1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Путер од кикиритки

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од The.Pink.Angel, 7 август 2012.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  132
  Здраво сакам да прашам дали тука во мк има некаде путер од кикиритки можеби има некаде во скопје низ големите маркети ама јас не сум од ск :worried:
   
 2. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.256
  Допаѓања:
  8.641
  Има во Веро и Тинекс тегличка путер од кикирики. Мене лично не ми се допаѓа многу јак вкус има, а и многу луѓе се склони на алергија од путерот од кикиритки.
   
 3. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.919
  Пол:
  Женски
  Имам пробано, и вкусен ми е. :) Ама ако би го јадела почесто знам дека би ми станал одвратен. Чуден е вкусот но и убав, само за поретко уживање. :D
   
 4. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.259
  Пол:
  Женски
  Ние дома никогаш не сме купиле, ама имам јадено кај другарка. Мене многу ми се допаѓа, тогаш јадевме намачкано на двопек и малку мед одозгора. Повкусно нешто немам пробано. :P
   
 5. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.350
  Пол:
  Женски
  Имаме купено само еднаш и тоа од Тинес од Ск на враќање за дома на моја иницијатива.
  Тетин ми од Врање многу сакаше да го јаде, па ајде реков да го пробаме и ние тоа чудо што го фалат толку. :o
  Вкусот па не е лош, нешто измеѓу кикиритки е и соленки што имаат малку кикиртки(ако знаете за кои зборувам)
  Малку е густ, и воопшто не ми оди со леб, или дека не јадам леб не ми оди, не знам, ја си го сркав со лажива. Ни требаше месец за да го изедеме и никој освен мене не го јадеше. :) :)
   
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  Го обожавам ! За доручек на галети намачкан, и малце бананка одозгоре мх..
   
 7. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.488
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  Путер од кикиритки никогаш немам купено ниту ќе купам затоа што ја не јадам путер.
   
 8. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.773
  Допаѓања:
  52.536
  Кај нас мислам имаше некој грчки и на витаминка мислам дека имаше. Мене ми е убав само така со прст да си брцкам и да си лижам :tmi: нејќам да го мачкам на ништо ниту со него да мачкам нешто. Ама и тоа ретко, не ми е нешто омилен па постојано за да купувам
   
 9. wildness

  wildness Активен член

  Се зачлени на:
  17 јули 2012
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  23
  Путер од кикирики прв пат пробав кога бев многу мала, и уште од тогаш си јадам многу. Од Грција е првиот што го имам купено, кај нас немаше тогаш. Јак вкус има многу, незнаеш дали солен или благ. На лепче е убаво, ама убаво е да се намачка кога се чува на собна температура, не во фрижидер бидејки во фрижидер е тврд и ладен и воопшто не е вкусен. :)
   
 10. EmGreen

  EmGreen Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2011
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  188
  Вкусен е, не дека не е, само неможам да го мачкам на леб како мармалад секој доручек и вечера како што прават американците. Има во многу суермаркети кај нас, само бар јас колку што приметив многу се големи пакувањата за мој вкус. Еднаш купивме, дури рокот стигна да му помине а не го дојдовме. Од тогаш не би купила. Еднаш се јаде на 3 недели.
  А и премногу е калоричен [​IMG]
   
  На kikav му/ѝ се допаѓа ова.
 11. blue.jeans

  blue.jeans Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2012
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  35
  Има како нема,јас од шик си го купив дури го има и во веро.
   
 12. Towelie

  Towelie Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  517
  Допаѓања:
  688
  Пробајте да направите еден вид на сендвич,од едната страна ќе намачкате путер од кикирики,од другата некој крем,по можност Нутела. Језда е калорична бомба,ама е преубаво.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  не сум го пробала нит планирам поради тоа што сум алергична на кикирики но многу калорично ова путеров ... :|
   
 14. teat

  teat Активен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  7
  Лелее сега читам дека е мн калоричен и баш се чудам зошто тогаш го препорачуваат во диетите? :(
  Инакууу ммммм го обожавам особено на бисквити,галети или двопек :)
   
 15. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.890
  Jас го мачкам на две парчина леб,сечам банана на тркалца и ја ставам мегу парчината леб и тостирам :mm:
  Mногу ми е вкусен така или пак со мед малку одозгора :)
   
  На La.Reina.Del.Sur му/ѝ се допаѓа ова.
 16. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.094
  Го обожавам :inlove: Од Веро го купвам Пами. Има smooth и crunchy. ОКолу 150 тина денари е :)
   

  Прикачени фајлови:

  • 2.jpg
   2.jpg
   Големина на фајлот:
   14,3 KB
   Прегледи:
   252
 17. Greeen

  Greeen Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  567
  Добро само мене не ми се допаѓа путеров или што е работава? :)
  Еднаш купив,демек да пробам,баш ме интересираше каков вкус има,ама ете го уште си стои така.
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.551
  Ми се допаѓа, иако не е за секој ден, калоричен и мрсен бајаги.
  Ама убав, интересен вкус.
  Го пробав намачкан на бисквитче, со малку мармалад од кајсии одозгоре. Со чашка млекце оди божествено.
   
 19. Sawyer

  Sawyer Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.030
  Пол:
  Машки
  Немај гајле,тоа се здрави калории и здрави масти,не се заситени,така да,моеш и секој ден да го јадеш и да не осетиш никакви негативни последици по телото,плус има декстроза(гроздов шеќер) :) .
   
 20. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.410
  Ептен ми е убв ама ретко го купувам, зш дома само јас го јадам. Дури и така да си сркнеш малце фино е, a бидејќи е јак држи ситост. Последниот пат си најдов еден рецепт, милина.

  Значи вака, мачкате лепчиња со путер од кикирики и одозгора сецкате банани. Ако сакате може и некое парче чоколада да ставите или оревче. Ги поклопувате лепчињата, како сендвич и да дојде, и ги ставате во тостер. Бидејќи едно време без тостер бевме дома, јас ги ставав во тавче и одозгора стискав со нешто друго, што се наоѓа низ дома. За две минути сте дотови, а ептен е вкусно, посебно малце подрастопен кога е путерот.