1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пушење цигари во вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од teddybear, 3 јуни 2012.

  1. Schmetterling4

    Schmetterling4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2013
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што и двајцата родители ми се пушачи кај нас во дневна и кујна се пуши.Но во собата моја не дозволувам да се пуши.И така никоја од другарките или другарите не е пушач.Се случило само еднаш на една другарка дечкото да пуши но со отворен прозор и не се чувствуваше ништо.Тоа ми е многу глупаво на гостин да му кажам не се пуши.Ај на моите дома нормално можам да им кажам а и ни они не се осмелуваат кај мене во децка да запалат цигара, но на гостин не ми иде некако.Освен ако има мало детенце или поради некои здравствени причини.Тогаш претпоставувам и самите гости би се воздржале. :)
     
  2. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    До сега не ми се случило некој да ми дојде дома и да си запали цигара без да праша.
    Кај мене не се пуши, никаде. Никој по дома не е пушач, и многу сум среќна заради тоа, мразам мирис на цигари по облека, коса и општо низ дома.
     
  3. DramaQueen1

    DramaQueen1 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2012
    Пораки:
    428
    Допаѓања:
    156
    Само татко ми пуши. Летен период секогаш надвор,вака кога е зима,по ладно може некад така да запали и дома. А кога ќе ни дојдат гости,сите пушат и не се гледа прст пред очи. |(
     
  4. Twinkles

    Twinkles Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    980
    Кај нас дома никој не пуши..
    :)
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кај мене татко ми пуши, но мајками не му дава внатре. Сирот тој надвор во зимо си мрзне за цигара, а во лето си пуши на тараса кога си сака.
     
  6. matejaaa

    matejaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    134
    Само татко ми пуши и тоа не дома, туку надвор на тераса. Исто и гости кога ќе ни дојдат не пишат дома излегуваат до тераса на 5 минути и се враќаат :D
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Нема пушење внатре. За во зима имам еден дебел дуксер , стои на тераса и кој сака да пуши, го облекува:)
     
  8. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    И мајками и таткоми пушат, јас и братми не...
    Јас ги бркам на тераса па таму одат
     
  9. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.209
    Допаѓања:
    13.037
    Пол:
    Женски
    Татко ми не пуши, ги откажа уште пред 8 години. А мајка ми некогаш зема по некоја цигара, ама тоа една цигара во неделата.
    Кога е лето пуши на тераса, а кога е зима никаде. :)
     
  10. Sunshine.Sunshine

    Sunshine.Sunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    1.202
    Допаѓања:
    2.564
    Пол:
    Женски
    Мразам кога некој пуши цигари во домот. :@
    Мајка ми постојано пуши цигари, па и кога другарка и ќе дојде, цела соба чад.
    А, го мразам мирисот на цигари, и се поврзано со цигарите.
     
  11. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Не сум тип што не поднесува цигари, дури може да ми се деси и да запалам една-две на подолг временски период ако излезам на кафе со другарка што пуши и ме фати мерак. :D Мајка ми пуши дома и тоа без осет пуши она, некогаш знае да ми присмета поготово сабајле нерасонета или пред спиење ама тоа е тоа, навикната сум од мала. Кога ќе имам сопствен дом нема да има пушење дома, и онака дечко ми мрази цигари од дното на душата и некогаш кога ќе дојде девојката на брат му и пуши во соба тој кога ќе си дојде од работа одма осеќа и се нервира, се вади од такт. :D Така да ако веќе сме непушачи не би сакала ни јас пушење дома, но од друга страна па многу е глупаво на гости да им забраниш, така да за во дневна мислам дека ќе правам исклучок. :D Инаку брат ми бидејќи спортува и тој не поднесува цигари и нон стоп се кара со мајка ми на таа тема. :D И мајка ми и татко ми пушат, а јас и брат ми непушачи. :)
     
  12. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Целосно ги разбирам пушачите,и дека сакаат да пијат кафе со цигари,дека не можат подолго време да издржат без нив,ама и тие треба да имаат осет.Кога ќе отидеш кај непушач,запали 1-2 цигари,ако има можност излези на тераса,во двор.А не,дојдат на гости и цигара за цигара.Па чекај бре,ако јас самата себе не се трујам пушејќи цигари,зарем некој друг тоа да ми го прави индиректно.Ако сум сакала да вдишувам чад самата ќе пушам цигари,а не некој да ми става цигара под нос и да се губам во чад како гуска во магла.
     
  13. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Воопшто не ги сакам цигарите.Кога ќе дојде некој на гости што пуши косата ми се крева!Незнам како тие немаат осет и разбирање дека сите ние не ги поднесуваме цигарите.Ми седи дома и уште ме труе.
     
  14. mila25ve

    mila25ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2012
    Пораки:
    454
    Допаѓања:
    1.090
    Пол:
    Женски
    кај нас дома пушевме цигари додека да останам трудна бидејќи и јас и мм бевме пушачи, ама откако останав трудна почна да ми смета мирисот на цигари и од тогаш престанав да пушам и не ни планирам пак да почнам, сум била глупа што сум пушела вака ми е многу подобро. Мм сеуште пуши ама надвор на тераса и кој и да дојде на гости си пуши надвор, имам мало бебе не планирам да го трујам и гушам со чадот од цигарите па ако сака некој нека се лути ми е гајле
     
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.367
    Допаѓања:
    317.458
    Пол:
    Женски
    Не пушиме дома никој.Маж ми и свекор ми се пушачи но излегуваат надвор на пуш пауза :)
     
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    И ние непушачи. А не давам на гости да ми пушат дома. Ни една цигара!
    Повеќето од нив и дома пушат на тераса и ужасно ме нервира кога ќе ми дојдат дома и ќе ми бараат да ми пушат внатре. Они без срам јас без уште поголем. Нема да се трујам за никого.
     
  17. seasopraime

    seasopraime Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2013
    Пораки:
    347
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Кај нас мајка ми е пушач,и не ми пречи ниту мене ниту на било кој од нас,така да дома си пуши :)
     
  18. TheBlueMoon

    TheBlueMoon Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2014
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    645
    Пол:
    Женски
    Дома нема шанси. Кој сака да пуши културно ќе си излезе на тераса. :D Или евентуално во кујна со затворена врата и отворен прозор.
    Стварно не поднесувам цигари, така да ако си дошол да пушиш, подобро ич не доаѓај! ;)
     
  19. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    Никој не е пушач дома али гости коа идат не ми е згодно да му речам да не пушат. Е сеа иам една екипа стварно една по друга палат и им викам да намалат, а коа више ептен не се дише ладно - не ладно им отварам врата од тараса.
     
  20. Elena69221

    Elena69221 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 август 2011
    Пораки:
    2.352
    Допаѓања:
    3.519
    Пол:
    Женски
    Со двајца родители пушачи, на секое ќоше од куќава се пуши.