja prodavam
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0083.JPG
      DSC_0083.JPG
      Големина на фајлот:
      117,2 KB
      Прегледи:
      26
  8. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам си се снашла додека ди дојдам од планина, ама да, од пумпава погоре сум презадоволна. Ти препорачувам да ја гледам емисијата од денес во Недела на Телма, 0м+, зборуваме за измолзувањето, ќе си помогнеме многу. Ако не си купила сеуште купувај Спектра, еве мајка погоре ја продава суперповолно, ќе се препородиш.
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    И јас оставив на тоа да се породам па ке видам дали ми треба и само што дојдов дома уте истата вечер нагло ми надојде млеко,а бебушот не влечеше доволно и ми се направија грутки. Додека најдов дента пумпа мене мибсе направи проблем. Затоа мој совет имајте си од стрт пумпа,позајмете ,па ако понатаму има потреба инвестирајте во добра електрична пумпа. Јас на почетокот додека не ми се воспостави нормална лактација,нон стоп се одмолзував зошто бебушот не влечеше доволно колку што мене ми надоаѓаше млеко и ако не се одмолзев ми се стврднуваа и настануваа грутки,затоа сметам дека треба да се има уште од почеток.
     
    На Emana и Kejtovska им се допаѓа ова.
  10. Ece 1309

    Ece 1309 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Јас со прашање за складирање на измолзеното млеко. Во што го складирате млекото? Прашав за кесите во аптека на Авент се над 1000 денари 20 кеси. Дали има некоја поевтина алтернатива освен овие кеси?
     
    На Minnie-e му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Imash na Lansinoh vo Nutrivita, 25 kesi ti se 440 denari, 50 kesi se 760 denari. Po 180 ml sobiraat.
     
    На Emi_88 и Ece 1309 им се допаѓа ова.
  12. Ece 1309

    Ece 1309 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам на одговорот, ќе проверам.
    Убав ден
     
  13. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Кеси Нук и Лансинох, а додека префрлам во кеси ставав во чашки стерилни за уринокултура, па после во кеси.
     
    На Ece 1309 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Ece 1309

    Ece 1309 Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2017
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Добра идеја, многу ти благодарам.
     
    На Mila_dea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    Мислиш на оние малите од 60 мл?
     
  16. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.539
    Допаѓања:
    95.394
    Пол:
    Женски
    Јас користев од 120мл,не сум сретнала од 60мл.
     
  17. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    До сега се имам измолзувано неколку пати за да отидам некаде и завршам некоја работа, така да млекото во фриз стоело по неколку часа. Е сега, сакам еден цел ден да се молзам и да чувам за наредниот за да му дадат на бебе, оти ќе бидам отсутна можеби пола ден.
    Прашањето ми е дали мора млекото да го замрзнам од денес за утре или може да си стои во фриз? Според тоа што го прочитав за складирање може, ама би сакала да слушнам ваши совети. Фала многу.
     
  18. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    Нека стои во обичен фрижидер, во внатрешноста на полицата, не на врата. Така може да стои повеќе денови. За еден ден нема потреба да го мрзниш. Одеднаш молзиш за цел подој или собираш?
     
    На Seline му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    Собирам, немам толку млеко како порано, а имав многу. Кој знае колку ќе соберам.
     
  20. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    Јас имам електрична на Tommee Tippee но за жал не можам да измолзам млеко. Мислам дека немам доволно, 10мин молзење ништо не капнува во шишенцето. А кога ќе ја тргнам пумпата, околу нејзе има млеко. Не би требало да е до пумпата... некој да има слично искуство?