1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пушење цигари во соба кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Melaniiii, 26 октомври 2012.

 1. Melaniiii

  Melaniiii Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 септември 2012
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  20
  Па феминки ајде да слушнам ваше мислење за оваа тема.
  Јас сум против пушењето цигари во дневна соба додека престојува бебчето. Но кога би дошла до овој случај како да постапам со таквите луге?
   
 2. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  756
  пушење кај мене дома не дозволувам а не пак кај бебе :x :x
  инаку ако дојде до таква ситуација мислам дека сидурно би му кажала дирекно и ке го замолам да ја напушти просторијата или јас со бебето ке си заминам во друга соба сега зависи каква е ситуацијата дали маж ти ке пуши или свекор или сасем 3 цовек ама у целина кој сака нека биде ке го измарширам поштено за сите пари
   
 3. keti.kety

  keti.kety Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  52
  Јас сум многу против пушењето, а посебно во присуствно на малао бебе. Па кој и да дојде на гости треба да е свесен дека оде кај мало бебе и не може да пуши или да се заседнува со саати. Јас јасно ќе се кажам дека кај мене дома не се пуши доколку сака слободно на тераса нека иде. Посебно сега кога собите се затоплуваат и не можеш да седиш со отворени врати, стварно треба да се без осет луѓето па да сакаат да пушат пред мало дете.
   
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.256
  Допаѓања:
  122.932
  До сега не сум била во ваква ситуација.
  Децата сега имаат (скоро) 6 и 8, па се уште никој не пали цигара пред нив, или барем застануваат на прозор.
  Ама кога би се случило да има некој што толку нема осет, би го „евакуирала“ бебето во друга соба, ако веќе човекот не го чувствувам за толку близок да му кажам дека ми пречи што пуши во присуство на бебето.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Micika80

  Micika80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  454
  Допаѓања:
  295
  Да отидеш на гости кај што има бебе и да запалиш цигара во истата соба е невиден безобразлук и себичност. Не би ни викнала гостин што нема основна култура и би ми го зачадил цел стан за еден саат.
  Ако некој не може да се врздржи саат-два без цигара додека ми е на гости, ич не мора ни да ми доаѓа,ќе се видиме надвор на отворено во друга прилика.
   
  На girl.23 и Annath им се допаѓа ова.
 6. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  3.847
  Допаѓања:
  46.737
  Пол:
  Женски
  Ние сме непушачи со сопругот и не дозволуваме да пуши дома никој од гостите во наше присуство. За во присуство на бебето да не станува збор. Нема изговор, не се пуши и готово. Мој дом, мои правила. Кај нас сите блиски роднини и пријатели знаат и кога ќе дојдат ако сакаат да пушат излегуваат право на тераса, знаат каде стои пепеларата. Важно е како ќе се поставиш, ако дозволиш една цигара исто како да си дозволила цела кутија.
   
 7. girl.23

  girl.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  2.129
  Допаѓања:
  1.797
  Јас да имам бебе и некој да ми запали цигаре, би му рекла без око да ми трепне.

  Ако тој/таа нема срам, јас да имам срам да речам, што се гуши бебето во чад.?

  Знаеме колку се нежни бебињата. Мене ми сметаат цигарите, не па на бебе... :!:

  Иако, имам видено многу случаеви каде родителите си пушат цигари пред бебето...И го жалам таквото бебе, а родителите би ги треснала од ѕид. :fubar:
   
 8. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.638
  Допаѓања:
  22.108
  Пол:
  Женски
  Кај нас дома не се пуши и сите почитуваат ! Кој пуши на тераса може да излезе слободно :D
  инаку кога бев кај мајками 3 недели на одмор, им реков дека додека сум таму не сакам да пушат дома , и го почитуваа тоа и излегуваа на тераса за цигара .. и плус предвреме им се најавив да знаат да престанат дома со цигари :$ да се излувтира малце од малце
   
 9. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.748
  Пол:
  Женски
  Јас иако сум пушач не дозволувам пушење во присуство на деца ,а особено на бебиња.Избегнувам да одам кај роднини /пријатели каде што се пуши внатре затоа што сметам дека иако во моментот нема запалено цигара во воздухот и по мебелот сеуште има чад.Кога дома ќе ми дојдат пушачи уште од врата им кажувам јасно и гласно дека внатре не се пуши (за да не се доведеме во незгодна ситуација) и дека тоа можат слободно да го сторат надвор исто како што правам и јас.
   
 10. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  12.409
  Допаѓања:
  83.693
  Пол:
  Женски
  Само човек без осет може да пуши во соба каде што има бебе. Јас не сум мајка но сум 4 кратна тетка, и кога и да иделе луѓе кај бебињата без срам и перде ги бркам на тераса да пушат. Инаку јас сум поранешен пушач, и не дозволувам кај мене да се пуши дома. Кој сака на балкон.
   
 11. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.042
  Според мене некој да се дрзне да запали или пак и да праша дали бива да запали, а гледа дека има бебе, е ненормален, со најниско ниво на интелегенција. Крајно неразвиени мозоци :fubar:
  Неодамна видов една слика на нет, беше некој избор за незнам каква слика и бебе сликано како го бањаат, а на масата каде што е ставнео коритцето пепелара полна со пиквци(ама онака , што викаме уште вилушка да се земе и да си мезат од неа). Искрено бебето не го гледав ,зошто ми бидеше очи тоа лево ќоше од сликата. Страшно, а и жално, зошто очигледно домашните(најверојатно родителите) не си внимаваат на детето.
  Кај нас само маж ми пуши, но од кога сме заедно тој дома нема запалено, уште не живеевме заедно кога му кажав дека ми пречи што пуши внатре, тоа беше последен муабет околу таа тема.
  Досега ниту еден од гостите кои дошле не се направил паметен да запали цигара дома, но јас отворено си кажувам, ако треба и се расправам ,па се знае дека не смее да се пуши дома. Додуша уште додека живеев сама мои познаници кои доаѓале знаеле дека не смее да се пуши внатре, па така си остана тоа сега. Често знаеа да се нашалат (можеби и мислеле, но кој ги врти) и да кажат, “Само меУ не дава да пушиме внатре, не мрзне надвор“(обично зимно време), јас искрено од едно уво влегло низ друго излегло, па што сум јас крива што на некој не им иде паметот па се трујат, јас ќе ги мислам дали ќе мрзнат или не :geek:
   
 12. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.387
  Допаѓања:
  87.607
  Јас, за жал сум пушач.
  Во просторија каде престојува бебе, па и поголемко дете не е во ред да се пуши. Исто така многу ме нервира кога ќе видам во кола некој да пуши, а во нејзе се вози дете. Замислете во тој мал простор ... страшно, а и не ми е јасно како не можат да се воздржат.
  Е сега, пушење дома....
  Да, дозволувам. И да, ми смета кога негде не ми дозволуваат ... но секако проценувам и самата колку е тоа во ред или не. Знаете како, и на нас пушачите не ни е пријатно да пушиме кај непушачи, едноставно не е во ред. Јас ќе си одам од таа куќа, но миризбата од цигарите им ја оставам (за спомен и основа за пцуење по мене).

  Е сега друга е ситуацијата во куќи каде еднаш се пуши, а следниот пат НЕ затоа што биле перени завесите. Го прифаќам и тоа...но враќам мило за драго. Доаѓа кај мене на гости еден другар, кај кој дозволата за пушење зависи од тоа дали жена му чистела, и го прашувам што ќе пие. Вика што имаш? Па ...имам се (сега не баш се, ама тоа де што обично пијат од друштвово :) ). Ок, ај ќе се напијам узо.
  И јас како стаписана..а не, извини, алкохол не служам, зошто јас не пијам, па и не дозволувам пиење, а и ... знаеш мене узото ми мириса и неможам да трпам.

  Поентата беше сватена.

  п.с. А врв на се ми е кога сите дома се пушачи, а пушат на тераса. не разбирам зошто кога доаѓаат на гости не излезат на тераса?
   
 13. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.764
  Несфатливо ми е било кој да пуши внатре во станов згора на тоа со мало бебе. Мм пушеше, ама веќе добра година и пол ги остави. Не би да ми се пуши внатре, имаме затворена тераса која се отвара, па таму може. Инаку секаде каде има деца било дали е дозволено или не цигари никако не би глетка деца и цигари. Толку долго си ги носел во себе, си се пазел,и веќе ако му посакуваш се најдобро на своето дее зошто да го труеш?
   
 14. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  16.792
  Допаѓања:
  96.589
  Пол:
  Женски
  Секако и јас сум голем противник да се пуши во близина на деца. Па што е криво тоа душиче да вдишува чад. А многу ме нервираат родители што пушат во близина на децата. :devil:

  Мојот тетин без да размислува кога и да одевме кај нив на гости цигарата е во близина на бебето. Ма секогаш.А пуши по 2 кутии на ден. И сега детево има 8 години и скоро цела зима од ноември до февруари е под антибиотици. И потоа се чудат зашто? Буквално го отруја детево со цигарите..

  Ниту јас ниту мм пушиме и не дозволуваме пушење дома па и во близина на керка ми , кој сака изволте имаме толкав балкон па нека си пуши надвор :)
   
 15. anuHka

  anuHka Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 ноември 2011
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  27
  јас не дозволувам пушење во соба каде што е малиот....мм пуши но си излегува надвор кога ми идат гости јас фино лепо не ставам пепељара на масата и сите се свесни дека нема пушење кој сака слободно нека оди надвор :) а иначе не правам проблем за еден цигар ;) можеби некој ке рече дека и тоа е многу но јас мислам дека еден цигар не претставува богзнае каква штета :)
   
 16. Espadrila

  Espadrila Популарен член

  Се зачлени на:
  1 април 2013
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  19.390
  Кај нас и јас и мм сме пушачи. За зимно време ни беше адаптирна една соба за пушење, која исто како да си надвор- кочан студено- битно не те врне и не те вее. Таму пушевме и ние, а и гостите кои ни доаѓаа. И сите си почитуваа редот. Или пак надвор.
  Од оваа година, значи детето ми има 2 години, почнавме да пушиме дома, откако ќе го заспиеме малиот.А и тоа пушење се сведува на максимум 3-4 цигари, а не ловење лисици во магла.Сега е летно време, се разотворено, се луфтира нон стоп и е поинаку.
   
 17. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.557
  Допаѓања:
  21.056
  Пол:
  Женски
 18. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  па зарем некој се осмелува да запали цигара во просторија каде што има бебе :fubar: па уште во неговата соба,мислам дека е премногу
   
 19. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.901
  Боже зар има некој што тоа го прави? Ненормални
   
 20. loki.c9

  loki.c9 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  201
  Скоро бевме на гости и човекот си запали цигара пред моето бебенце и му велам еее иде чадот од цирарето право во него а тој ми вели ај ај ништо му нее, јас го земав син ми и излегов надвор. Какви се луѓе има а ај земи ти запали цигара пред неговото внуче у топ ке те стави цццц