1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пушење цигари во вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од teddybear, 3 јуни 2012.

  1. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.906
    Допаѓања:
    32.480
    Пол:
    Женски
    Кај нас маж ми е пушач, ама пуши на тераса заради синчето. Сите гости што доаѓаат кај нас, а пушат цигари, го прават тоа на тераса.
     
  2. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209
    јас како бивши пушач не дозволувам да се пуши по дома . можеби ќе се помирам да е во дневна со отворени прозорци доколку е неизбежно и ќе се луфтираме 3 дена ама таму дека се спие нема шанси никако!
     
  3. Sardinija21

    Sardinija21 Нов член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    96
    Дома кај нас не доага во предвид некој да запали цигара, пушиме само надвор, е сега ако дојде некој гостин страствен пушач неможеме да го избркаме само затоа што сакал да запали цигара, во тој случај правиме отстапки. Но кога се работи за нас нема отстапки пушење(цигари) само надвор се останато е дозолено. Шала на страна мислам дека е ужасна навика и многу штетна да се пуши внатре бидејќи димот се лепии на се живо и вие можеби не осеќате во моментот но верувајте дека алиштата смрдат одвратно од цигарите. Затоа излезете си надвор во двор или тераса издувајте 1 и потоа вратете се во чисто. Јас искрено не сум голем/а љубител/ка на пушење кога се во прашање цигари, пушам десетина цигари дневно бидејќи не само што е трујат цигарите туку и здивот го упропастуваат и затоа пушам многу малку. ИНАКУ ПРОБА ДА ЃИ ОТКАЖАМ НО НЕМОЖАМ.
     
  4. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Пред да забременам и јас и маж ми бевме пушачи, ама и двајцата ги оставивме цигарите.

    Претходно сме пушеле и дома и не ми сметало. Сега ми смета цигара, како бивши пушач гледам како им било на тие околу мене што не пушат, пушач не може да го осети тој мирис, тој си го носи со себе, ама јас сега оддалеку намирисувам пушач. :D

    Сега со бебе не дозволувам да се пуши дома, а и немам потреба да кажувам, си знаат и си пушат на тераса.
     
    На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Не даваме и затоа кога имаме гости си знаат и надвор си излегуваат...
     
  6. VIN.diesel

    VIN.diesel Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2013
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    420
    НИКАКО !
    И јас знам да запалам цигара со кафе но секогаш на балкон се прави тоа.За гости да бидам искрен ама ИЧ не се замарам знаат дека не се пуши и тоа е тоа .Не ги двојам гостите некој да запали некој не ..и кумот да ми е на гости ке важи и за него ( иако е непушач :P ) .
    Не дека толку ми смета или сум педантерија но едноставно си имам принцип кај што престојувам несакам да биде зачадено .Ме нервираат луѓе што немаат осет кога некаде ке отидат и со цигарите се како оџак од железара ,посебно кога е друштво во прашање собрано :@ .Ме нервираат кога дома несакаат да се пуши а 1ви се да ти направат пушнича од станот |( .Така да кој се лути нека не доаѓа кај мене (ОСВЕН ако не му смета балкон ) или ке се дружиме некаде на др место .... :emo:
     
  7. l0vE...-love

    l0vE...-love Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2012
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    и кај нас дома не се пуши :lol:
     
  8. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.874
    Допаѓања:
    19.039
    Пол:
    Женски
    Пушење - само на балкон!!! Ние сме пушачи ама и во најголемата зима - или најголемите жештини излегуваме надвор. Кога се пушеше внатре ѕидовите пожолтеа, се смрдеше на цигари, кога бришев прашина крпата се правеше скроз жолта од што се налепил чадот. И плус многу пајажини се правеа. Така пред 2 години решивме, пушење само надвор, дири и гости кога доаѓаат.
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.687
    Пол:
    Женски
    Колку само ме нервира пушење во куќа :fubar: .
    Дома само јас не сум пушач, а дома ми е задимено мислиш се запалило нешто.
    Колку и да им збори човек дека смета, дома не треба џабе бе човече они си тераат свој филм.
     
  10. QueenElena

    QueenElena Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2013
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    1.289
    Татко ми пуши цигари во куќата секогаш, но не можам да се навикнам на тоа. Многу ме нервира.
     
  11. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    Jас и татко ми пушиме цигари кај нас во куќа, а на мајка ми и смета миризбата, па мораме понекад на тераса.
     
  12. Lalalalala

    Lalalalala Активен член

    Се зачлени на:
    13 септември 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    0
    Јас, сестра ми и мајка ми не пушиме, едноставно ја мразам таквата миризба, но тато да :@ и поради тоа тато секогаш пуши на тераса кога сме ние во истата просторија, а ако не сме иако нема да пуши на тераса сепак мора да ги отвори прозорите и вратите од таа просторија!
     
  13. mil4ence

    mil4ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    173
    Кај мене не смее цигара да се внесе внатре, а камо ли па да се пуши!!! :@
    Ми смета миризбата и кашлам од тоа! :puke:
    Неможам да разберам што е „вкусно“ кај пушењето... :^)
     
    На irena.1 и Emotional123 им се допаѓа ова.
  14. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Дома никој не пушиме,исто имаме забрана и за гости,за срека повеќето се разбрани не прават никаков проблем :) па за што некој да ме труе дома ,имавме случаеви од роднини да одиш кај нив дома излегуваат на балкон демек да не си чадат дома,а ќе дојдат кај тебе и одма на маса цигарите,е не може така жал ми е :rofl: :rofl:
     
    На Daydream му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Femina777

    Femina777 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    534
    Допаѓања:
    236
    Кај нас никој не пуши :clap: јас го мразам чадот од цигарите :puke:
     
  16. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Кај мене само татко ми пуши, меѓутоа се чини како сите да пушиме, а не само он. Цигара за цигара е работава кај него што искрено многу ми пречи бидејќи пуши во сите соби освен во мојата каде што има забрана од мене. Не ми се седи во иста соба со него, ептен претерува со цигарите.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. chamomile

    chamomile Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2013
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Не сум активен пушач, но знам да запалам понекогаш и тоа е строго на тераса! И не ми е срам да им кажам на гостите дека не се пуши дома, освен во ретки случаи, кога имаме некоја слава или слично. И да, културно е секој да праша пред да запали цигара, ме нервираат тие што не прашуваат и палат :@
     
  18. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.215
    Допаѓања:
    30.146
    Пол:
    Женски
    ОД чиста култура пушачите би требало да прашуваат дали може да запалат цигара... И, ако во сите ресторани и кафичи е забрането пушењето, дома, каде што живееме, јадеме, пиеме, спиеме, имаме деца, треба да биде дозволено? Не ми смета мене лично, зашто мм пуши, но не би сакала секоја вечер да имам магли по дома и да варосувам секоја пролет.
     
  19. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ќе ставам натпис на влезна, кој пуши, носо бубмар! :punch: :punch: :punch: :sun:
     
  20. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Имам разбирање за пушачите, навика им е, им се пуши, ама треба да имаат осет.

    Имав дома на чување две внучиња и дојдоа други гости каде мажот пуши. Од гостиве го замолија, никој не пуши, има мали деца тука, оди на балкон ако сакаш. Ма какви! Ај едно цигаре да запалеше, ама минимум 10 тина ги запали. Сите не исчади. Пушач без осет. И себичен. :fubar: Битно му е само неговото задоволство.
    И на крајот дотрпнав веќе, го зедов пепелникот и не го донесов назад.
    А, кај истиов човек дома не смее да се пуши внатре зошто жена му не можела стално да пери завеси и да варосуваат ѕидови. :^)

    Тоа е најчест проблем дома. Доаѓа пушач и нема разбирање дека дома никој не пуши и дека ни пречи. Од култура нека излези на балкон, или нека запали 1-2 цигариња ако му е до толку. Ама понекогаш по цела кутија ја пушат. :x