1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пушење цигари во вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од teddybear, 3 јуни 2012.

  1. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Ми смета но пушат само во дневната, јас и мм сме непушачи и ми е гад ама тоа е..
    Понатака кога ќе се преселиме некаде нема да давам ;)
     
  2. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.067
    Допаѓања:
    44.029
    Пол:
    Женски
    Дома имам двајца пушачи-мама и тато...Може да се пуши во секоја соба,освен во мојата-ретко дозволувам...И гости кога доаѓаат,ќе седнат во кујната(има и маса и столици,на некој начин како дневна соба претставува,сите се научени таму да седат) и пушат.
     
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.623
    Допаѓања:
    8.509
    Пол:
    Женски
    Кај нас дома само брат ми е пушач и нормално пуши надвор, и гостите знаат дека не се пуши кај нас дома па избегнуваат да пушат. Има некој дури се инатат е зошто не се пуши овде :^) , кога брат ми во својот дом излегува надвор кога температурата е под нула за другите се знае, треба ептен без осет да е човек.
     
  4. Mermaid90

    Mermaid90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    1.146
    Допаѓања:
    1.049
    Кај мене дома се пуши,сите четворица пушиме,гостите исто :D
    Разбирам кога ке отидам на гости и ти не пушат,го почитувам тоа и одам на тераса,но не ги разбирам оние кои се пушачи а кај нив не смее да се пуши,па тие сигурно не дремат нон стоп надвор на цигара.Кога ке спомнеме така низ муабет за цигари самите велат па да пушиме и внатре понекогаш,а кога ке им отидеш на гости ајдее надвор :^)
    а кај оние непушачи ми е во ред,го прифаќам тоа најнормално за да излезам надвор,но тие најчесто од култура ти велат да запалиш да не се мрзнеш надвор.
     
  5. Purrinn

    Purrinn Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    77
    Никако. Не ми сметаат цигарите, ми смета димот. Многу грозно чувство е кога кожата ќе ти мириса на цигари откако си бил во некоја просторија каде што се пушело. :shake:
     
  6. Azzra

    Azzra Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2013
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    60
    Бев пушач, пушев низ цела куќа и не ми пречеше, од кога ги оставив цигарите сменив мислње и видов колку несовесна сум била,...сфатив дека поубаво се диши, не спијам во чад, облеката и намештајот не мирисаат на цигари, па така замолив и останатите да го почитуваат истото, сега заради приновата во домот секако ќе мора да се придржуваат сите кон тоа ама и во иднина ќе гледаме да остани така :)
     
  7. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Кај нас дома не се пуши, освен кога ќе ни дојдат гости и нели, неможеш да им кажеш неможе да запалиш. Инаку пушачи сме сите со тоа што сестра ми, не пуши пред моите па се крие. Инаку ние останатите мајка ми, татко ми, и јас кога треба да запалиме излегуваме надвор. Мислам дека нема ништо да ми биде ако цигарата ја испушам надвор а не внатре, затоа што ужасно мириса и чадот се лепи на секаде. Не пушам многу десетина цигари на ден, и свесна сум дека се лепи димот на коса, облека... но што да правам тоа е уште една лоша навика.
     
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Јас сум непушач и голем противник за цигарите.
    Во мојот дом не се пуши,иако има двајца страсни пушачи.Нивното место за пушење е балконот.
    Правилото важи и за гостите.Строго го почитуваме законот,а и го спроведуваме дури и во домашни услови :D
     
  9. misel23

    misel23 Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    10
    да се пуши во цела куќа бидејќи сме мнозинство пушачи :D но навистина понекогаш и мене ми смета кога ке влезам во мојата соба и се чуствува мирис на цигари и колку пати сум рекла нема да пушам каде што спијам но залудно :lol:
     
  10. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Се пуши кај нас дома. Јас кога сум во близина не пушам, се гушам од димот.
    А на имендени или поголеми слави кога се собираат луѓе кај нас дома, мајка ми пали свеќа. Демек тоа собирало чадот. Нема врска..

    Кога ќе имам свој дом не би дозволила да се пуши дома.
     
  11. Maria.Vampire

    Maria.Vampire Нов член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    437
    Кај мене дома,внатре,не се пуши.Има си посебно место за тоа-балконот.Родителите на гостите им забрануваат поради здравствени причини,за нас и чисто онака поради непријатниот мирис,димот.
    А инаку никој од моите родители не е пушач.(Уште една причина зошто да сум горда на нив :!: )
     
  12. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.256
    Допаѓања:
    3.016
    Пол:
    Женски
    Кај нас никој не пуши цигари освен мајка ми поретко, ама веќе кога пали цигара си излегува на тераса, а гости кога имаме незгодно им е на мојве да им речат не, а и онака не ни прашуваат повеќето од нив и си пушат во дневната и одма после тоа отвораме прозорци да се излуфтира :doh: .... А во соба кај мене јас не оставам никој да пуши значи забрането е, само еднаш дечко ми има добиено дозвола да запали цигара, стварно неможам да го поднесам чадот и миризбата од цигарите. :|
     
  13. Decapitated.Hanna

    Decapitated.Hanna Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    576
    Кај нас не се пуши освен кај мене в соба, после долги преговори и караници со мајка ми. :lol:


    ..а да, и в купатило навечер може да се пуши за да не и чадам на сестра ми дури спие. :D
     
  14. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Нека запали некој ако смее :D
     
    На Meredit му/ѝ се допаѓа ова.
  15. vickyy90

    vickyy90 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.487
    Допаѓања:
    1.073
    Пушењето цигари во нашиот дом е строго забраннето!!!!
     
  16. nene88

    nene88 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2012
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Јас не давам да се пуши кај мене. Пред да се преселиме се пушеше, ама сега не давам ( башка се вадам на бебето :lol: )
    Пушат и мм и баба ми ( со неа сме ), ама си излегуваат надвор. А и гости кога ќе дојдат си излегуваат на тераса. Ептен кога беше ладно им давав да седат во кујна, ама со отворена врата, па исто им се фаќаше :)
     
  17. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.572
    Допаѓања:
    3.025
    Пол:
    Женски
    Аман бе луѓе,ко ке слушнам вакви муабети:
    Aааа кај мене нема шанса ке го убијам, нека проба, не се пуши му велиме... се ежам. Јас да сум никогаш нема на гости да ви стапнам. |(
    Па гости се,саат два нема да ви се сруши свилената ви куќа.
     
  18. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.757
    Допаѓања:
    6.641
    Пол:
    Женски
    Кога ќе ми дојде некој на гости како да му речам ,, Еј не пуши! Тука не се пали цигара!,, Како прво незгодно ми е, како второ знам дека уште еднаш нема да дојдат.
     
    На Youknow му/ѝ се допаѓа ова.
  19. simzz

    simzz Активен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    се пуши во дневна, во детска никако :D
     
  20. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Kај нас не се пуши откако се породив со првото синче,значи тоа се веќе 4 години,и тоа апсолутно во ниедна соба.Оние кои што сакаат да запалат си знаат,правец тераса.И така планирам да остане уште долго иако и јас сум пушач,немам никакви намери да дозволам да ми се пуши дома.
     
    На Tikvice му/ѝ се допаѓа ова.