1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пумпи за одмолзување на мајчино млеко

Дискусија во 'Бебе' започната од Eli23, 20 јануари 2016.

?

Дали пумпа за одмолзување е навистина потребна?

  1. Да

    395 глас(а)
    85,7%
  2. Не

    66 глас(а)
    14,3%
  1. Mermaid

    Mermaid Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    295
    Seline како го собираш млекото? Пример од еден подој па во рижидер па од другиот одма го мешаш или?
     
  2. Seline

    Seline Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2017
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    3.658
    Пол:
    Женски
    Од секое измолзување го собирам посебно и така го чувам а го мешам пред употреба, поточно пред топлење.
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.753
    Пол:
    Женски
    @Seline пробај со бустери за лактација, овес, чај, сок, многу течност, индиски ореви, она што ти одговара. Да не случајно имаш циклус? Околу циклус се прави драстичен пад на млекото. Супер правиш досега, терај така, ќе успееш. Мене сите ми викаа нема да успееш ќе ти снема млеко па скоро 10м молзев.
     
    На Seline му/ѝ се допаѓа ова.
  4. vampire queen

    vampire queen Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    40
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    A koja im e cenata?
     
  5. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Јас обичната на бејби нова ја зедов 500ден.
     
  6. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.753
    Пол:
    Женски
    Зависи за што ти е потребна. Убава квалитетна пупма за двете гради одеднаш електрична нормално, е од 3000 нагоре, јас мојата ја земав 4000, Спектра. Има пумпи за една града само поскапи од овие, бренд кај нас доста познат. Просек се околу 6000ден електричните. Имаш рачни и поефтини, од 500 нагоре ама и тие се пак околу 1000ка. Ако ти треба за ексклузивно измолзување, значи бебе да пие исклучиво мајчино млеко подобро да инвестираш во поскапа пумпа, ако ти е за вадење млекце колку за да имаш за капки или да оставиш да пие бепче кога не си дома или да се одпразниш малку, мастит и слично, можеш и со рачна да поминеш.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  7. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.040
    Пол:
    Женски
    До пумпата е ние ја вративме воопшто не правеше вакум. Млеко од градите тече а пумпата не извлекува.Купивме рачна на Lansinoh I odednas izmolzuvam I Po 120ml.
     
    На Mia.milicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    @manako1 ти благодарам многу! Мислев дека е до мене. Ја вративме и ние денеска, ќе земам и јас рачна.
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.753
    Пол:
    Женски
    Многу малку кај нас знаат за измолзувањето. Не знам колку од вас читале и се информирале но измолзувањето не е само едноставно молзење млеко. Кај пумпите е битно тубите кои се ставаат на гради да одговараат на градите, тие имаат димензии, мене ми требаше малку поголеми туби и побарав да ми најдат такви, битно е да се менуваат тие како вентили што се, некаде се гумени некаде се пластични, се менуваат на 3м најмалку... Има многу во молзењето. Затоа постојат мајки кои не можат една капка млеко да измолзат, затоа што тубата им е мала/голема, користат туѓа пумпа која си одслужила векот, да да пумпите, особено електричните имаат работни саати и кога истите се надминати пумоата ослабува, пример Мини електрик има 10000 саати работни,затоа и пумпа не се позајмува. Потоа чувањето на млекото, бустерите за лактација и така натаму, се си има свое, си бара многу читање и многу истражување за да се одржи лактацијата исто како кај доењето. Сиот мој труд околу молзењето ми помогна да додржам 10м скоро молзење, а бебе 11м скоро да пие мајчино млеко.
     
    На Ece 1309 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Здраво женски,
    во трилема сум па секое мислење и искуство е добредојдено.
    Треба да купам електрична пума за подарок и не можам да се решам. Со саати гуглање и споредување изборот го сведов на овие 3:
    1. Lansinoh кој ја имало во Еурофарм
    2, Spectra која мислам дека некаде на Водњанска треба да ја барам (тука ќе ја замолам за помош @AngelOfArh )
    3, Nuk ја гледав во Беверли во некоја продавница во подрумот, се беше на Нук
    Со цените се сите тука ако не се лажам, само оваа не Нук има само една јачина на употреба (иако мислам дека е најпогодна од аспект на достапност на шишенцата и цуцлите), Spectra мислам дека има опција за подесување а за Lansinoh не знам.
    Моето кратко искуство со пумпа ми кажува дека подесување на јачината е потребно.
    Би сакала да купам и неколку шишенца и цуцли компатибилни со пумпата, зошто знам на пример дека Авент може да се користи само со Авент шише.
    Благодарам однапред на сите.
     
  11. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.653
    Допаѓања:
    95.753
    Пол:
    Женски
    Нук никако, многу е слаба и мене лично ми го намали млекото. Спектра има адаптер за Нук шишенца, само треба а си побараш во КМ медикал уште едно пошто само едно иде во комплетот. Лансинох е ОК ама според мене Спектра е најдобра. Како и да е, молзеш во шишињата и претураш во шишенце какво сакаш. Јас лично користев и користам најмногу Бебилав, најефтино а најдобро од избор, а убави се у Томи Типи, само скапи ми беа оти ги менувам на 2м.
     
  12. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    Јас ќе се умешам во муабетот, ама гледам доста сте информирани. Ако може да ми кажете одприлика која цена се движат електричните. Јас ја гледав таа на Медела и е 10 илјади:?:
     
  13. 123baby

    123baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    Јас ја земав на медела мини електрик за една града 5600 од зегин и сум презадоволна, за 10 мин бебе има шо да јаде :) Дури бев у болница ми дадоа авент и електрична, таа не ми вршеше ич работа, не влечеше а ем поскапа накај 9500 мислам дека беше, мислам дека секоја пумпа не одговара на секоја града
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Medela mini elektrik ne e za intenzivno odmolzuvanje. Za intenzivno od medela e taa drugata, 10 000 shto e. Sega ima opcija i za iznajmuvanje na bolnichkata pumpa na medela.
     
    На manako1 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. 123baby

    123baby Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2014
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    162
    Пол:
    Женски
    А кој е ризикот ако се користи за интензивно, јас веќе 4 недели само со неа измолзувам, бебе не цица, само од шише пие, дека не е удобна за користење или има некој ризик за млеко, града?
    И од каде може да се изнајмат пумпи?
     
  16. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    taka mi kazaa od tamu. pishi im na fb, ke ti odgovorat, ke ti pojasnat.
     
    На 123baby му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Moze rabotnite casovi da i se pomalku i zatoa da ne e za intenzivno molzenje, a ne deka postoi nekoj rizik od koristenje.
     
    На 123baby и LiliBoz им се допаѓа ова.
  18. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    не, далеку од ризик само раб часови помалку и се запушува редовно.
     
    На Lolipop23 и 123baby им се допаѓа ова.
  19. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    некаде стои дека може три дена во фрижидер, некаде 24 часа. Педијатарката ми велеше 24. така и правев. И да, подобро во внтарешноста, а истото важи и за тетрапак млеката кои ги пиеме. бидејќи вратата често се отвора топлиот воздух навлегува и затоа.
     
  20. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Пумпата на Нук е 5,000 -за една града е.
    Spectra е 4,800 за една града + 950 денари додаток за втора града
    За оваа на Lansinoh не знам точна цена ама и таа е тука околу 5.000.
    Јас знам дека и Avent се супер ама таа е 11,500 .
    Сепак ќе биде оваа на Spectra.
    Ти благодарам @AngelOfArh
     
    На AngelOfArh, Ano и LiliBoz им се допаѓа ова.