1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

П.С. Те Сакам (Сесилија Ахерн)

Дискусија во 'Книги' започната од RedDevilGirL, 10 март 2011.

 1. RedDevilGirL

  RedDevilGirL Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  20
  Повторно една од тие книги кои Ве тераат 20 минути да се смеете на глас, а 20 минути да плачете како дете.

  Нејзиниот маж во најтешките моменти и денови кога згаснува неговиот живот пишува писма за неа кои таа треба да ги чита секој први ден од месецот по неговата смрт. Не, не ги отвора порано од договореното иако умира од желба да го стори тоа и да ги прочита последните зборови на својот сакан туку внимателно ги почитува неговите упатства.

  Како една млада вдовица да продолжи да живее кога на овој свет повеќе го нема нејзиниот сакан? Низ многу ретроспективи во книгата се гледа колку многу тие се сакале, какви убави моменти поминувале заедно, а потоа се опишани и моментите по неговата смрт, ужасни и тешки за неа.

  Таа плаче додека солзите не пресушат, се смее во моменти на очај кога знае дека не може да го врати назад, таа се обидува да се затвори сама изолирана од светот и да тагува... Но нејзините пријателки и роднини не дозволуваат така да живее...
   
  На lovely-girl, nela.oh, Divinebutterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Zaspana

  Zaspana Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  13
  леле го гледав филмот предобар е ..само плачев...сега ке ја барам и книгата ми кажаа дека е многу поубава од филмот ....
   
 3. mishulence

  mishulence Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  16
  Книгата ми е мн. поубава,потрогателна него филмов,на книгава се убив од плачење,сирота ја :P мн.е по детално разработено како тагува и има повеќе детали, додека филмот ми беше онака...не дека е лош,но книгата дефинитивно е подобра :)
   
 4. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Книгата е фантастична. На некои моменти трогателна, на некои моменти смешна. Од филмот се разочарав, беше ептен комичен, не ми се допаѓа.
   
 5. unlucky

  unlucky Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2010
  Пораки:
  201
  Допаѓања:
  79
  Го имам гледано филмот и на Cd имам.. P.S. I love you.. ми се допаѓа :)
   
 6. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Прекрасна книга,толку емоции јас бев водушевена,една од најубавите книги кои што ги имам прочитано,неможев да ја оставам додека не ја прочитам целата до крај.Со филмот не се споредува,во филмот ни пола работи нема.
   
  На Belieberka666 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Книгата е предобра,една од омилените ми е.
  На сите им ја препорачувам да ја прочитаат.
   
 8. bbeebbee

  bbeebbee Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2011
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  11
  Пол:
  Женски
  Да, да книгата е подобра... подобро се опишани нештата...
   
 9. MilanoGirl

  MilanoGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  417
  Допаѓања:
  152
  Одлична книга, една од оние кои навистина вреди да се прочитаат. Пријатна и покрај она "тажното" во неа. Ако сте од оној претерано емотивен тип (како мене кога станува збор за вакви книги) ве советувам да имате припремено паломи до вас. :)
   
 10. cool-girl

  cool-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  305
  Допаѓања:
  160
  Јас го гледав филмот и не ми се допадна, кажуваат дека книгата е подобра и затоа сакам да ја прочитам,
  која издавачка куќа ја издава книгата и каде може да се купи??
   
 11. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Во издавачката куќа Три можеш да ја купиш :)

  Иначе, го имам гледано филмот, книгата не, па можеби некој ден ќе ја прочитам :) Филмот е супер, многу ми се допаѓа, додека го гледав неколку пати очите ми се насолзија...
   
 12. M.a.r.i.l.y.n

  M.a.r.i.l.y.n Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  722
  Се знае, книгата е секогаш подобра од филмот. Јас ја читав на англиски и книгата ми остави огромен впечаток. Полна е со емоции што мене многу ми се допаѓа. Ја препорачувам на сите кои сакаат љубовни романчиња. Ова е една книга што вреди да се прочита. :clap:
   
 13. Black.Beauty

  Black.Beauty Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  447
  Допаѓања:
  213
  Точно така. Доколку постои книга и филм под ист наслов, јас сметам дека прво треба книгата да се прочита па потоа филмот, бидејќи додека читаме книга ние самите си ја замислуваме како реална слика, си ја доживуваме како сакаме, а пак филмот кога ќе се погледне, после книгата, тогаш тој е претставен во друго светло и може поинаку од нашата замисла... :)
   
 14. QueenN

  QueenN Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  342
  Пол:
  Женски
  Книгата е прекрасна...Го имам гледано и филмот и тоа два пати но, книгата дефинитивно е поубава. Додека ја читав, плачев како мало дете.
   
 15. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  736
  Пол:
  Женски
  Еее јас сум до половина од книгава,многу е убава.Ми има многу интересни моменти воедно и се натажувам додека ја читам.Оваа ми е втора книга што ја читам од Сесилија,првата беше На крајот од виножитото и морам да кажаам дека се прекрасни :*
   
 16. crazylady

  crazylady Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  5.198
  Допаѓања:
  8.431
  Прекрасна книга, ја прочитав во еден здив, не може ни да се спореди со филмот. :clap: :clap:
  Ја препорачувам.
   
 17. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.556
  Пред да ја прочитам книгата читав разни коментари од тоа колку била добра и ја зегов книгата буквално со преголеми очкувања и баш поради тоа на крај се разочарав.
  Не велам дека книгата е лоша, но според коментарите јас очекував многу, многу повеќе и баш тоа ме разочара. Инаку филмот и книгата воопшто не можат да се споредат, филмот е ептен тапа во споредба со книгата и ептен многу работи се изменети и со самото тоа суштината на филмот е сменета.
   
 18. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.729
  Преубава е книгата, многу е подобра од филмот баш како што и очекував. Не сум некој љубител на вакви книги, ама оваа е исклучок. Прекрасна! :inlove:
   
 19. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  2.553
  Пол:
  Женски
  Само филмот го имам гледано, а планирам да ја читам книгава летово. Добар беше и филмот, али секако секогаш подобра е книгата :)
   
 20. skorpija123

  skorpija123 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2011
  Пораки:
  699
  Допаѓања:
  2.624
  Го имaм гледaно филмот и не ми се допaднa многу. a бaш сaкaм дa јa нaјдaм и книгaтa дa јa прочитaм