1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пушење цигари во вашиот дом

Дискусија во 'Дом' започната од teddybear, 3 јуни 2012.

  1. WarriorAngel

    WarriorAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    16 март 2012
    Пораки:
    1.699
    Допаѓања:
    4.124
    Пол:
    Женски
    Јас палам понекогаш, ретко, ама никако не палам дома оти превише ми смета да седам во соба што мириса на цигари или некој да ми дојде во собата и да мириса. Кај нас дома никој друг не е пушач ама, кога ќе дојдат гости се пуши внатре. Посебно тетка ми, таа пуши по две кутии на ден, на гости останува по неколку дена и без осет е значи, татко ми има 3 операции правено, ама таа маки нема, му магли по цело време. А секогаш кога ќе и кажеме да не пуши дома таа се лути, доаѓа во мојата соба и таму ми пуши и кога ќе и кажам дека и мене ми смета, дека не можам да спијам, пак се лути, си излегува или ќе се направи дека не ме слуша и нареден ден пак си почнува одново.
     
  2. ILoveBaby

    ILoveBaby Активен член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Кај мене јас и мм ми пушиме али дома никако или на тераса или под аспиратор опнака нема шанси :)
     
    На ЈеленаЏиш му/ѝ се допаѓа ова.
  3. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Се пуши на велико дома кај нас :)
     
  4. ЈеленаЏиш

    ЈеленаЏиш Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    1.890
    Пол:
    Женски
    Аспираторот ја трга миризбата?
    Шо аспиратор имаш, мојот Нео непара трга.
     
  5. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Забрането е :smoke:
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Татко ми чуреше дома до ноември.Јас ретко палам во дневна.Пушам во ВЦ или на тераса.Во соба палам само преку лето кога е отворено сè.И тоа ретко кога, ич не сакам да ми пуши некој во соба и да ми смрди на цигари
     
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Строго забрането е пушење дома, а и среќа што никој не пуши по дома, за гости на тераса.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 5 други им се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Не ми е проблем, иако сум непушач. Што се однесува до гостите, инсистирам да пушат внатре. На повеќето им е поубаво на тераса. Кога е зима пушат внатре. Маж ми по навика пуши на тераса.
     
    На Queen8 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. M@C@

    M@C@ Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2017
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    682
    Пол:
    Женски
    Дома пушам и се пуши
     
  10. Sara4444

    Sara4444 Активен член

    Се зачлени на:
    13 мај 2021
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Ние дома не пушиме ама ако дојде некој пали цигара. Има некои не палат излегуваат ама повеќето внатре
     
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Строго не. Дома никој не пушиме. Кој толку сака, надвор на тераса. Дури и едно да е дома после смрди со денови.
     
    На tel-ef и minne992 им се допаѓа ова.
  12. tel-ef

    tel-ef Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2021
    Пораки:
    518
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Еее...кај нас дневната е пушарна... А, пак кога ќе дојдат и пушачи на гости кај нас...во дневната не се дише, дури и не се види убаво од тој чадот.
     
  13. Watermelon96

    Watermelon96 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2018
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    1.540
    Пол:
    Женски
    Не се пуши кај нас. Јас и маж ми не пушиме и досега никој и нема прашано да пали внатре, сите излегуваат надвор за цигара.
     
  14. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    36.424
    Пол:
    Машки
    Растев во семејство на непушачи и тие навики ги продолжив и понатаму во животот, кога и не живеев со нив.
    Со пушач не можам да живеам никако, ниту би дозволил пушење во мојот дом.
    Имам среќа што со луѓето кои се дружам, скоро па сите се непушачи и немам никаков проблем. А, тие што се, без око да ми трепне покажувам на балкон. Па, ако не можат да издржат неколку часа додека се на гости, нека повелат, нека пушат на ладното.

    Всушност, дури и така ми смета димот од цигарите, затоа што самите мирисаат на него, облеката им мириса.
    Толку многу ми сметаат цигарите што кога се враќам дома од место каде што се пушело, прво што правам, ги фрлам сите алишта за перење, и удирам туш.
     
    На Erika.greeneyes, cresa-jagoda, Guns N` Roses и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Ти со мене да треба да живееш
    Ќе ме лежиш :rofl:
     
    На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    Исто скроз и кај мене, никој не пуши цигари и ич не сум навикната, многу ми сметаат. За среќа и во мое друштво никој не пуши цигари, па немам вакви маки.

    Ретко да доаѓал некој на гости дома што пуши цигари, па ептен ако не можел да издржи на тераса излегувал да испуши некоја цигара, зошто знаеле дека ни пречи димот и не сме пушачи, бар за тоа имале разбирање луѓето, немало проблем.
    Во иднина и со дм кога ќе живеам исти правила би важеле, ако на некои гости наши им се пуши цигара на тераса слободно, во мој дом тие се правилата, ми смета димот од цигари и не би сакала никој да ми пуши цигари по дома.
     
    На cresa-jagoda, Guns N` Roses и Billy Idol им се допаѓа ова.
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.520
    Допаѓања:
    36.424
    Пол:
    Машки
    Ќе те преселам на балкон. :rofl:
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.706
    Допаѓања:
    42.925
    Пол:
    Женски
    Ќе се фајтаме :punch: :rofl:
    Живеам со непушачи.Надвор ме мрзи последниве година дена да искачам, си отварам прозор, главата низ него и :smoke:
    Или во вц
    А сама кога сум ширум прозорот и :smoke:
    И прскам после и не мириса
    Ама чајџилница дома да правам не.
     
    На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Anyshka

    Anyshka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    19.408
    Пол:
    Женски
    Кај нас дома не се пуши внатре, многу го мразам тој мирис, јас сум непушач, мм пуши или надвор кога е топло, зимно време имаме посебна просторија средена со маси,столици, кревет, може некој пушач и да си легне хаха.
    Ретко од гостите да пушат, тие што се пушачи сами си одат на тераса, ама зимно време во просторијата.
    Исто комшика што доаѓа таму си пуши па дури и таму си мезиме и седиме на пролет/лето. Повеќето пријатели ни се непушачи, а пушачите не се налутиле до сега, освен стрина на мм си палеше ама додека бевме во заедница и не ни беше реновирано, знаејќи дека свекрва ми има бронхитис, она и дозволува и доле кај неа, додека свекор ми нема шанси, непушачи се фала Богу, доле и на мм не му дозволува, си излегува надвор.
    И мајка ми е пушач и пуши на тераса или во летната кујна зимно време, си има греење таму и на гости негде кај што се пуши не пали, вика уште јас да запалам и димница, кај мене на тераса.
    Исто кога одиме на гости кај пушачи надвор си пушат и мм излегува, освен кај бивши колега на мм, сите внатре ни да отворат прозор ни ништо, се угушив, почнав да кашлам, солзи од очи да ми течат и од тогаш не одам таму.
    И многу ми е чудно што некои викаат срамота било зимно време да им кажете на гостите на тераса, нема да мрзнеле, а не е срамота што немаат осет да пушат внатре и после неколку дена да неможам да излуфтирам, зимно време неможеме да се стоплиме, не да лифтирам неколку дена, не се грееме сите на парно, климата одвај ќе постигне, јас ќе отварам, отварам сабајле и навечер воздух да влезе, гостите ако сакаат да се чувствуваат убаво, исто и домаќините треба, не во свој дом да седам како на трња и одвај да чекам да си одат.
     
  20. Mateica

    Mateica Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2016
    Пораки:
    657
    Допаѓања:
    1.994
    Пол:
    Женски
    На кој му се пуши НАДВОР.
    Моето дете не е должно ничиј никотин да го дише.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.