1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Пуштено или врзано куче

Дискусија во 'Дом' започната од papagal4e, 27 мај 2012.

  1. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Во врска со случајот со ротвајлерот ќе кажам само дека не е криво кучето, воопшто, газдарицата е крива, која постојано си го шета кучето без каиш или градник, а да не зборам па за маска.
    Колку пати само јас сум го шетала мојот питбул во Неготино, а овие како оваа со нивните кучиња,без разлика дали е ротвајлер или лабрадор или бул мастиф, ги шетаат така пуштени, и само им довикуваат на име, ајде ајде, и ова моето нормално по други кучиња лае и се загнува, такво е, ама јас го носам на дебел кожен градник и маска, пошто ептен е масивен а воедно и страшен како појава за другите одма шом видат дека е питбул, иако ние си знаеме дека е најпаметен и воспитан, и има карактер на пудлица, но ова не важи надвор од дома, на улица, и не може да им се докаже на соодветни луѓе, и така е, секој има страв од нешто, а некои имаат огромен од кучиња, и нема шо заради мене пошто не сакам да го шетам врзано да им вршам тортури и да им влевам стравови по улиците со мојот миленик.
    Значи има многу безобразни и прости луѓе, е како госпожава која не го врзува никогаш нејзниот ротвајлер, само му довикува на име, е за неа треба казна, а не за кучето, кое си е куче и си реагира како куче, она е таа што треба да обезбеди безбедност за него и за тие околу него да не дојде до вакви ситуации. Ако не е свесна за тоа, не ни треба да чува куче како прво, законите ни се смешни а никој не може никако да издејствува еднаш засекогаш да се донесе добар правилник и законик за милениците, кој ќе е еднакво добар и одговорен како за сопствениците, така и за милениците, и луѓето од другата страна.
     
    На bile454, Edie.S, mims-89 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Моето куче нема шанса да го оставам пуштено,огромен шарпланинец,2 пати поголем од мене :D Поради тоа нема и многу шанси за шетање,бурен си по малку.Ама направено му е низ цел двор како една сајла,се шета како да е пуштен и има огромна куќарка,не се жали :D
    Се залагам за пуштени кучиња,ама оние помалите и помирните,или пак ептен добро дресирани да се.
    Во секој момент можат да избувнат и се многу непредвидливи.
     
  3. Mrs.Carter

    Mrs.Carter Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Пуштено во двор само , заграден да не мрда никаде или најверојатно бокс.Вчера го шетам и едни полицајци ми викаат девојче казната е 50 евра ако го шеташ кучето без маска за да не повреди некој.Кажувам дома и татко ми ни 2 ни 3 „Само нека ги изеде јас ќе платам и 500 :D
     
  4. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Имам две кучиња.
    Првото е машко. Дојде период кога не можам да го шетам секојдневно и го однесовме на еден објект каде има голем заграден двор.
    За да не биде само, му земавме другарка, да си прават друштво.
    И живееа така среќно околу 7-8 месеци, ама откако и дојде време за парење на женката, почна да ја корне оградата и да прави дупки за да бега.
    Ја откорна околку 5-6 пати оградата и ја однесовме на ветринар, и ставија инкеција за да го скокне периодот.
    Потоа, пак проба да бега и почнавме да ја врзуваме. Веке месец дена пратикуваме да ја врзуваме навечер и сега 2-3 дена веке изгуби апетит (facepalm)
    Не знам дали е депресивна па затоа прави револт или едноставно нема апетит. :|
    Не ми се сеедно дека се грижиме околу нив, но не можам да ја држам пуштена кога бега. Со заби корне ограда.
    Значи тие 5-6 пати кога бегаше, по неа одеше и машкото. Прошетуваат по малку, па кога одиме на обејктот пак не чекаа пред врата, но не смееме да дозволиме да шетат така слободни. Во близина има пазар, луѓе + не ми е фино да залутуваат со скитниците по патот.

    Мислење? Оваа женката е депресивна или можно е некои глисти да фатила?

    едит: Значи не сака да јаде виршли. Излупени. Свежи. :whew: Да беше леб ќе разберев.
     
  5. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Momichka

    Каков и е изметот? Доколку е нормален и нема промени, тогаш протестира и е депресивна.
    Навиките кај кучињата се стекнуваат додека се мали. Кучето на другар не беше врзувано како мало. Пред еден месец се обидоа да го врзат. Лаеше и квицкаше се додека не го одврзаа и не го пуштија внатре.
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Додека чував куче го вржував, но не цел живот да седи завржано до куќичка.:?: Го пуштав често. Кога ќе го пуштав скокаше по мене, се тркалаше.. Па се жалија комшиите дека им сметало па го вржував.:^) Накрај ми го отруја.:x Не знаете колку ми беше криво, 5 години го чував. ;(
     
  7. Lolo1612

    Lolo1612 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2018
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Пуштено и затоа ми е најмирно куче до сега. Не како претходниве бесни.Си трча,си игра и на улица не ми бега.Кога го врзувам се лути и седи тажно, се плаши до мене да дојде.
     
    На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
  8. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Пуштено, внатре го чуваме.
    На шетање-на поводник ,ради луѓе кои се плашат од кучиња,не дека она не би слушала .
     
  9. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Пуштено. Куче некаса без причина, освен ако има беснило. Имам многу примери: куче ме касна. Зошто? Па го удрив.
     
  10. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Дома кучето ми е третирано исто како детето. И во куќа кога ќе се преселиме нема да е на ланец. Незамисливо ми е тоа.

    На поводник обавезно кога сме надвор. Го пуштам само на места каде со сигурност знам нема да се појави човек или во парк за миленици каде е очекувано куче да има пуштено.
     
  11. simonagj

    simonagj Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2019
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    56
    Пол:
    Женски
    Пуштено, дома го чуваме. Само додека е сам дома си седи во транспортер затоа што прави бељи ако е пуштен. Ама не е он крив, така е навикнат, јас го земав кога веќе имаше една година. Инаку шетаме секој ден по 5км каде што нема луѓе и е пуштен.
     
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.505
    Допаѓања:
    32.625
    Пол:
    Женски
    Кога мм имаше куче беше пуштено, дворот не доволно заграден и кога и беше времето за парење ништо не можеше да ја сопре .Па така и тој кобен март кога ја убија;( Мм толку се нервираше што не ја научи каишка да носи.Се велеше ако имам друго куче одма ќе го врзам.Ама после неа не собра храброст да си земе друго:(
     
  13. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Исклучиво врзано, ме нервира да прави хаос по дворот.
     
    На Aleksandra9999, KuklickaMoja, Недопирлива5 и 2 други им се допаѓа ова.
  14. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Јас немам срце да го врзам :D во двор си е, заградено е, нема можност да излегува, а кога го шетам е на поводник.
     
  15. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.692
    Пол:
    Женски
    Само безосетна будала може да врзе куче во двор.