1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пушење цигари во соба кај бебе

Дискусија во 'Бебе' започната од Melaniiii, 26 октомври 2012.

  1. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Јас сум ПРОТИВ!
    Кај нас дома не се пуши, тој што сака да пуши си оди на тераса, без разлика дали е домашен или гостин.
     
  2. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Гости кога ни дојдат сами се свесни да излезат надвор да испушат цигара
     
  3. MorbGoth.666

    MorbGoth.666 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    148
    Јас сега не давам кога немам уште бебе затоа што ми е грдо, тогаш па ич,кој сака нека дојде!
     
  4. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Муабетов може не е баш за овде, ама многу се нервирам кога во пушачките делови во некои кафичи (каде има пушачки дел) ќе видам мајка со бебе/дете .

    Јас таму никогаш не седам, но отстрана се гледаат облаци од чад и кога ќе поминам низ тој дел, од 1 секунда целата се смрдувам на чад, а не пак тоа нежно суштество да седи тука 1-2 часа.

    Какви мајки се тоа ??? :puke: :puke: :puke:
     
  5. Daci07

    Daci07 Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    21
    И јас мислам дека не доаѓа во предвид да се пуши дома...Јас сум бремена и досега никако немам седено во зачадена просторија...Супер што и во локалите не се пуши :D И кога ќе дојде бебето и тогаш сигурно нема да се пуши бидејќи како што слушам полошо е да си пасивен пушач отколку активен :^) За додуша и луѓето што доаѓаат се свесни и самите не пушат но сепак не е страмота да си кажеш кога се работи за нешто многу важно .......
     
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Во собата каj син ми не давам ... а и искрено до сега никоj не ни прашал.
    А за во дневната ако видам дека палат одма го носам во собата и не го изнесувам.
     
  7. kikitta

    kikitta Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    275
    Пол:
    Женски
    пушењето е штетно за возрасен а не пак за бебе... не доаѓа предвид... ма каков срам бре да му кажам да испадне надвор да пуши.. ма се работи за здравје на мое дете... (кога ќе имам ) нема срам ниту перде се знае НАДВОР или пак нека издржи без цигара
     
  8. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    не дозволувам да се пуши во собата кај шо е малата, им кажувам пред да запалат на оние што немаат осет.. а за на гости не ја носиме кај страсни пушачи шо неможат 2 сати да издржат без цигара..мм пуши (само надвор )и баш на еден преглед др Камбовска му објаснуваше за тоа колку е штетно пасивното пушење...
     
  9. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Мислењево не е за овде, ама не најдов подобра тема...

    Секогаш кога одам на кафе, во деловите за пушење, т.н пушални се почесто гледам мајки со количките кои си пушат. :puke:
    Зарем не ви е грам жал за тоа бебе да го смрдите и чадите во пушалната ??? :x
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Kaj nas doma ne se pusi,nie so mm mi sme antipusaci,gostite koga idat pusat na balkon.Na gosti koga odime nikoj ne pusi doma,site si pusat nadvor.Dosega ne sme bile na gosti so bebusot oti 40 dena doma si gi sedime (na vozduh pred zgrada 15 min ili na balkon izleguvame)Ako nekade se pusi doma fino bi go zamolila dodeka sme tamu cas ili dva da ne pusat vo prisustvo na kerka mi.Znam deka ne bi me odbile bidejki rodnini i prijateli posakuvaat dobro za moeto dete i sekoj bi me razbral. :)
     
  11. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.832
    Допаѓања:
    28.313
    Јас не сум пушач, додека пак мојот сопруг си пуши. Многу ми е глупо да го терам на балкон да запали цигара, истото не би го направила ни на гости... Сакам да сум гостопримлива и кај мене да се осеќаат опуштено, па и да си запалат цигара.
    Но :!: откако ќе се роди бебушот планирам да ги менувам правилата во мојот дом, пушењето го забранувам за сите кои ќе ми дојдат дома кај мене. Не сакам мојот бебуш да се труе во дим од цигари и очекувам моите блиски да ја почитуваат мојата волја. Новите правила можеби ќе се привремени, но додека да потпорасне бебушот сакам чист воздух околу него. За среќа и мажот ми го дели истото мислење, и тој не би пушел пред бебушот, па ќе видиме :?: .
     
  12. Meredit

    Meredit Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    91
    Па секако дека нема да дозволуваш да се пуши пред бебушот.Јас уште со првото породувањето,кога си дојдов дома реков стоп на пушењето дома и никој ама баш никој нема запалено цигара кај нас веќе 4 години.А да ви кажам право оној кој ме почитува навистина како пријател и доаѓа за да ме види мене и моето семејство нема да му пречи тоа што не се пуши и да излезе фино лепо на тераса.А кој доаѓал само за да запали цигара затоа што од х причини не смее или не може да пали дома или му е премногу ладно на тераса,нека не ни доаѓа.Вистинските пријатели ќе те разберат и секогаш ќе бидат тука за тебе.А можеш да бидеш гостопримлива и на други начини без да му штетиш на детото и да го труете со цигари.Семејството и децата ми се секогаш пред се.Јас имав едни пријатели значи пушеа во простории каде што спиеше детето и кога и да отидев кај нив тие ми велеа абе запали си нека се учи.И никогаш не сум запалила кај нив цигара затоа што јас за разлика од нив сум имала барем малку жал за тоа малечко суштество.И како може едно мало бебе да се учи на цигари.Абе ајде си се тешат пушачите само за да не ги гризе совеста што ги трујат своите деца.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  13. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Барав ваква тема па еве најдов слична и морав да искоментирам. Морам да кажам дека сум многу против пушење во присуство на бебиња и деца воопшто, без разлика дали е во соба или не. Дури и кога сум надвор мразам кога некој пуши и чадот оди директно во мене, а камоли кон детето.
    Пред некој ден бевме на слава и не се пушеше внатре само заради нас, ама кога вратата беше отворена чадот од цигарите автоматски влегуваше внатре затоа што се пушеше точно пред вратата. Но тоа не ме изиритира толку колку негодувањата од пушачите. Не можам да замислам колку себична категорија луѓе се пушачите. Навредени оти биле дискриминирани...Дури рекоа дека наредната година не не канеле :rofl:
    Да не знаеш дали да се смееш или да ги жалиш. Што е тоа што го носат на раменици? :x
     
  14. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Не, не и не!!!! Јас како пушач одвреме на време ( ама никогаш за време на бременост и доење) ги разбирам и тие што пушат и тие што не, ама нема шанси да дозволам некој да ми пуши дома ( балкон имам 20 квадрати изволте) и да седам во близина на некој што пуши со моето бебе/дете. Исто внимавам кај одам, кај седнувам летно време и сл.
     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Најголемо не за пушење пред бебе/дете воопшто.
    Кај нас дома не се пуши. Јас понекогаш палам цигара но исклучиво надвор. И пред да се роди малата сум си пушела надвор и воопшто не ми пречи. Не сакам детето да си го трујам пасивно.
    Кога ќе дојде некој пушач, самите си знаат дека надвор треба да си излезат за цигара.
    И кога ќе отидам некаде каде што има мали деца, секако дека не ни помислувам да прашам, туку земам кафето и право си излегувам на тераса ако сакам да пушам. Па и да нема деца, некако ми е шубе да пушам внатре. Дали се одвикнав којзнае.
     
    На kukla21 и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  16. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.853
    Допаѓања:
    21.124
    Пол:
    Женски
    Не!! Јас како пушач и надвор не палам пред бебе/дете туку се тргам на страна. И не само во соба туку во целиот стан. Бебето не седи само во соба. Треба и да смени просторија, па пак да го носиш во димот не иде. А гостите, си има тераса па нек излезат, ако не им чини нек не доаѓаат.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    860
    Допаѓања:
    1.455
    Пол:
    Женски
    Kakvo pusenje kakvi bakraci.Mislam veke sovesta na narodot proraboti I veke nikoj doma vnatre vo soba ne pali cigara site idat nadvor bez razlika dali ima dete ili ne.
     
    На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
  18. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    Кај нас дома не се пуши од кога се преселивме во куќата, а сега со бебе воопшто. Кој и да дојде знае дека не се пуши и одма на балкон излага
     
    На karibian и joy1 им се допаѓа ова.
  19. MamacitaBuena

    MamacitaBuena Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2017
    Пораки:
    1.449
    Допаѓања:
    25.397
    Пол:
    Женски
    Јас и мм сме страсни пушачи.Можам слободно да кажам дека три часа во денот ни се собираат да седиме на тераса и да пушиме.
    И еве втора зима ќе ни биде нон стоп надвор на тераса.Врне,дува,пече гајле ни е,
    нема шанси да го труеме малиот.
    Цврсти сме на одлуката и понатаму да не пушиме дома,а не пак кога беше бебе или сега како тодлер.
    Едно големо НЕ за пушење во присуство на бебиња и деца!
     
    На karibian и fana им се допаѓа ова.
  20. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.467
    Допаѓања:
    39.687
    Пол:
    Женски
    Нема шанса. Кај мене дома не пушат цигари, а кога одиме кај дедовци и баби или останати гости, си искачаат на балкон, друга соба или било каде.в
     
    На Ljubova и Mikha4 им се допаѓа ова.